Категорија Цвеќиња

Шарена гајлардија - шик декорација на градина
Цвеќиња

Шарена гајлардија - шик декорација на градина

Кога се поставува прашањето за избор на градинарски цвеќиња за летна куќа, се чини дека сите тие се убави на свој начин. Но, меѓу многуте живи орнаменти, шарената гајлардија е особено импресивна. Овој необичен цвет има прекрасни големи пупки со заситени и светли бои. Гледајќи ги, во нејзините мисли се раѓа сликата на Пепелашка, која требаше да оди на топката и да облече елегантен фустан.

Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Како да растете глоксинија од семе од дома

Глоксинија е многу убав цвет што го растат повеќето луѓе. Тој има прилично разновидна боја и форма на цветот. Глоксинија е популарно име, научно звучи како Синингија. Фабрика од семејството Геснериев, која има околу 60 видови. Размислете како да го одгледувате семе од дома.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Кои годишни цвеќиња цветаат цело лето?

Многу loversубители на цвеќе се обидуваат да ја зголемат својата градина или цветна градина со повеќегодишни растенија. Но, во одредена фаза, тие го завршуваат своето цветни и тогаш можете да ја искористите уникатната карактеристика на годишните цвеќиња. Некои видови и сорти на годишни цвеќиња можат да цветаат во текот на летните месеци и лесно да ги полнат празнините во градината по други цветни растенија.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Наводнување, хранење и проветрување на тревникот

Тревниците можат да изгледаат совршени само со совршена грижа. И покрај сечење и исекување на рабовите што ја одредуваат состојбата на тревникот, постојат три многу важни компоненти на грижа - наводнување, врвно облекување и вентилација. Овие три „ПС“ кои се грижат за тревниците се клучни од почетокот на пролетната кавга до средината на есента, кога тревниците се подготвени за зима.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Сувкуленти во тенџере со јагода

Сакам да ги користам работите за други цели. Ова е мојот омилен сад оваа година. Сувкуленти во тенџере со јагода: Сухкуланти во контејнери. Мојата јагода не ми се допаѓаше овој контејнер со теракота, специјално дизајниран за тоа. Требаше да се напојува секој ден. Заборавете го тоа или еднаш - таа веќе ги обеси ушите.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

8 најдобри грмушки толерантни во сенка

Без грмушки, валкање или со беспрекорно украсно зеленило, сега со совршени исечени форми, или со расејување на луксузни inflorescences, невозможно е да се замисли ниту една градина. И првите на спомнување на градинарски грмушки секогаш ми паѓаат на ум на најпопуларните видови кои растат на сончеви, сончани платформи - рози, акции, смреки.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Што да направите ако затворен антуриум не цвета долго време?

Во Јужна Америка тие се шегуваат, велат тие, ставете антуриум на земја, а потоа самата фабрика, доколку е потребно, ќе биде погребана во земјата, ќе се искачи на дрво и ќе цвета. Навистина, во услови на суптропиците и тропските предели, каде што има сè што е потребно за раст, а климата е само поволна, не е тешко да се добијат светли inflorescences.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Афеландер цвет

Цветот Афеландер е украсен претставник на родот со 170 подвидови на цветни растенија од семејството Акантус. Афеландер цвет расте во Америка. Ние ви нудиме материјал во кој е даден опис на растението и опишано е како да се грижите за афеландра дома, постигнувајќи активно и продолжено цветање.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Платикодон: сорти и карактеристики на одгледување од семе, садење и грижа

Во цветните леи и цветните леи на многу градинарски парцели можете да видите тендер bellвона. Ова растение со inflorescences во форма на starвезди се нарекува платикодон и е познато на многу градинари. Однадвор наликувајќи на мали фенери, цвеќињата стануваат предмет на внимание не само во градината, туку и на прозорецот. Тие не оставаат никого рамнодушен, затоа се многу популарни.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Најдобрите цвеќиња за одгледување живи букети на прозорецот

Зградите во затворен простор понекогаш се нарекуваат „живи букети“ - долготрајна алтернатива за сечење цвеќе. Но, како растенија во затворен простор, навистина, може да се сметаат за вистински "букет" цвеќиња - шарени, обично поврзани со сечење култури, култури. Преминувајќи во саксии, ваквите растенија изгледаат поспектакуларно отколку дури и најпаметните конкурентски затворени простори.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Размножувањето на дракаена дома не е особено тешко.

