Цвеќиња

Божествена кралица на цвеќето - пантофли на Венера

Кој не се согласува дека орхидеите се едно од најнеобичните цвеќиња на земјата. Особено воодушевувачки е палто за венска. Интересно е што, додека растението не цвета, не привлекува внимание. Но, кога пупките почнуваат да се отвораат, благодатните ремек-дела се појавуваат на позадината на зелените лисја. Во секоја од нив, прекрасно се рефлектира мудроста и креативноста на Создателот.

Кога гледате во вената на пантерот, неволно ја забележувате оригиналната комбинација на претенциозност со суптилна благодат. Невообичаено оценување на нијанси непречено поминува една во друга. Некои видови се украсени со деликатни ленти и дамки што личат на сложена скица. Честопати сакате да земете и дадете некому шармантен божествен цвет.

Поглед на растението од страна

Уметничката кралица од растителниот свет за прв пат била откриена во јужните ширини на Азија. Таа ги украси падините на високите планини на Индија. Таа била пронајдена во пукнатини на карпи на Филипините. Букети деликатни орхидеи им беа дадени на тајландските убавици. За жал, многу егзотични видови на овие волшебни цвеќиња одамна исчезнаа, а некои тешко можат да се најдат.

Благодарение на макотрпната работа на fansубителите на егзотичен цвет, денес има многу од неговите видови. Бидејќи се под покровителство на лозарите, орхидеите се развиваат далеку од својата татковина. Во текот на изминатите неколку години, одгледувани се многу хибридни сорти кои не се инфериорни во убавината кон нивните антички роднини.

Елегантен цвет - памук со венус, фотографија и опис на кој се водат грижливите луѓе кон извонредно задоволство, е навистина убава. Има бизарна форма која наликува на елегантен чевли. За таква необична форма, орхидејата понекогаш се нарекува кукави чевли, трева на Адам или чевли на Марија. Во природата, цветот расте на островите на јужна Азија, во европските земји, па дури и во Сибир. Необичната убавина на цветот ги натера многу градинари од минатото да го ископаат од природната средина за да растат во предните градини. Ова доведе до дегенерација на растението. За да се зачува она што е сè уште, остатоци од орхидеи на лизгачот беа наведени во Црвената книга.

Цветот се смета за повеќегодишно. За лисјата, ваквите нијанси се карактеристични:

  • лесни зелени;
  • темни тонови;
  • сиви или мермерни опции.

Должината на листната плоча достигнува 30 см. Во принцип, таа е слична на крин на листовите на долината, но подебела и месести. Обично, еден излез произведува peduncle висок околу 40 см. Може да биде едноцрвен или мулти-цветен. Пупките можат да достигнат 12 см во дијаметар и се одликуваат со најразлични бои. Тешко е да се опише со зборови како изгледа пантофли, многу е полесно да се гледа на фотографијата.

Општо земено, растението има директно стебло висока 60 см. 3 или 4 преклопени лисја се протегаат од тоа. Пупките се ливчиња и сепали кои се собираат за да формираат минијатурна торбичка. Наликува на дамски чевли. Над него висат како панделки, оригинални стипули.

Во зависност од видот и местото каде расте венир на лизгање, времето на цветање се менува. Фабриката сака светла светлина со дифузна природа или умерена делумна сенка. Оптималната температура за активен раст се движи од 8 до 30 степени.

Ако засадите чевли од венус во градината на отворено, ќе цвета само по 15 долги години. Иако ги задржува своите својства околу 30 години.

Тајната на необичното име е отворена

Кога гледате во бизарните пупки на деликатната орхидеја, неволно се размислувате: од каде потекнува ова име - памучна венска лизга. Интересни факти покажуваат дека тајната лежи во античките легенди.

Еднаш римската божица Венера отиде со својот lубовник Адонис да лови. Одеднаш почна да врне. Да се ​​сокријат од него, влегоа во пештерата, каде што беше суво и топло. Божицата фрли влажни чевли на влезот и беше однесена од комуникација со Адонис. Во тоа време, поминуваше еден сиромашен селанец. Гледајќи ги убавите чевли, тој сакаше да ги собере за себе. Но, штом ги допре, тие се претворија во елегантни цвеќиња. Тој сфати дека боговите се кријат во пештера. Фрлајќи орхидеи во близина на пештерата, тој замина. Оттогаш, на земјата се зголемуваат чевли од венус со разни бои и нијанси. Се разбира, оваа приказна е измислена од луѓе, но убавото име одговара на оригиналните бои.

