Категорија Фарма

Тутун рендан домат
Фарма

Тутун рендан домат

Во овој напис, ние ќе го споделиме искуството на странските градинари за тоа како да го идентификуваат, контролираат и спротивстават грозјето од тутун, што може да биде огромен проблем за растенијата, особено за доматите. Cивотниот циклус на тутун Hogweed Ако некогаш сте пораснале домати во градината, сигурно сте се справиле со овие зелени штетни гасеници.

Прочитај Повеќе
Фарма

Nasturtium - уникатно растение за градината

Малку за nasturtium Неверојатен цвет - Nasturtium може да ја освои вашата имагинација. Родното место на настритумот е Централна и Јужна Америка. Еднаш овој цвет беше донесен во Русија од Холандија, а сега, Насттуриум украсува цвеќе, градини и лични парцели. Nasturtium цвет Убави цвеќиња во облик на аспиратор, за кои Настуртиум му беше даден со второто име - Капучин (хауба) - тенка пријатна арома и му дава на окото богата палета на светли, заситени бои.
Прочитај Повеќе
Фарма

Направете го тоа самите зајаци за зајаци

Почетокот на одгледувачи на зајаци пред одгледување на шпанско миленичиња треба да се грижи пред сè за кафези и колибри. Кои се колибри на зајаци кои ги исполнуваат барањата за максимална погодност при апсорпција на храна од животни и минимални во однос на нивните трошоци? Главните видови на колибри кои се хранат со корита за храна се специјална адаптација која помага да се намали времето и да се заштедат силите потребни за спроведување на правилното напуштање и прилагодување на диетата на животните.
Прочитај Повеќе
Фарма

Одгледуваат, се грижат и се хранат со пилешко колиби

Зборувајќи за бројлери, тие значат кокошки од месо, кои се карактеризираат со високи стапки на раст, големи димензии и одлични, погодни за пржење месо. Како да се организира одгледување, грижа и хранење на пилешки пилешки производи е интересно за зголемениот број на живинари. И ова воопшто не е изненадувачки. За само 7-8 недели, птицата расте на 1,5-2,5 кг, што со правилен пристап за топлата сезона, дури и во мала фарма, ви овозможува да одгледувате 1-2 многу кокошки.
Прочитај Повеќе
Фарма

Овци раси за чување дома

Домашните овци се едно од најбрзорастечките, непослушни и продуктивни животни на фармата. Не е изненадувачки што првите раси на овци за домашно одгледување се појавија пред многу илјадници години. Процесот на селекција не запира денес. Ако порано универзалните животни поседувале најголема вредност, давајќи им на својот сопственик волна и месо, сокрива, млеко и вредни маснотии, сега сè почесто им се дава предност на сорти со јасен фокус.
Прочитај Повеќе
Фарма

Избираме алкохоличари и колибри за свињи

Правилно избраните колибри на свињи не се само гаранција за ситост на животните. Дизајнот и големината на оваа опрема утврдуваат колку ќе биде чиста и висококвалитетна добиточната храна, како и нејзината економична употреба. Не помалку важни се пијалоците инсталирани на фармата. Кои се барањата за хранење и пиење чинии за свињи?
Прочитај Повеќе
Фарма

Учење сами да лекуваат кокцидиоза кај кокошки

Младата живина е изложена на многу опасности. Една од најсериозните заболувања е кокцидиоза кај кокошките, третманот дома, за кој е потребна многу трудо ,убивост, трпеливост и внимание од одгледувачот на живина. Која е манифестацијата на оваа болест, кои се нејзините симптоми и методи на лекување? Причини и знаци на кокцидиоза кај кокошки Причинителот на заболувањето е единаесет сорти на едноставни микроорганизми, чие пробивање во организмот предизвикува слични, во повеќето случаи тешки последици.
Прочитај Повеќе
Фарма

Буба од компир во Колорадо - современи технологии за контрола на штетници

Буба од компир во Колорадо припаѓа на групата штетници за џвакање и е особено опасна за земјоделските култури во ноќници Во процесот на историски развој, бубачки од Колорадо се стекнаа со можност да преживеат во скоро секоја состојба на животната средина. Значи, во неповолни услови, возрасните паѓаат во пролонгирана хибернација и лесно можат да толерираат глад.
Прочитај Повеќе
Фарма

Причини за необични јајца кај кокошки

Јајца со мека школка, мали јајца без жолчка, јајца со деформирана школка или зашиени. Честопати ми се поставуваат прашања (и испраќам секакви гаден фотографии на мојата адреса за е-пошта) за причините за појава на необични јајца кај кокошки - со испакнатини, туберкули, со мали дамки, во пунџа, во мека школка.
Прочитај Повеќе
Фарма

10 извори на корисни протеини за хранење пилешко за време на топењето

За време на првото молзено, кокошките исфрлаат пердуви низ пилешката кокошарка во толкава количина што може да се претпостави дека има предатор таму. Некои птици веднаш се стопат речиси целосно, додека други покажуваат знаци на растопување што едвај се забележуваат. Обично, првата промена на плимата се јавува кај кокошките во есен на возраст од околу 18 месеци и се одвива побрзо од последователното стопење.
Прочитај Повеќе
Фарма

Што им требаат на кокошките покрај храната?

