Цвеќиња

Правопис

Таквата луковична повеќегодишна фабрика како Scilla (Scilla) е претставник на семејството на аспарагус. Сепак, пред некое време овој цвет беше доделен на семејството крин или зумбул. Ова растение е исто така наречено Scylla. Честопати, таков цвет се грешува со снег или скеле. Овој род комбинира приближно 90 различни растителни видови. Под природни услови, тие можат да се најдат во Африка, Азија и Европа, додека тие претпочитаат да растат на рамнините и планинските ливади. Името на таков цвет потекнува од грчкото име за морскиот кромид "скила", факт е дека претходно беше претставник на овој род. Таквата фабрика е многу отпорна на мраз и болести, а исто така е многу убава и можност брзо да се прилагоди на какви било услови на животната средина.

Карактеристики за чистачи

Таквата луковична фабрика како зеле е повеќегодишна. Сијалиците имаат заоблена или овална форма, а нивните надворешни скали се обоени во виолетова, темно сива или кафеава боја. Плочарните линеарни плочки за лисја растат порано или во исто време со апикални inflorescences кои имаат облик на четка и се наоѓаат на бездушни летоци. Таквата фабрика има една карактеристика, на пример, во ладни дождливи денови, нејзините лисја се притискаат на површината на почвата во исто време, кога надвор е топло и сончево, тие се наоѓаат скоро вертикално. Составот на inflorescences вклучува единечни цвеќиња. Плодот е кутија, во внатрешноста на која има неправилни семки од јајце со црна боја. Сцилата е јаглика, како и следниве растенија: гранка, белка од цвет, сон трева (болки во грбот), гуска од кромид, дафодил, pushkinia, chionodox, лешник од лешник, шафран (крокус), адонис (адонис), ерантус (пролет), зумбул, мускари, итн. снег, јаглика, џуџе ирис и путер. Цветањето на повеќето видови на Scilla е забележано на почетокот на пролетниот период, но има и видови кои цветаат во есен.

Слетување Сцила на отворено

Кое време да слета

Садење и одгледување зеле е прилично едноставно. Овие цвеќиња се користат, како по правило, за украсување на граници, алпинисти, алпски ридови и мешавини. Крупите дрвја од градинарски дрвја, кои украсуваат прекрасни цвеќиња Сцила во рана пролет, исто така, изгледаат неверојатно спектакуларни. Можете да засадите такво растение дури и за време на цветни. Како и да е, експертите препорачуваат да се засади пролетно цветање Сцила, откако ќе умрат листните плочи (од средината на јуни), а оние што цветаат во пролетта - 4 недели пред формирањето на педуните. Овие цвеќиња претпочитаат добро осветлени области, но можат да се одгледуваат и во засенчено место. Треба да се има предвид дека есенско-цветните видови не се толку фотофилни во споредба со оние што цветаат во пролет.

Карактеристики за слетување

Пред да започнете со директно слетување на Скалата, неопходно е да се подготви локацијата. Најдобро од сè, такво растение ќе расте во почва со голема количина органска материја, која вклучува минерални компоненти и хумус од лисја. За да можат овие цвеќиња совршено да растат и развиваат, се препорачува да се меша градинарската почва со шумска почва, која содржи полу-распадната кора од дрвја и зеленило. Соодветната киселост на почвата треба да биде помеѓу 6,5 и 7,0.

Помеѓу дупките за слетување, мора да се набудува растојание од 5 до 10 сантиметри. Сијалиците треба да бидат закопани во почвата за 6-8 сантиметри (зависи од големината на саден материјал).

Градинарска нега

Сцилата се одликува со екстремна непретенциозност, кога се споредува со другите пролетни цвеќиња. За да може овој цвет да расте нормално, мора да се напои доколку е потребно, а после тоа е императив да се олабави површината на почвата до длабочина од 20-25 мм, додека плевете. Наводнување се препорачува наутро, додека треба да се обидете така што течноста не падне на површината на цвеќето, бидејќи тоа може во голема мера да го уништи нивниот изглед. Со цел значително да го намалите бројот на плевелите и наводнувањето, треба да ја наполните областа каде што истекот расте со слој од прекривка (лисја хумус).

