Категорија Цвеќиња

Советувајте цвеќиња за тревници што цветаат цело лето
Цвеќиња

Советувајте цвеќиња за тревници што цветаат цело лето

Кои цвеќиња најдобро се садат за повеќегодишни тревници што не бараат косење? Советувајте цвеќиња за тревници што цветаат цело лето и кажи ми како да ги одберам незгодните растенија што ќе ја украсат зелената зона на летна куќа? Изборот на растенија за приградска област зависи од многу фактори.

Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Правилна грижа и репродукција на ампелозни гераниуми или пеларгониум

Ампеличен пеларгониум е популарна фабрика за цвеќиња во затворен простор што не бара посебна грижа и постојано е пријатна со спектакуларни лисја и цвеќиња собрани во бујна inflorescences. Домашна нега Цветот треба да се грижи во текот на целата година. За да може тој да остане убав и здрав долго време, потребно е правилно и навремено да се спроведат сите мерки на нега.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Повеќегодишни делфиниум Садење и грижа на отворено поле Фотографија на цвеќиња Расте од семе

Делфиниумот е едно од најпознатите и најпосакуваните градинарски растенија. Тенки, со светли смарагдни лисја, импресионираат со цветни колони и го воодушевуваат окото. Разлики во висина, хармонија и величественост. Познат на луѓето уште од античко време. Според една легенда, боговите го претвориле надарениот млад скулптор во делфин само затоа што тој ја оживеал скулптурата на починатата девојка со која бил заубен.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Ноќна виолетова убавина: фотографија од цвет и семе

Од античко време, растенијата со пријатен мирис биле многу популарни кај градинарите. Таквите растенија вклучуваат ноќен цветен цвет. Неговата особеност е мирисна миризба, која особено се чувствува во вечерните часови и во текот на ноќта. Цветот е исто така наречен Весперс Матрона. Но, само пријатната арома ги обединува.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Јапонска керија - прекрасна и харди

Пролетните цветни грмушки, кои можат да се расправаат во нивната осветленост на боите со најдобрите примарози, секогаш се поврзани со форзија. Но, постои уште една култура, веќе во мај да го постави тонот за бујните пролетни цветни леи и попусти, а потоа да се повтори шоуто и во пресрет на есента. Оваа прекрасна јапонска керија е една од најдобрите растенија во нејзината прилагодливост.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Како да растеме дигиталис од семе?

Неверојатната дигитализација на дигиталните постројки е посебна за сè: и по нејзините асиметрични sвона во витка inflorescence, и по богатството на боите, и по природата на растот. Не се губи ниту во рурални, класични, па дури и модерни градини; секогаш и секаде се справува со улогата што му е доделена.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Како да изберете и заштедите свеж ананас

Експертите велат дека свежо зрел ананас може да се вкуси само на местото на раст. За да стигне до купувачот во средната лента и северните региони, на фетусот му треба долго време за морско патување. Овошје првично се берат незрели, за да не се расипе патот. Само преку воздух, ананасот може да се вкуси свеж и зрел.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Растеме снежни врнежи

Сијалиците се засадени за време на нивното заспивање: од јули до септември. Ако садите цветни растенија, тие ќе се вкорени, но следната година, најверојатно, нема да цвета. Исто така, треба да знаете дека светилките за снег не толерираат продолжено сушење. Не се препорачува да се чуваат на отворено повеќе од четири недели.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Букус, или Боквуд

Боквата дрва (Буксус) - род на растенија од семејството на шимшир. Овие се бавно растечки зимзелени грмушки и дрвја кои растат до висина од 2-12 m (повремено 15 м). Според најновите податоци, родот на шимшир има повеќе од 100 видови. Латинското име на родот потекнува од друг грчки. πύξος - книги, заеми од непознат јазик.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Сладок грашок

Ова растение е во состојба да ги израдува сите. На крајот на краиштата, можете да уживате не само во нејзината разновидност на бои, туку и да ги вдишувате пријатните ноти на деликатна арома. Најдобро е да се одгледува сладок грашок на отворено тло. Не бара посебна грижа, како лилјани, рози или гладиолус. За грашок, доволно добро наводнување и сончева светлина, но во спротивно тоа не е многу бара.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Дојде пролетта Снежана.