Главниот услов за здравјето на живина има висококвалитетна и добро балансирана исхрана, во која природните додатоци мора да бидат присутни за ефикасно функционирање на имунолошкиот систем и подобрување на целокупното здравје на птицата. Сепак, неколку елементи се од витално значење за младите птици - ова е фин додаток за чакал и калциум.
Прочитај Повеќе
Фарма

Physalis - вкусна Бери од „Кинескиот фенер“

Многу од нашите градини се запознаени со убава повеќегодишна викана физикали, која е исклучително декоративна и не е јадење. Но, постојат два други видови на тоа - зеленчук и Бери, кои не само што се јадат, но исто така можат успешно да растат во нашите кревети. Physalis - вкусна Бери од „Кинескиот фенер“ Сите видови физикали ги обединуваат и разликуваат од другите растенија плодовите скриени во еден вид „кинески фенер“, како да се направени од хартија од папирус.
Прочитај Повеќе
Фарма

Со loveубов кон помалите „браќа“ - направете си-пенкало за кучиња

Миленичињата секогаш ги воодушевувале луѓето, затоа што се обидуваат со careубов да се грижат за своите миленици. Правењето пенкало за кучиња е вистинска благородна работа. На крајот на краиштата, едно животно не може самостојно да создаде удобни услови за самото постоење безгрижно со луѓето. Секој сопственик на кучиња мора правилно да го опреми своето живеалиште во селската куќа и во станот.
Прочитај Повеќе
Фарма

Како да се хранат плаша дома во различни фази на одгледување?

Кога се грижите за птица, важно е да знаете како да го нахраните плаша дома. Исхраната за бебиња, возрасен потполошки и женски различни состојки. Како да се готви храна, колку пати да се хранат добиток, експертите даваат совети. Карактеристики на развој на потполошки плаша е извор на диетално месо и јајца без холестерол.
Прочитај Повеќе
Фарма

Како да ја заштитите вашата градина од iousубопитни елен

Во оваа статија, ќе го споделиме искуството на странските земјоделци и ќе ви кажеме со какви знаци е можно да откриете присуство на елени во вашата градина и како да се заштитите од нив. Иако изгледаат безопасни, животните можат да направат многу штета на вашите растенија. Елен во градината Благодарение на силните нозе, елените се во можност да скокаат над сите пречки, со исклучок на највисоките огради, и ги проголта стеблата, лисјата и пупките на многу растителни видови, вклучително и луцерка, ела, затоплување и рози.
Прочитај Повеќе
Фарма

БИОфунгициди Алирин-Б, Гамаир, Глиокладин, Трихоцин во прашања и одговори

За оние кои сè уште се сомневаат во користењето или не користењето на БИО-препарати, Алирин-Б, Гамаир, Глиокладин, Трихоцин, оние кои не чуле какви се подготовките за БИО, како да работат со нив, зошто не се опасни, ви нудиме список на најчесто поставувани прашања за тоа што се овие лекови и дајте детални одговори на нив.
Прочитај Повеќе
Фарма

Идеи за градинарска патека

Голема е задоволството да се прошета убаво низ градината и да се чувствуваме поблизу до природата. Размислете за градината патека како елемент за дизајн. Кон крајот на есента, кога лисјата паѓаат, можете да видите сè што криеше. Овој пат честопати се нарекува „период на едноставност“, што дава одлична можност да се процени структурата на пејзажот.
Прочитај Повеќе
Фарма

Инкубаторот Пепелашка ќе спаси раѓање птици во какви било услови!

Електричната кокошка реши тежок проблем - како да се извлечат птиците ако се соберат јајцата, но нема кој да ги привлече. Инкубаторот Пепелашка е ефтин термостат развиен во претпријатието Олса-Сервис во Новосибирск. Уредот ја зема предвид руралната реалност и е во состојба да работи од мрежа од 220 V, со автоматско префрлување на батерија од 12 V или примање на топлина од топла вода поплавена.
Прочитај Повеќе
Фарма

Раси на кокошки положување за фарба

Коковите во економијата на современите жители на селата и летните колиби се најпопуларен вид живина. Во исто време, кокошките што лежат преовладуваат во живинарските куќи и бесплатното пасење, раси ориентирани со јајца спремно снабдуваат седум свежи јајца во семејството, а младите животни можат да се хранат со месо. Почнувајќи одгледувачи на живина, секогаш се соочуваат со избор кој кокошки да се качат на фармата.
Прочитај Повеќе
Фарма

Препарати за БИО - природна бариера за болести во секоја фаза на развој на растенијата!

Ние ги заштитуваме доматите, пиперките, модар патлиџан, краставиците и зелката. За време на периодот на раст, а особено за време на плодот, нашата градина и градина како никогаш порано не треба грижа и што е најважно, ефективна и безбедна заштита. Во тоа време, употребата на биолошки производи Алирин-Б, Гамаир, Глиокладин и Трихоцин станува најрелевантна, бидејќи овие лекови се безбедни за луѓето и домашните миленици и не се акумулираат во преработено овошје и зеленчук.
Прочитај Повеќе
Фарма

Пролетна нега на јагода: Што може да ја зголеми идната жетва?

Јагоди - неверојатно вкусна и здрава Бери! Постојат многу корисни својства за јагоди: фолна киселина спречува развој на васкуларни заболувања, јони на калциум и магнезиум ги зајакнуваат коските и ткивата, антиоксидантниот фисетин ја подобрува меморијата, витамин Ц го намалува холестеролот и го спречува развојот на хипертензија, овошните киселини ја намалуваат тежината, а есенцијалните масла и елементи во трагови: бакар , манган, хром, киселини (јаболкова, лимонска, салицилна) заедно го подмладуваат нашето тело!
Прочитај Повеќе