Пролетните цветни зеле треба да се хранат со комплексно ѓубриво (на пример, Нитрофоска) на почетокот на пролетниот период, така што цветните ќе бидат многу поубави. И за да се оплоди есенско-цветни видови, се препорачува во есен. Во комплексно минерално ѓубриво, најдобро е да додадете такви елементи во трагови како што се: железо, магнезиум, калциум и бакар.

Треба да се запомни дека овие растенија добро се репродуцираат со самосадување. Ако не сакате редовно да ја отстранувате непотребната Сцила од страницата, тогаш треба да ги раскинете избледените цвеќиња, обидувајќи се да го направите ова пред појавата на тестисите.

Трансплантација

За нормален раст и развој на ова растение, тој мора да се трансплантира систематски еднаш на 3 години, ова исто така ќе овозможи да се задржат грмушките високо украсни. Имајќи ја ископана грмушката, неопходно е да се одделат децата од сијалицата, по што тие се засадени што е можно поскоро за да се избегне појава на гниење на светилките. Експертите советуваат трансплантација во последните денови од септември или првиот - во октомври.

Размножување на Скали

За репродукција на шумата користете семиња и светилки за ќерки. Како да се размножуваат со светилки, детално опишани погоре. За да растат таков цвет од семе, тие прво мора да се соберат. Околу последните денови од јуни, семенските кутии треба да станат жолти и да почнат да попуштат. Овие кутии треба да се соберат и попрскаат од нив семе што веднаш се сее на отворено. Таквите семиња имаат релативно мала ртење, а грмушките одгледувани од семето ќе цветаат само кога ќе наполнат 3 или 4 години. Првите садници на таквите растенија се направени не порано од 5 години подоцна, за ова време тие ќе пораснат голем број на деца, како и ќе го зголемат бројот на peduncles.

Болести и штетници

Како и сите мали растенија на сијалиците, овој цвет е подложен на инфекција со Achelenchoid, сиво гниење и гниење на светилките. Најголемата опасност од сите штетници на такво растение е коренскиот ливад крлеж и глодари како глувци.

Сиво гниење Се појавува на лопати и на врвот на светилки. На погодените делови на растението се појавуваат калапи со сива боја и тие почнуваат да изгние. Потоа, на светилките се појавуваат густи дамки. Како што се развива болеста, се јавува пожолтување на грмушките и нивната смрт. Погодените примероци треба да бидат ископани и изгорени што е можно поскоро. Ако складираниот кромид е заразен со сива гниење, тогаш треба да ги исечете проблематичните области и да ги посипете раните со пепел од дрво.

Ако се истури истури ахенелоиди, тогаш има пораз на неговите воздушни делови, како и светилки. Вагата на светилките се претвора во кафена боја и се појавува гниење. Значи, ако направите пресек на сијалицата, тогаш ќе забележите гниење на прстенот. Во погодената сијалица, на површината се појавуваат некротични точки. Кај заразените примероци, се забележува загуба на декоративност и застој во развојот. Заразените светилки се ископани и изгорени. Здравите светилки за превентивни цели треба да се свиткаат во термос со врела (43 степени) вода, каде треба да останат 30 минути.

Сијалички гниење се појавува поради габични инфекции, на пример: Фусариум, склеротинија или септорија. Во неодамна заразената грмушка, лисните плочи почнуваат да стануваат жолти, а потоа инфекцијата продира во светилките, поради што на нивната површина се појавуваат дамки од валкана црвена боја. Ако заразените светилки се ставаат во складирање, тие стануваат многу тврди и умираат. Оваа болест започнува да се развива многу брзо со висока влажност.

Глодари на глувци (на пример: глувци од куќи и полиња) многу сакаат да јадат светилки на ова растение, додека во пролет можат да ги јадат своите зеле. За да се заштити шуплината околу областа каде што се одгледува, неопходно е да се направи заштитен жлеб. Мамките за отрови треба да бидат поставени во овој жлеб, и не заборавајте малку да ги посипете со земја, затоа што отровните плодови може да ги ископаат птиците, што ќе доведе до нивна смрт.