Во пролетта со првото сончево време, избива нежен цвет од под снегот. Цвет што дава радост и надеж, цвет што ни кажува: „Дојде пролетта“. Се разбира, го препознавате - ова е снежна точка. Snowdrops © Radomil По долгата зима, само сакам да се спакувам и да одам во шумата за снежни места и да донесам парче пролет во мојот дом.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Тајната на одгледување судански рози дома

Суданска роза, хибискус и хибискус е името на истиот цвет. Таа не е толку спектакуларна, бидејќи нејзиниот најблизок роднина е Кинез, така што ретко се гледа во колекциите на затворен растенија. Во меѓувреме, растението е широко познато по својата лековита чај од хибискус, направен од сушената перианти.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Одгледување семе од афион одгледување садење Садење и грижа на отворено поле Фотографија на цвеќиња во градината

Афион од афион (латински Papaver nudicule) е повеќегодишно (најчесто се одгледува како биенале) тревни растенија на семејството Poppy. Во културата од 1730 година. Цветовите со светло црвена боја против позадината на зелените лисја се шират под синото небо - сликата на многу пејзажи и сè уште се крева, афиовите ги обожавале вакви еминентни уметници како Ван Гог, Реноар, Моне.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Глоксинија: домашна нега и одгледување, репродукција

Gloxinia е благодатно цветно затворено растение популарно меѓу градинарите. Победи loveубов со својата неверојатна убавина, која благодатно се вклопува во секој ентериер. Овој цвет ги освојува сите со својата неверојатна и уникатна осветленост, софистицираност. Глоксинија. Изглед Затворено растение се однесува на повеќегодишно, кое има туберозен ризом.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Лаконос - плевел-егзотичен облик

Мистериозни, тропски, егзотични, привлечни - ова се појавува лакони во ботанички градини и пејзажни проекти. Но, во многу области, оваа неверојатна повеќегодишна, откривајќи ја нејзината посебна убавина на крајот на сезоната на градината, само во пресрет на шарена есен, се појавува како плевел. И одгледувањето на ова растение не личи на вообичаените егзотика на кој било начин, тој е толку скромен и храбар.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Каранфилче е сиво-сина или синкава боја.садење и грижа Семиња Расте Фотографија на сорти

Dianthus gratianopociationus е сиво-сино каранфил - потекнува од Европа, каде е познат како каранфил. Расте на планински терен меѓу камења со бујни грмушки високи 20-25 см.Во нашите градинарски парцели сè уште е редок гостин. Стеблата се од два вида: вегетативно - силно разгрането, отворено, синкаво-сино и цветно-лежиште - исправено, растејќи нагоре со база за дрво.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Одгледување и грижа на перивинклиум Засадување садници на отворено Типови на перивинк

Неверојатен и привлечен со својата незгодна декорација, перивинк, покривајќи ја целата ливада со темно зелен тепих. Друго име за цветот е катарантхус. Деликатните сини цвеќиња ги сакаат многумина. Огромни зимзелени дрвја или грмушки веќе долго време го привлекуваат вниманието на луѓето со нивната loveубов кон животот.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Запознајте ја амазонската алоказија - Најчестото домашно големо растение од лисја

Алоказијата амазонски ароиден цвет е хибрид од ниски и видови Сандер, и често се продава како Сандер. Привлекува цветници со украсни лисја кои растат дури и во заробеништво долга половина метар. Мало стебло, до 15 см, ја прави грмушката компактен и украсен. Разликата помеѓу Амазон е бојата на сечињата на листовите, розова е.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Кога да ископате зумбули за зима?

Со цел клубени од зумбул да бидат подготвени за зимување, неопходно е да им се даде време да се опорават по цветни. Во почетокот или во средината на јули, растенијата започнуваат период на постепена смрт на лисјата. Многу е важно да се продолжи животот на зелените лисја по цветни што е можно подолго. Ова ќе придонесе за заситеност на светилките со хранливи материи, што е многу корисно за нив за правилно складирање во текот на зимската сезона.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Арбор - срцето на градината

Градините арбори се многу посебни предмети на мала архитектура. Тие не ги красат само парцелите или се одлична опција за украсување место за одмор. На крајот на краиштата, секое белведер, дури и најскромното по големина и материјали, не е помалку од срцето на која било градина. Ова е фокусот на вниманието, семантичкиот центар што ја одредува перцепцијата на страницата како целина.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Пиперчиња

Пиперчињата, изненадувачки го комбинираат статусот на јадење растение со украсни таленти. Неговите млади лисја пред цветни се едни од највкусните и нежни во целото семејство. И колку убаво изгледаат во декор на садовите! Но, веднаш штом пиперките се претворат во цут, од рангот на едноставни зеленила веднаш ќе се претвори во мала, но многу светла starвезда на декоративни композиции.
Прочитај Повеќе