Драаена со витка стебло и бујна капа на долго тврдо зеленило е многу слично на друго јужно растение - палма. Во дивината, и едната и втората култура се одликуваат по висина. Но, ако ништо не ја ограничува дланката да расте нагоре, тогаш за затворен цвет ова станува сериозен проблем. Не само тоа, повеќето домашни сорти се во можност да достигнат височини до 2-3 метри.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Календар за цвеќиња за август

Во август, кога студот во текот на ноќта веќе го проследува почетокот на златната есен, а боите на сцената во градината постепено се заменуваат со нова палета, целото внимание на летните жители и градинари е префрлено во градината. Но, не само за бербата, заштитата на растенијата и главните плодни култури треба да се грижат на крајот на летото.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Медицински ехинацеа

Родот ехинацеа е претставена со околу 10 ботанички видови: ехинацеа бледо, ехинацеа пурпуреа, ехинацеа тенифофолија, ехинацеа тенесиан, ехинацеа парадоксална, ехинацеа крвава, ехинацеа симулирана, ехинацеа темноцрвена, ехинацеа темноцрвена, црвена црвена, ехинацеа Најистражените видови се видовите Echinacea purpurea.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Правилно садење и одржување на градинарски азалии на отворено

Пред неколку децении, градината азалеа се сметаше за стаклена градина или стаклена градина, но веќе во последната деценија, градинарите во нашата земја почнаа да растат растенија на отворено. Цветаат грмушка азалеа е неспоредлива - гранките се изобилно покриени со деликатни пупки со едноставна или привлечна форма и разни нијанси.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Мамиларија: карактеристики на видови и услови за растеж

Мамилијарија (Мамиларија) е растение од семејството Кактус. Татковина - Мексико, Јужна Америка. Некои видови растат и во Гватемала, Хондурас, Венецуела и Колумбија. Мамиларија е мал, многу декоративен и скромен кактус, од кој стебла се густо покриени со мали папили и голем број тенки боцки.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Заминавме на патување за цвет на фламинго и ја запознаваме татковината на Антуриум

Историјата на некои растенија култивирани од човекот има неколку милениуми. Запознавањето со антуриумите, како една од родовите на семејството Ароид, започна пред само еден и пол векови, но дури и за ова време се создадоа многу митови и понекогаш упорни заблуди околу растенијата. Едно често слушнато мислење се однесува на потеклото на Антуриум и е дека бујна цветни видови се домородните жители на Тихиот острови, вклучувајќи го и Хаваите.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Правилна грижа за јасмин градинар

Гарденсија Јасминоид (Јасминоид) е затворен цвет со висина помала од 80 сантиметри, чие родно место е Јапонија и Кина. Листовите на растението се густи, заситени зелени и со сјајна површина. Цветовите обилно ја покриваат грмушката и во исто време потсетуваат на роза и јасмин. Тие имаат бела боја и светло пријатен мирис.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Извонредна цвета роза „Покриена од земја“, летен ветер

Огромен број на цвеќиња на темна превез на луксузни лисја од роза „Summerwind“ остава траен впечаток. Ова е една од најпознатите обилно обоени розови покривки, кои не само што ефикасно тоне на земја, туку и се справува со функциите на исклучителна декорација на границите, жива ограда и разни парчиња на цветните леи.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Primrose розова - кралица на primroses

Еден од најпознатите обилно цветни primroses јаглика розова во градините е многу честа појава. Неговите inflorescences се убави и бројни, но растението има само неколку сорти, бидејќи е многу тешко да се подобри оваа веќе убава и светла јаглика. Неспоредливите нијанси на заситено розово и голем број цвеќиња предизвикуваат асоцијации со рози, а нивниот карактер е пријатно изненадувачки.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Гајлардија - шарена маргаритка

Гаилардија е извонредна фабрика. Неговите прилично големи цвеќиња имаат длабоки, заситени, светли бои и долго време се воодушевуваат со нивната убавина во кој било агол на цветната градина. Зачудувачки претставник на семејството Asteraceae - Гајлардија (Гаилардија) е близок роднина на хризантема, астер, сончоглед, далија, зиниа, гербера, невен, па дури и артишок.
Прочитај Повеќе
Цвеќиња

Кактус растение: структурни карактеристики и карактеристики

Фабриката за кактус е една од најмистериозните на планетата. Овие succulents можат да прават без влага со месеци и да растат на најсиромашните почви во целосно отсуство на хранливи материи. Адаптивни знаци на кактуси им овозможуваат не само да преживеат под жешкото сонце, туку и да цветаат. Која е природната карактеристика на кактусите и во кое природно опкружување растат?
Прочитај Повеќе