Храна

Салата од зеленчук со месо „Виножито“

Салата „Виножито“ е едноставен рецепт за вкусно поритирано јадење зеленчук со месо, во овој рецепт со варено пилешко. Салатата со виножито веројатно има најразлични опции за готвење - можете да соберете различни зеленчуци во која било комбинација на чинија. Две главни состојки - пржени компири и месо треба да бидат задолжителни, остатокот од зеленчукот го надополнуваат садот со вкус и боја. Сосот за салата од зеленчук со месо од виножито може да се земе готов, на пример, обична мајонеза или да се меша домашна Леќата по ваш вкус.

Салата од зеленчук со месо „Виножито“

Значи, да се подготви салата од зеленчук со месо "Виножито" зеленчук, освен компири, кромид и свежи билки, се вари во нивните кожи. Потоа мелете, ставете ги чинијата. Земаме големи рамни плочи според бројот на гости и служиме шарени порции за секој гостин, не заборавајте за сосот. За тоа, ќе ви требаат мали контејнери - пориционирани чинии, во екстремни случаи, мали колци или чинии се соодветни.

 • Време за готвење: 1 час (вклучувајќи готвење зеленчук)
 • Служби по контејнер: 2

Состојки за подготовка на салата од зеленчук со месо "Виножито"

 • 250 гр варено пилешко;
 • 300 гр компири;
 • 100 гр моркови;
 • 100 гр цвекло;
 • 60 гр бел кромид;
 • 70 гр зелена салата;
 • 30 гр свежи билки;
 • 30 мл маслиново масло;
 • 20 гр путер;
 • 20 мл јаболков оцет;
 • 15 гр шеќер;
 • ким, мелен црвен пипер;
 • солта.

Метод за подготвување салата од зеленчук со месо "Виножито"

Започнуваме со компири. Ние чистиме, исекуваме на мали коцки, ставаме ладна вода, исплакнуваме и измиваме скроб. Тогаш, компирите ги ставаме во шлаг, кога водата ќе се исцеди, ставете ја на пешкир.

Измијте ги исецканите компири од скроб

Во тава загреваме маслиново масло или растително масло без мирис, додаваме крем. Ние фрламе исецкан компир во загреано масло, испржете додека не се тендер, сол на крајот, посипете со семе од каруа.

Се шири на чинија дел од пржени компири.

Ставете ги пржените компири на работ на плочата

Следно, истурете мајонез во садот со сос и ставете го во центарот на чинијата, околу него ќе формираме зеленчук виножито.

Ставете го садот со мајонез во центарот на чинијата

Морковите, варени во кожи, се нанесуваат на груб ренде, сол по вкус, ставени до компирите.

Бришење на варени моркови и ставете на чинија

Бел сладок кромид, тоа често се нарекува салата, се сече на тенки полу-прстени. Ставете го кромидот во сад, додадете шеќер, оцет и малку сол, мелете со рацете, оставете неколку минути. Потоа се шири веднаш до морковите, посипете со мелен црвен пипер.

Раширете ја киселата слатка кромид

Темелно измијте ја зелена салата во сад со ладна вода, исушете го во фен или на хартиена крпа, исечете ја на ленти. Ситно исецкаме еден куп свежи билки, ја мешаме салатата со билки, истураме маслиново масло, се шири веднаш до кромидот.

Ставете ја исечена салата и зеленчук на чинија

Ние сечеме варено пилешко - извадете го месото од коските, извадете ја кожата. Месото го сортираме во влакна, го ставаме до зелените.

Ставете варено пилешко на работ на чинијата

Гответе ја цвекло во нивните кожи, изладете во ладна вода, исчистете, тријте на груб ренде. Зачинете ја цвекло со капка оцет, нотка сол и лажичка квалитетно маслиново масло. Ставете ја репка помеѓу месото и компирот. Веднаш сервирајте салата од зеленчук со месо "Виножито" на масата.

Ставете ја ренданата репка на чинија

Еве толку убаво виножито што го добив. Се разбира, тешко е да се пресоздаде целиот спектар на бои на чинија, но можете да пробате што е можно поблиску. Тешкотии се појавуваат со сината боја, тешко е да се најдат во храната.

Салата од зеленчук со месо "Виножито" е подготвена. Бон апетит!

Погледнете го видеото: Бебе Готвач Bebe Gotvac - Новогодишни декорации 12+ месеци (Февруари 2020).