Растенија

Еунонимус

Еунонимус (Еуноним) - грмушки или ниски дрвја од семејството еунонимус, припаѓаат на видовите листопадни или зимзелени. Тие можат да растат на сите континенти во појасот на тропските предели, суптропиците или умерените ширини. Во природното опкружување достигнуваат максимална висина до 4 метри.

Зеленилото е мало, овално зелено или има искривена боја (дамки и ленти од светло и жолти нијанси се наоѓаат на лисните плочи). Цвета со досадни мали цвеќиња собрани во inflorescences. Нијансата на цвеќето е од бледо зелена до жолтеникава боја. Овошјето е капсули, од кои внатре има бело, црно или црвено семе, покриено со кожна школка.

Кога, поблизу до есента, плодовите зреат, тие можат да се здобијат со боја од розова до бургундска или малина, која дава посебна декоративна грмушка. Кога овошјето зреат целосно, тие пукаат и стануваат како отворени чадори или падобрани.

Дома, растенијата се одгледуваат на отворено улично место. Само два вида на оваа грмушка се погодни за одгледување во затворено - ова е јапонски еуноним и вкоренет.

Речиси сите растителни видови се отровни, плодовите се екстремно нехранливи, а видови на еунонимус, како што се брадавицата и еунонимусот европски, имаат во своите корени и стебла, слични на латекс, сок од гута-перча.

Ова растение е исто така од практично значење во медицината. Поради содржината на отрови, се користат семиња, кора, смола и лисја. Нивниот екстракт има широко антимикробно, диуретично, антихелминтичко и лаксативно дејство, се користи во производството на многу антисептички агенси.

Грижа за еуноним дома

Локација и осветлување

Повеќето видови на еунонимус се скромен кон условите на осветлување. Тие можат да растат подеднакво успешно, како на високо осветлени места, така и од страната на сенките. Особено фотофилни разновидни сорти.

Температура

Еунонимусот не толерира интензивна топлина и суви лета. Најзгодната температура за него е + 18-20 степени. Ако летната температура е над нормалната на местото на слетување, најдобро е да се засади во делумна сенка. Удобна зимска температура - не пониска од -6 степени, во спротивно ќе го испушти зеленилото.

Влажност на воздухот

Поради своите кожени лисја, еунонимусот добро ја задржува влагата и може да се чува во сува клима на станови или во ширини со мала влажност. Фабриката може да се напои и да се „капе“ заедно со лисјата.

Наводнување

Во текот на летото, еуноним сака да пие многу вода, само треба да се осигурате дека водата не стагнира во корените и не формира барички. Во есента, наводнувањето треба да се намали, а во мразните зими подобро е да се избегне целосно.

Fубрива и ѓубрива

Во однос на врвното облекување, ова растение ќе има доволно сложени минерални ѓубрива што се применуваат еднаш месечно. Подобро е да го нахрани растението од март до септември.

Градинарски

Како и секоја култивирана грмушка, за да се набудува и регулира стапката на раст, еунонимус треба да се градина. Постапката се спроведува во пролет, младите пука се сечат за да формираат бујна круна. Во есента, можете да ги исечете исушените гранки.

Со сечење на еуноним, можете да формирате украсна шема на круна во форма на топки, конуси или да создадете мали бонсаи дрвја од недоволно видови, се должи на фактот дека гранките и трупот се многу еластични. Навременото и редовно "сечење" на грмушката придонесува за добро формирање на нови корисни гранки во круната.

Трансплантација

Младите еунонимус треба да се трансплантираат на годишно ниво. Постари растенија - еднаш на секои три години. На дното на садот, во кој фабриката подоцна ќе биде засадена, се поставува дренажа, се прави хранлива смеса од трева, земја, хумус и песок во пресметката на делови 2: 1: 1: 1.

Одгледување на вретеното дрво

Фабриката може да се размножува со положување, сечи, семе и делење на грмушката.

За време на размножување на семето, семето се 'ртат во не многу проветрени простории на собна температура 3-4 месеци. По пукната кутија за семе, тие се чистат и чуваат во лесен раствор на калиум перманганат, кој ги елиминира можните бактерии и дезинфицира. Засадете семе во топол песок или во влажен тресет. Тие треба да се посеат во почвата измешана со песок, оплодена со тресет, до длабочина од околу 2 см. Првите зеле се појавуваат по 3 недели.

Кога се размножуваат со сечи, сечињата се сечат и се садат во тенџере со хранлива почва, покриени со филм. Корените се формираат за околу два месеци, а потоа растенијата се засадени, една вкоренета сечи во еден тенџере.

Плодува 4-5 години, од овој момент растението се смета за возрасно.

Болести и штетници

Треба внимателно да ги следите промените во кората и зеленилото на грмушката, бидејќи ова растение е подложно на паразити и разни болести.

Ако еунонимусот се отфрли одеднаш, тоа значи дека температурниот режим или влажноста не се соодветни за тоа. Ако тој испушти само лисја од долниот слој на гранки, тогаш вреди да се намали наводнување на растението, можеби почвата е премногу залиена.

Ако зеленилото се суши или се суши, осветлувањето е премногу светло.

Со појава на шуга - израстоци се формираат во форма на суви плаки на лисјата и кората. Тие се во можност да си го цицаат растителниот пипер и да го исцедат. Може да се борите со раствор на Actellik, прскајќи го растението еднаш неделно. Повторете ја постапката три пати.

Мите од пајакот се манифестира во форма на плетенки гранки со тенок слој на пајажина. Во овој случај, зеленилото може целосно да падне. Лесно е да се справите со него ако го купите растението под топол туш и избришете го со сунѓер со пена за перење алишта.

Рамен крлеж. Прво на сите, зеленило страда, тој е деформиран, на неговата површина се формираат бели точки. Отстранете ги оштетените лисја и испрскајте го растението со инсектицид.

Погледнете го видеото: PINZADO. EUNONIMUS Y MAJUELO. (Март 2020).