Шармантни божествени сорти на растенија

Неверојатно е тешко да се замисли планетата Земја без разновидни бои. Lifeивотот би бил досаден и не е интересен ако не беше за слатки орхидеи. Затоа, се појавуваат нови сорти на божествениот цвет. Еве неколку од нив.

Венска влечка реално

Оригиналното растение расте до половина метар во висина. Има краток и силен ризом, кој се состои од 2 интероди. На него растат поблиски корени долги 30 см. На цветното стебло се видливи кратки влакна од жлезда. Плочи на плочи во форма на елипса, следно. По должината на рабовите тие се малку зашилени и влакнести. Тие растат до 18 см во должина.

Венска папучи вистински различни оригинални пупки. Листовите на Perianth се насликани во црвена или кафеава боја, кои хармонично се комбинираат со жолтеникава отечена усна.

Вид на лизгачки безидејни

Овој вид се одликува со копнени пукања со два триаголни лисја во должина од околу 20 см. Пупката се наоѓа на педикел со висина од 35 см. Обично е со голема големина и има пријатен мирис. Цвета во пролет или почетокот на јуни.

Влечка во Калифорнија

Цветот расте до 80 см во висина. На цврсто стебло се наоѓаат 4 лисја 10 см. Нивната форма е овална, врвовите се остри. Пупките се состојат од неколку мали цвеќиња. Во принцип, тие изгледаат многу смешно.

Преглед со голем цвет

Сортата се карактеризира со краток, густ ризом, на кој растат филиформни синусни корени. Браун чевли се наоѓаат во основата на 45 см од стеблото. Листовите обично достигнуваат 15 см во должина и околу 8 si ширина. Лизгачот има сложена боја благодарение на различните нијанси на виолетова боја.

Тајните на цветни чевли од венера - видео

Растете божествен цвет во вашиот дом

Неодамна, многу познавачи на егзотични цвеќиња растат орхидеи дома. Тие почнаа да се појавуваат насекаде на прозорците на приватни куќи и станови, впечатлива по нивната убавина. И покрај нивната каприциозна диспозиција, тие совршено влегуваат во затворен простор. И во знак на благодарност за внимателната грижа дома, орхидеи венска влечка ќе дадат букет убави цвеќиња.

Со цел фабриката да се развива активно, важно е да се избере вистинското место за тоа. Главниот услов е амбиенталното светло. Во принцип, на кој било прозорец можете да ја постигнете оваа цел.

Како што покажува практиката, на растението му треба светлина најмалку 14 часа на ден. Затоа, во зима, препорачливо е да се користи вештачко осветлување.

Орхидеска венска влечка бара редовно наводнување. Треба да биде исто во текот на целата година. Пред наводнување на растението, водата се брани и се филтрира. Подобро е да го загреете малку за да не му наштети на цветот. Истурете ја течноста нежно во коренот на орхидејата, обидувајќи се да избегнете добивање вода на лисјата. Ако тоа се случи, тоа ќе доведе до нивна смрт.

Некои loversубители на боја ја навлажнуваат почвата на цветот на поинаков начин. Тие го потопуваат тенџерето во сад со топла вода некое време. Кога почвата апсорбира влага, тие се извадени и ставени на палета. По некое време, исцедете вишок вода. Кога почвата е значително сува, можете повторно да ја извршите оваа постапка.

Во зависност од видот на почвата во тенџерето, времето на таквата хидратација ќе биде различно. Со тресет, доволно е 15 минути за целосно да ја нахрани почвата. Ако подлогата содржи големи парчиња кора, најдобро е да го држите цветот во вода околу 40 минути.

Бидејќи лизгачот на венска сака стабилна влажност, препорачливо е да се создаде вештачки. За ова, овлажнител е поставен во близина на цветот. Можете исто така да ставите слој влажен мов и проширена глина на палетата во која стои орхидејата. Обезбедена е стабилна влажност на чевлите.

Како и секое живо растение, треба да се храни и божествен цвет. За ова, подобро е да се користат специјални ѓубрива. Тие се разредуваат со вода, во согласност со упатствата и месечно напои.

Интересно е што ваквите орхидеи се исто така сорти отпорни на мраз. Тие успешно се вкорени во цветните леи. Тие се засадени на засенчени места, дури и под листопадни дрвја. Дренажата во форма на чакал или скршена тула се додава во почвата. Вода егзотично растение ретко. Следејќи ги овие едноставни правила за грижа за artsy кралицата на цвеќето, можете да се опкружете со цела градина од орхидеи.

Видео за грижата за лизгачот на орхидеја венска