Ларви и возрасни корен од ливада кивате на дното на сијалицата, а потоа тргнете се на средина. Таму, штетниците почнуваат да го цицаат сокот од внатрешната скала на сијалицата, поради што таа почнува да изгние и да се исуши. За да се ослободите од овој штетен инсект, треба да ја испрскате погодената грмушка со акарицид на инсекти (на пример: Агравертин, Актелик, Акарин, итн.). За превенција, пред садење светилки во почвата, тие треба да бидат гравирани со кој било од овие агенси.

Сцила по цветни

Откако растението ќе згасне, педанџата мора да се отстрани од него, додека листовите плочи се исечени само откако ќе умрат целосно. За претстојната зима не е неопходно да се подготви ескалата, бидејќи има прилично висока мразност и не треба засолниште. Меѓутоа, ако овие цвеќиња се одгледуваат на отворено подрачје, тогаш за да ги заштитите од зимски мразови, се препорачува да ги покриете со сушени лисја или смрека гранки.

Видови и сорти на Scylla (Scilla) со фотографии и имиња

Како што веќе споменавме, има доста видови на шумски видови, додека повеќето од нив успешно се одгледуваат од градинари. Во овој поглед, описот ќе биде даден подолу само на оние што се доста популарни, а исто така ќе го најдете и името на најпопуларните сорти.

Сцила во форма на bellвонче (Scilla hispanica), или шпански ендемион (Endymion hispanus), или bellвонче во форма на illaвоно

Родното место на такво растение е Шпанија, јужниот дел на Франција и Португалија. Покрај тоа, овој вид претпочита да расте во ливади и шуми. Овој вид се смета за најефикасен. Грмушката во висина може да достигне од 0,2 до 0,3 метри. На единечните педуни се исправени inflorescences со четка, кои се состојат од 5-10 цвеќиња во форма на bellвонче, достигнувајќи дијаметар од 20 mm и насликани во розова, сина или бела боја. Цветањето започнува во последните денови од мај и трае околу половина месец. Ако за зимата кромидот остане на отворено, тогаш тие мора да бидат покриени. Популарни сорти:

  1. Кралицата на розата. Висината на педуните е околу 0,2 метри; на нив се ставаат розови цвеќиња со јоргована нијанса, кои имаат многу слаб мирис.
  2. Небесно сино. На многу јаки peduncles во спирала, поставени се големи цвеќиња од сина боја со лента од сина боја.
  3. Ла баба. Составот на inflorescences вклучува 15 цвеќиња со бела боја.
  4. Розабела. Висината на цветните стебленца е околу 0,3 метри, на нив се густи inflorescences, кои се состојат од розово-јорговански миризливи цвеќиња. Во вечерните часови, нивниот мирис станува многу посилен.

Градинарите, исто така, се среќни што ги одгледуваат следниве сорти на овој вид лушпа: Екселисиор, Сина кралица, Сина zinинт, Синиот бисер, Дејни Мејд, кралицата на Пинкс, Монт Еверест, Миозотис и други.

Scilla bifolia или Scilla bifolia

Под природни услови, овој вид на scilla може да се најде во Крим, Цискавка, Медитеранот, како и во европскиот дел на Русија. Се смета за најнизок и бујна. Висината на грмушката, како по правило, не надминува 0,15 метри. Тој има 1-3 цветни стебла, додека на секоја од нив има inflorescences кои се состојат од розови или бели цвеќиња, кои имаат остар, но прилично пријатен мирис. Секој inflorescence вклучува до 15 цвеќиња. Овој вид има само 2 широки линеарни плочи со должина од околу 0,2 метри. Ова растение почнува да цвета кон средината на април, а времетраењето на цветни е околу половина месец. Одгледувана од 1568 година. Постои градинална форма на бифолија var. Purpurea, бојата на цвеќињата во која е виолетова.

