Категорија Растенија

Ливистон дланка дома
Растенија

Ливистон дланка дома

Родот Ливистона (Ливистона) вклучува околу 30 видови на растенија од семејството на палми. Фабриката го добила своето име во чест на Патрик Мареј, Господар на Ливингстон (1632-1671), кој собрал во својата градина над илјада различни растенија. Ливистоните се вообичаени во тропските предели и суптропските предели во Јужна и Југоисточна Азија, на островите на малезискиот архипелаг, на островот Нова Гвинеја, во Полинезија и Источна Австралија.

Прочитај Повеќе
Растенија

Ficus Sacred

Светиот фикус или религиозен фикус (Ficus religiosa) е полу-листопадна или листопадна дрво што припаѓа на род, како што е фикус и семејството на црница (Moraceae). Во природата, се наоѓа во југозападниот дел на Кина, во Шри Ланка, Бурма, Индија, Непал, како и во областите на Индокина. Ова дрво е доста моќно и во дивината може да достигне висина од 30 метри.
Прочитај Повеќе
Растенија

Репродукција на домашна нега на алоказија Како да се реанимира алоказијата од продавница

Тропска егзотика, сè уште не чест гостин во становите на нашите градинари, алоказијата е во состојба да го трансформира ентериерот, воведувајќи ноти за екстраваганција и оригиналност во неа. Припаѓа на семејството на ароид, има околу седум десетици видови кои се разликуваат по формата, големината, боењето, ивицата на листовите.
Прочитај Повеќе
Растенија

Сеење на лунарен календар за март 2018 година

Така, дојде пролетта. Нејзиниот прв месец главно е посветен на одгледување садници. Сè што се сееше во февруари, веќе даде пријателски пука. Сега треба внимателно да се грижат, да се радуваат на нивниот раст. Време е да се изврши ревизија на растенијата за зимување, да им се помогне на оние кои страдаат од мраз и светло сонце, да ја заштитат градината од веројатни мразови и запалени пролетни зраци, да извршат друга неопходна работа на локацијата, потпирајќи се на посеаниот лунарен календар во март 2018 година.
Прочитај Повеќе
Растенија

7 совети за почетници за орхидеи за почетници

Страста за орхидеи со право се нарекува многу посебно поле на цвеќарството. Овие неверојатни растенија се толку уникатни во нивната форма на раст, и во типот на ризом, и во барањата за услови, што би било вистинско кривично дело да ги рангираат како обични цветни култури. Меѓу орхидеите има огромен број и најтешки и скромен, специјално прилагодени на собни услови и многу каприциозни, способни да растат само во оранжерии или специјални прозорци на убави жени.
Прочитај Повеќе
Растенија

Екстракт од Федоров Алое - Панацеа или Маркетинг

Постојат растенија чијашто лековита моќ е позната и неспорна. Според Федоров, екстрактот од алое се смета како лек за многу заболувања на очите кои можат да заменат дури и хируршка интервенција. Без да ги намалиме лековитите својства на природна аптека во лисјата од алое, го утврдуваме местото на лековито растение во современ третман.
Прочитај Повеќе
Растенија

Лапагерија

Наоѓањето на лагажа во цвеќарницата е огромен успех. Работата е дека е доста тешко да се сретнеме надвор од живеалиштето. И, дури и во најголемите ботанички градини, овој цвет ретко се одгледува. Но, што е толку необично за него? Лапагерија е неверојатно убава, а нејзините цвеќиња во форма на bellвона се особено шармантни.
Прочитај Повеќе
Растенија

Кромид лигите расте од семе кога да се засади на садници и во почвата Како да расте кромид лигите во земјата

Ботанички опис Кромид-лигите (опаѓачки кромид) е повеќегодишна билка. Сè уште не е широко распространет заедно со други видови кромид. Лесните плочи се рамни, линеарни (слични на лисјата од ирис), нивната должина е 20-25 см, ширина е 8-15 см, насликана во зелена боја, сенката варира од светло до темно.
Прочитај Повеќе
Растенија

Најдобрите растенија во затворен простор со светли bracts

Во многу убави цветни куќички, цвеќињата не се највпечатлив и привлечен дел. Шарени bracts кои целосно го затемнуваат вистинскиот цут, всушност, се многу почести отколку обичните inflorescences и единечни цвеќиња. И скоро секогаш културите, распрснувајќи светкави влакна, се сметаат за егзотични и нестандардни.
Прочитај Повеќе
Растенија

Влажност за растенија во затворен простор

Таквиот индикатор како влажноста на воздухот е неопходно споменат во секој напис посветен на затворен растенија и грижа за нив. Ова е еден од главните услови за добар развој на домашна флора, така што ќе го разгледаме подетално. Одамна е познато дека влажноста на воздухот е исто толку важна за растенијата колку и нејзината температура.
Прочитај Повеќе
Растенија

