Категорија Цвеќиња

Солданела
Цвеќиња

Солданела

Идеални кандидати за алпската колекција се Солданелите. Ретко е што секој што ги гледа не заостанува на еден рид, не седнува да ги разгледа внимателно овие благодатни, минијатурни суштества на природата. Се верува дека името на родот Солданела, кое припаѓа на семејството на примарози, потекнува од збор што означува мали римски монети со кои се споредувале лисјата на овие растенија.

Прочитај Повеќе
Цвеќиња

6 најдобри сорти на градинарски повеќегодишни каранфилче

Каранфилските каранфилчиња се здобија со значителна популарност кај лозарите поради огромната разновидност на видови и сорти, како и непретенциозноста во грижата и одржувањето. Ова е прекрасно цветно, живописно растение, кое ќе биде прекрасна декорација на која било локација за градина. Ова е повеќегодишно растение, обично се одгледува како биенале.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Садење и грижа за чудесната холандска ирис од кромид

Едно од најубавите и најромантичните растенија се смета за холандска луковична ирис. Садењето и грижата за тоа е малку проблематичен бизнис, но тоа ќе биде повеќе од исплатено за вас со убава цветна цветна постела. Однадвор, тој малку потсетува на тропска пеперутка што седи на дршката за да се опушти и да продолжи да лета низ целиот свет.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

DIY зголеми

Секој сака да расте убави и здрави рози. Но, не секој знае дека тоа може да се постигне без пестициди и минерални ѓубрива. Треба само да ги следите законите на природата. Подготовка на почвата Може да растете роза на која било почва, со исклучок на мочуришните и мочуришните мочуришта. Идеално, ако тие се малку кисели (pH 5,5-6,5).
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Птица цреша - култивирање, видови и форми

Црешите се нарекуваат неколку видови дрвја и грмушки од родот Слива. Најчесто, обичната птица цреша, која расте во шуми и грмушки низ цела Русија, во Западна Европа, во Азија и се одгледува како украсно растение. Птичјата цреша е скромен култура од сите погледи, не е тешко да се одгледува.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Како да растете никандра од семе?

И покрај цветањето до мраз, Никандра е незаслужено лишено од вниманието на градинарите. Овој флаер со уникатни таленти честопати се нарекува позадина, премногу скромен, а понекогаш и само досаден. Но, вреди да се погледнеме по бујните грмушки и нежните сини цвеќиња - и растението ќе ви го открие својот неостварлив шарм во целост.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Ларх е најрепрезентативен

Во раната есен на 1960 година, во малиот американски град Сиетл (Вашингтон), Петтиот светски конгрес за шумарство ја заврши својата работа. Претставници на постојано мирна професија, кои дојдоа овде од 96 држави, решија да го прекинат конгресот со создавање на Парк на пријателството на народите. Во централната уличка, секоја делегација мораше да посади национално стебло на својата земја.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

5 начини за репродукција на хиранреа

Меѓу цветните грмушки, hydrangea е многу популарна и побарувачка, многу градинари кои сакаат да сонуваат да ја садат и садат во нивната градина. Тие сами се занимаваат со одгледување и размножување на грмушки, без прибегнување кон купување готов расад. Методи на размножување на паника и други видови на hydrangea дома Hydrangea може да се пропагира дома и да се одгледува на неколку начини: Зелени сечи.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Засадување на темјан на отворено и правила за нега на растенија

Во пролетта, цветно цвеќе, не може да се забележат големи розети од бујна зелена зеленило, со светло розови нацветени на густо подигнати peduncles. Ова е кајака, садење и грижа на отворено поле за кое дури и почетник одгледувач нема да предизвика проблеми. Но, градината, благодарение на скроменото, привлечно и многу корисно растение, навистина ќе се трансформира.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Правилна грижа за аспарагус sprenger дома

Аспарагус е едно од најпознатите скромен и најубав растенија. Семејството аспарагус вклучува околу 300 видови. Една од најчестите е аспарагус sprenger. Услови за нега во домашни услови Првата грижа по купувањето Дома, Аспарагус не ја бара сложеноста на грижата. По купувањето, треба да бидете сигурни дека тој може да го поднесе стресот што е поврзан со промената на живеалиштата што е можно полесно.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Лилјани: подготовка за зима и засолниште за зима

Лили е цветно растение со уникатна светла арома и разновидни видови и сорти. Нивниот раст, целосен развој и бујното цветни зависи од правилно организирано презимување. Процесот на подготвување лилјани за зимскиот период се заснова на климатските услови на живеење и сортата на растенијата.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Кога и како да се трансплантираат темјанушки во затворен простор и како да се засадат темјанушки?

