Категорија Градината

Запознавање со цреша слива Злато на Скитите според описот и фотографијата
Градината

Запознавање со цреша слива Злато на Скитите според описот и фотографијата

Цреша слива злато на Скитите е универзална оценка. Плодовите имаат богат вкус и необична светла боја. Тие се консумираат свежи, а се користат и за зачувување, правење метеж и десерти. Засадувањето садници и грижата за нив не предизвикува потешкотии за искусните градинари, но има суптилностите на одржување кои ќе помогнат да растат здрави дрвја и да се добие добра жетва.

Прочитај Повеќе
Градината

Persimmon од каменот

Многу луѓе се среќни што се обидоа да растат некој вид овошје од камен. Таа само сака да ја стави во тенџере со земја и со нетрпение го очекува резултатот. Ова е многу интересно. Но, обидите не се секогаш успешни. Но, почитувајќи ги елементарните правила, шансите се зголемуваат. Технологија на одгледување persimmons од семиња Со цел да се одгледуваат persimmons од семе за садење, потребно е да се подготват неколку семиња, подобро од различни овошја.
Прочитај Повеќе
Градината

Расте петунија Сурфинија: грижа и репродукција на цвет, фотографија

Петунија е една од најбараните растенија на пазарот за цвеќиња. На крајот на краиштата, неговите сорти и видови се многу различни по форма и боја. До денес, познати се четири групи на петунии: големи цветни и мали цветни, џуџиња и ампелозни. Вторите вклучуваат петунија Сурфинија. Поволни услови за одгледување на петунија Сурфинија Секое растение има свои преференци во условите.
Прочитај Повеќе
Градината

Карактеристики на таблети за саден кокос

Денес, производите од тресет веќе не се популарни, тие се заменуваат со таблети од кокос за садници. Овој производ е цеден кокос во форма на таблети, кој е заситен со специјални ѓубрива. Овој производ се состои од 70% кокос тресет и растителни влакна, 30% се состојат од кокос.
Прочитај Повеќе
Градината

Зошто постои варосуване на овошни дрвја во пролет, времето на неговото спроведување

Задолжителен настан за градинарот е варосуването на овошни дрвја во пролетта, а климата го диктира нејзиниот распоред. Важно е во рана пролет да се избере суво време и да се спроведе заштитен и превентивен третман на овошни дрвја. Пролетното варење на растенија е знак за почеток на борбата за убавина и здравје на градината, битка за жетва.
Прочитај Повеќе
Градината

Брунер големи лисја и сибирски садење и грижа Фотографии и сорти на видови

Повеќегодишен Брунер висок околу половина метар привлекува внимание со големи лисја и небесно-сини inflorescences, слични на заборави. Од второто се одликува со голема големина, недостаток на мирис, бела дамка во центарот на цветот. Затоа, луѓето одамна излегоа со нејзиното име - Заборави-Ме-Не. Од раната пролет, таа веќе беше во целиот раскош на нејзиниот раскош.
Прочитај Повеќе
Градината

Карактеристики на одгледување компири: подготовка и садење

Главната грешка при започнувањето на градинарите при одгледување компири е дека сè што не се јаде мора да биде засадено и да се добие култура. Повеќето го прават тоа. И во есента тие за жал ги кренаа рацете ако културата е отсутна или толку скудна што нема никаква точка за копање. Втората грешка е садење сорта со мешавина. Некои грмушки се сè уште зелени, додека други исушија толку многу што не е можно да се утврди каде беше грмушката.
Прочитај Повеќе
Градината

Сорти јаболкници

Во митовите и легендите за различни земји и народи, јаболкото има разноврсно симболично значење. Во христијанската традиција, историјата на човештвото започнува со јаболкница - на крајот на краиштата, според библиската легенда, тоа беше тоа рајско дрво на знаење за добро и зло, плодови на кои нашите предци ја вкусија својата несреќа, давајќи му на искушението на лукавиот змија.
Прочитај Повеќе
Градината

Како да се справите со прашкаста мувла на грозје

Ако порано габични заболувања на грозје не биле премногу често се потсетувале на себе, сега овој проблем станува сè поважен. Една од најчестите беше заболената од грозје оидиум, која влијае на поголем број растенија во сите региони во земјата, предизвикувајќи многу проблеми на лозарите.
Прочитај Повеќе
Градината

Како да растете слатка цреша од камен

Слатките, цреши со рано зреење ги сакаат многумина. Градинарите размислуваат како да одгледуваат слатки цреши од семе, кои поради некоја причина не можат да пристапат до растителни садници или на оние што едноставно не им пречи да видат како завршува таков експеримент. Карактеристики на слатката цреша одгледувана од камен Во споредба со најблискиот роднина, црешите, слатките цреши се помалку цврсти и не се јавуваат во дивата форма северно од југот на Украина, Молдавија, Кубан.
Прочитај Повеќе
Градината

Зошто крушата не дава плод?