Ардизија

Цветното тропско растение Ардисија (Ардисија) е претставник на под-семејството Мирсиновије (Myrsinoideae) на семејството Примороза (Primulaceae). Ова растение во природа може да се најде во Јужна и Северна Америка, Австралија, Азија, како и на островите на Тихиот океан. Сепак, претпочита да расте во тропските предели и суптропиците.
Прочитај Повеќе
Растенија

Хибридни чајни рози

Хибриден чај се зголеми од сортата наречена LaFrance, одгледувана во 1867 година. Одгледано од Гилот од Франција. Оваа необична разновидност е добиена како резултат на поправка на кршење и чајни рози. Последователно, беше можно да се развијат 10,000 различни сорти, од кои секоја има свои карактеристики и разлики.
Прочитај Повеќе
Растенија

Datura vulgaris: растителна фотографија и опис на оваа билка

А отровно растение се смета за обичен ѓубре. Патем, тоа е наречено со различни имиња: "ангел цевка", "луда трева", "месечина", "пијан краставица" и "изветвена". Познато е дека ова цветно растение припаѓа на семејството солани, и затоа е роднина на домати, компири, па дури и модар патлиџан.
Прочитај Повеќе
Растенија

Цвет пеперутка - Оксалис, или кисело

Големиот род Оксалис (Оксалис), или Килилица обединува околу 800 видови на растенија од семејството Оксалис (Oxalidaceae). Природна дистрибуција - Јужна Африка, Јужна и Централна Америка и само некои видови се наоѓаат во Централна Европа. Фабриката го добила своето име заради киселиот вкус на лисјата, што може да се користи во храната со додавање на нив во салати.
Прочитај Повеќе
Растенија

Правилна грижа за британскиот фикус дома

Ficus bengal или Ficus benghalensis се наоѓа во природата во Индија, Тајланд, области на Јужна Кина и Југоисточна Азија. Тоа е дрво со голем број воздушни корени и висина од повеќе од 30 метри. Корените стануваат нови стебла и формираат банијаново дрво. Опис и карактеристики на Ficus bengal Ова е зимзелена фабрика со големи лисја до 20 см, на која се забележуваат вените.
Прочитај Повеќе
Растенија

Нефролепис - филтер за воздух

Широко се верува дека нефролеписот игра улога на еден вид жив „филтер за воздух“. Особено, се верува дека ова растение е способно да апсорбира и неутрализира пареи на такви штетни материи како што се ксилен, толуен и формалдехид. Ги неутрализира ова растение и супстанциите што влегуваат во затворена просторија заедно со воздухот што го издишува луѓето.
Прочитај Повеќе
Растенија

Рулија

Во тропските региони на светот, растат многу убави цвеќиња, овие растенија се навикнати на услови на стаклена градина, така што можеме да ги одгледуваме само како затворено цвеќе во саксии. Руелија е прекрасно цветно растение од тропските предели што се чувствува одлично во станбени услови, лесно се пропагира, расте брзо, изобилно и долго време цвета цело лето со соодветна грижа.
Прочитај Повеќе
Растенија

Орхидеја енциклопедија

Род како што е енциклопедија (Енциклорија) е директно поврзана со семејството орхидеи. Комбинира повеќе од 160 растителни видови претставени со литофити и епифити. Во природата, тие можат да се најдат во Централна и Јужна Америка. Карактеристични карактеристики на овој род се: симпоидна природа на растот (ова е кога младо стебло расте во основата на стариот), кратки ризоми (притаен воздушен пука), бифацијална (понекогаш една, три и четири лисја) псевдобули од круша или овус форма.
Прочитај Повеќе
Растенија

Фаца

Прекрасната круна на Фатисија од Јапонија непристојно го привлекува вниманието на сите лозари во светот, долгорочното култивирање овозможи да се „скроти“ и да се облагородува азиската убавина. Друго име е јапонска Аралија. На островите, дивите растенија растат до шест метри, фасцинантно прсти на ветрот со широки дланки лисја.
Прочитај Повеќе
Растенија

Омилени на орхидеи

Ова растение за прв пат го забележал биологот Д. Хукер, кога во 1818 година во Англија му била испратена парцела со примероци од бразилски мов, а Cattleya spongiformis се користела како материјал за завиткување. Кој би помислил дека цветот што тогаш се третирал толку нередовно ќе биде можеби најпопуларната орхидеја во нашите куќи!
Прочитај Повеќе
Растенија

Затворен папрат: сорти, фотографии, домашна нега

Најстарите растенија на папрат се одгледувале во оранжерии во време на Викторија. И сепак, овие неверојатни грмушки со ажур се многу популарни. Домашни папрати украсуваат куќи и станови. Со импресивна големина, растенијата се засадени во канцеларии, хотели и разни институции. Повеќето од овие растенија се во состојба да преживеат разни природни непогоди и да преживеат во најтешки услови.
Прочитај Повеќе