Scilla есен (Scillaumnalis), или Scylla есен

Во природни услови, такво растение може да се најде во Северна Африка, Медитеранот и Мала Азија. На една грмушка може да пораснат до 5 цветни стрели, чија висина варира од 0,15 до 0,2 метри. На нив се наоѓаат лабави inflorescences на racemose, кои се состојат од 6-20 мали цвеќиња од светло јоргована или виолетова-црвена боја. Почнува да цвета во последните денови на јули или во првите - во август. Должината на линеарните жлебови тесни лисја плочи е околу 0,25 м. Култивирана од 1597 година.

Перуанско мрестење (Scilla peruviana), или перуански scilla

Татковината на овој вид е Западен Медитеран. На грмушката се појавуваат 2 или 3 цветни стрели, кои достигнуваат висина од 0,35 м. На нив се поставени густи конусни inflorescences, кои се состојат од мали (дијаметар помал од 10 мм) цвеќиња со длабоко сина боја. Една inflorescence може да се состои од најмногу 80 цвеќиња. Должината на линеарните листни плочи е околу 30 сантиметри, а нивната ширина достигнува половина сантиметар. На една грмушка растат 5-8 лисја.

Сибирски правопис (Scilla sibirica), или сибирски scilla

Овој вид е прогласен за погрешно, затоа што не може да се сретне на територијата на Сибир. Под природни услови, овој цвет може да се најде на Кавказ, на Крим, во европскиот дел на Русија, во централна и јужна Европа. Сините цвеќиња растат во исто време со лопатки. Во цвеќињата е нектар. Овој вид има една особеност, факт е дека отворањето на неговите цвеќиња се јавува во 10 часот наутро, а затварање во 16-17 часот, а доколку времето е облачно, тие воопшто не можат да се отворат. Во таков мрест се издвојуваат 3 подвидови:

Кавкаски (Scilla sibirica subsp. Кавкаска)

Во природата, можете да се сретнете во Источна Прекавказија. Висината на стрелките на цвеќето може да варира од 0,2 до 0,4 м. Бојата на цветовите е темно сина со виолетова нијанса. Цветањето започнува во втората половина на пролетниот период и трае 15-20 дена.

Ерменски (Scilla sibirica subsp. Armena)

Пронајдена е во дивината во северо-источниот дел на Турција и во јужната Транс Кавказ. Плочите со лисја се во форма на срп. Висината на цветните стрели е од 10 до 15 сантиметри, на која се наоѓаат цвеќиња со богата сина боја. Цветањето започнува во средина на пролетниот период и трае од 15 до 20 дена.

Сибирски (Scilla sibirica subsp. Сибирица)

Под природни услови, можете да се сретнете во европскиот дел на Русија, во Крим, Кавказ и Мала Азија. Овој подвид во културата се смета за најпопуларен. Грмушките имаат 3 или 4 широки линеарни лисја плочи, кои достигнуваат ширина од 15 мм. Висината на педуните е околу 0,3 м, додека на една грмушка може да бидат од 1-4 парчиња. Бојата на цветовите е ажурна. Цветањето започнува во средина на пролетта и трае околу 20 дена. Во културата, овој подвиж е од почетокот на 17 век. Овој подвид има форма со бели цвеќиња, се одгледува уште од 1798 г, цветни започнува 7-10 дена подоцна од растенија од други бои, но неговото времетраење е 1 месец. Исто така, постојат сорти со сини или розови цвеќиња. Најпопуларните сорти од овој подвид:

  • Пролетна убавина, во овој момент оваа сорта се смета за најдобра, на нејзините силни зелено-виолетови педуни има 5 или 6 цвеќиња со темно-виолетова боја, чиј дијаметар не надминува 30 мм. Оваа сорта е многу популарна во западноевропската култура. Тој нема семе, но сосема е едноставно да го пропагира тоа од страна на децата.
  • Алба. Многу спектакуларни цвеќиња имаат снежно-бела боја. Во исто време, оваа сорта изгледа одлично кога е засадена заедно со претходната.

Исто така доста често одгледувани од градинари се видови како што се: грозје скалила, пушкин-како, Розен, Туберген (или Мишченко), виолетова, еднобојна, морска (морска кромид), Литарди, кинеска (шумска), италијанска, Виноградова, Бухара (или Введенски).

Погледнете го видеото: Що треба знати про новий український правопис - розмова з Олександром Авраменком (Април 2020).