Круша се смета за прилично каприциозно дрво, често замрзнува, е болно, поради што има малку насади со насади со круши кај нас. Приватните градинари, исто така, честопати се жалат на оваа култура, не само за нејзината каприциозност кон климата, туку и за фактот дека крушата честопати не цвета и не формира овошје многу долго време по садењето на расад, а понекогаш може да цвета изобилно, но и не без култура.
Прочитај Повеќе
Градината

Боровинки во градината

Ние ги поврзуваме боровинките со северот, мочуриштата покриени со снег, од кои под peиркаат брусница, лингори и невидливи сини бобинки досадни од восок слој. Боровинката е северна Бери, aубител на кисела почва, постепено освојувајќи ги јужните и средните региони на Русија и ЗНД со неутрални почви.
Прочитај Повеќе
Градината

Размножување на цариградско грозде во земјата

Успеавте да добиете грмушка од одлична сорта на цариградско грозде. Тој веќе започна да дава плод и добро расте. Сега дојде време да размислиме за неговата репродукција. Од 5 или повеќе грмушки, приносот ќе се зголеми значително. Доволно е децата да уживаат во вкусот на свежо овошје и да готват неверојатно вкусна мармалад или компот за зимата.
Прочитај Повеќе
Градината

Како да се соберат букет сушени цвеќиња?

Сушеното цвеќе е растенија кои одржуваат естетски изглед дури и по сушењето. Поради овој имот, тие се користат во различни композиции. Некои сушени растенија, меѓу другото, имаат арома. Таквите претставници го надополнуваат декоративниот состав со пријатен мирис. Од што да состави композиции?
Прочитај Повеќе
Градината

Некои информации за пепелта

Пепел е традиционално природно минерално ѓубриво, веројатно, сите градинари и градинари го користат. Сепак, не е целата пепел корисна. Составот на пепелта зависи од тоа што било изгорено: дрво, слама, стебла од сончоглед, врвови од компири, ѓубриво, тресет, итн. Откако пожарот ќе ја заврши својата работа, останува вредно минерално ѓубриво, кое обично содржи до 30 хранливи материи потребни за растението.
Прочитај Повеќе
Градината

Ние спроведуваме зелено градинарење на грозје во текот на летото

Во региони на традиционална лозарство, на пример, во Шпанија или на југот на Франција, лозата е градинарана само во пролет и есен. Во исто време, отстранувањето на пука е насочено кон формирање грмушка, заздравување и ажурирање на лозите. Колку е подалеку јужно од областа на растење, толку повеќе сонце оди до бобинки и колку подолго ќе расте сезоната на растението.
Прочитај Повеќе
Градината

Како да растете остриги печурки дома, препораки и корисни совети

Печурките одамна се претворија од жителите на шумите во култивирани растенија, па многу градинари сакаат да научат како да одгледуваат печурки од остриги дома. Зошто точно печурки од остриги? Да, затоа што тие се најневкусни и најплодни од култивираните печурки. Продуктивноста на печурките од остриги е околу десет кг на метар квадратен месечно, тие почнуваат да се собираат само еден месец и половина по садењето.
Прочитај Повеќе
Градината

Растеме лук од светилки

Лукот. Оваа култура ги зафаќа креветите во речиси секоја градина. Секако дека би! Во лукот има многу витамини, неопходно е за солење, а многу јадења без тоа немале да имаат привлечност. Но, дали сите знаеме за лукот? Која е разликата помеѓу зимскиот и пролетниот лук? Лукот е зима и пролет. На прв поглед, обајцата имаат апсолутно слична структура: главата, корените, стеблото, лисјата ... Но, всушност, разликите се значајни.
Прочитај Повеќе
Градината

Ги препорачуваме 10-те најдобри сорти јагода за поправка

Можете да добиете ароматични бери култури во текот на топлата сезона, ако садите засадувате сорти на градинарски јагоди на градината. Овие се брзорастечки и обилно носечки култури што ќе дадат 3 култури во сезона. Поправки на растенијата вклучуваат растенија кои лежат цветни пупки во текот на сезоната на растење, без оглед на должината на дневните часови.
Прочитај Повеќе
Градината

Ерантис (пролет) садење и грижа при репродукција на отворено

Ерантис е мало растение со бели или жолти inflorescences кои цветаат пред повеќето други жители на градината. Поради раното цветни, таа доби второ име - пролет. Преваленцијата во природата е огромна: полињата се наоѓаат во јужна и северна Европа, во близина на планините на Јапонија, како и во Северна Америка.
Прочитај Повеќе
Градината

Засадување аконит и нега на лековити својства на отворено поле

Aconite е отровна повеќегодишна билка која припаѓа на семејството ranunculaceae. Но, покрај неговата токсичност, таа се разликува и во лековитите својства. Бидејќи inflorescences на aconite личат на шлем на витез, тој доби друго име „борач“. Родот на растението има повеќе од 300 сорти што растат во Европа, Азија и Америка.
Прочитај Повеќе