Од време на време на сите растенија им треба пресадување или пресадување. И најчесто, трансплантација се прави како резултат на растот на растението, кога на корените корени им е потребно повеќе волуменско тенџере. Во тесни услови, растенијата во затворен простор го запираат нивниот раст, престануваат да цветаат и го губат својот декоративен ефект. Многу почетници градинари се прашуваат како да трансплантираат темјанушки дома.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Ифон цвет

Нормално 0 лажно лажно лажно MicrosoftInternetExplorer4 Цвеќиња и iPhone. Не е познато од каде потекнува името на овој цвет, но се знае дека е грчки. Цветовите Ifeon се околу 25 илјади видови во тропските предели и суптропиите на Америка од Мексико до Аргентина до Чиле. Цветовите Ifeon се исправени и осамени. Ако го мелете ова растение, ќе мириса на кромид или лук.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Бургундија, праска, бледо розова, црвена роза - што значат нивните бои

Рози - бургундска, праска, бледо розова, црвена - дајте им на мажите и жените, младите и возрасните, за и според расположението. Еден пупка или луксузен букет може да каже повеќе од многу зборови, бидејќи различни бои на пупки можат да значат различни работи. Разбирањето на кои цвеќиња и во кој случај е соодветно да се презентираат, ќе помогне да се знае „јазикот на цвеќето“.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Како да се пропагира фикусот на Бенџамин дома?

Ficus е украсна фабрика, која се наоѓа во скоро секој стан. Може да биде мала во големина или може да расте до таванот. Голем број на сорти овозможуваат создавање разни интересни композиции. Фабриката е скромен во грижата и се шири многу лесно.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

„Гејтс небесен“ - моќен даб

Неверојатен познавач на дрво, Дмитриј Кајгородов, напиша уште во 19 век: „Како орел меѓу птиците, како лав меѓу животните, даб меѓу дрвјата не само рускиот, туку и европскиот се смета за„ крал “. Оук Плиниј Старецот напиша дека дабот, недопрени со векови, во иста возраст како универзумот, тие се воодушевуваат со нивната бесмртна судбина, како големо чудо.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Торена - кралица меѓу камбаните

Меѓу градинарските растенија со цвеќиња во форма на bellвоно, најтрајното е најоригиналното. Невообичаено обликуваните sвона со неописливо прекрасно и светли бои на овој флаер ќе ги надминат сите нивни конкуренти. Се разбира, токенизацијата не припаѓа на семејството bellвоно, но честопати се нарекува градинарско bellвонче, или подвижна камбана.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Што ќе правиме во цветните гради во септември?

Во септември, сонцето на летната колиба станува се помало, деновите се скратени, ноќе воздухот се лади во таков степен што наутро, обилна роса паѓа на тревата. Со почетокот на есента, цветните леи, алпските слајдови, украсните грмушки бараат посебно внимание. До крајот на летото, цветањето на многу годишни растенија е завршено.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Архитектонски растенија

Меѓу разновидноста на градинарски растенија, не постојат само култури кои привлекуваат со своите луксузни цвеќиња или благородно зеленило, туку и растенија, чија главна гордост се силуети и необична структура. Таквите gardenвезди во градината се нарекуваат архитектонски. Гигантски кромид, гигантски во дизајнот на градина Архитектонските растенија се група на градинарски култури кои се одликуваат со декоративна „стабилност“ и графичка навика.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Правилно садење и грижа за грмушки од јасмин

Јасмин е повеќестепена грмушка која достигнува висина до 4 метри. Во градините најчесто се одгледуваат сорти на круната и малолетничкото јасмин. Ајде да видиме која е соодветната грижа за грмушката. Правилна грижа за јасмин: фази и барања Засадување на отворено земја Во градината, јасмин е засаден кон крајот на пролетта или раната есен.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Правилно садење и одржување на праска од bellвонче

Ако сакате да ја направите цветната градина убава и едноставна во исто време, треба да размислите да купите семки од камбани. Денес на пазарот има неколку одлични видови украсни растенија, меѓу кои има и лисја од праска. Засадување на праска од листопалка е скромен растение отпорно на ладно, кое е лесно да се грижи во градинарски услови.
Прочитај Повеќе