Градината

Подготвување за август

Август - доби многу популарни имиња - Серпен, Стубл, Густар, Зорник. Тоа е граница помеѓу летото и претстојната есен. И иако жешкото сонце е сè уште разгалено, летната топлина постепено се намалува. Деновите стануваат пократки, ноќите се подолги, а водата е постудена. Обилни дождови без гром и гром се чести. Темното ноќно небо е распрскано со starsвезди, честопати светкаат молња - проштални рефлексии на јули грмежи. Во европскиот дел на Русија, до средината на август во ливадите ќе растат последиците - „второто сено“. Во исто време, студените утрински претстави и првите ноќни мразови прават да се чувствуваат.

Август популарно се нарекуваше гостопримство. Theетвата е во полн ек. Постепено птиците престануваат да пеат, одејќи на зимување. Првиот што леташе кукави и замавници, следени со ластовици. Дивите животни исто така, почнуваат да се подготвуваат за зима: на пример, лисиците ја менуваат својата летна темна „облека“ за зима - црвена. На крајот на август, крановите се собираат на долго патување.

Последниот месец лето. Аматерски градинар, како ревносен сопственик, сè повеќе размислува за приближувањето на есента и подготвува план за грижа за земјоделските култури, земајќи ги предвид претстојното студено време, стареењето на растенијата, потребата на семејството за берба на витамини производи за зимата.

Лук

© ennенифер Дикерт

На почетокот на месецот се собира лук. Невозможно е да се одложи чистењето, инаку школка (кошула) на сијалицата ќе почне да се распрснува и да се распаѓа на посебни заби, кои се слабо складирани и ја губат својата презентација. Кромид и пролетни сорти на лук за време на созревањето се случуваат омекнување на вратот и сместување на пердувот. Ова служи како сигнал за да се започне бербата на растенија. Во ископани растенија, не ги исекувајте врвовите и корените, туку наредете ги во кутии, во еден слој под крошна. Од лисјата, сите хранливи материи постепено ќе одат во кромидот, и ќе се зголеми во големина. Пенкалото се отстранува само откако е целосно суво.

Ако времето е сончево, тогаш собраниот кромид може да се остави неколку дена право на сртот, а потоа, по сушењето, се сечат врвовите и се сушат сијалиците на сонце.

Обидете се да ги отстраните тиква и сквош во зелена фаза, односно кога кора на овошје е сè уште прилично мека. Тогаш плодовите можат да бидат целосно кисели и обработени.

Дел од овошјето може да се остави додека не зрее целосно за семе и за зимска потрошувачка.

Тикви мора да се исчистат во топла просторија пред почетокот на мразот, во спротивно тие ќе бидат слабо складирани.

На подрачјето со вкоренети семки од рибизла, почвата се олабавува и се отстрануваат плевелите, плевењето, одгледувањето се врши на насадите на актинидија и лимонога, тие се напои во суво време, а се сечат вишок пука.

Дива јагода (Градина јагода)

За да се продолжи сезоната на јагоди до август и почетокот на септември, неопходно е да се инсталираат засолништа од филм од тунел над грмушките од поправката јагода. Почвата честопати мора да се олабави, растително да се хранат и да се напои. Делумно отстранување на лисјата од јагоди е дозволено само на задебелени насади за да се вентилира плантажата и да се зголеми осветлувањето на бобинки.

Првиот третман мора да се спроведе на почетокот на месецот, а потоа да се повтори по 10-14 дена или по секој обилен дожд. Поразот на доцна лошо влијание може да се ослабне ако, пред ширење на болеста, да ги покриете насадите со филм. Предност на почетокот на болеста на доматите е поразот (зацрнување и зацрвнување) на врвовите на компирите. За само неколку дена, инфекцијата се шири во растенијата со домати. Не пропуштајте го моментот за обработка! Течноста од бордо не продира во фетусот низ мембраната и не претставува опасност за луѓето.

Секојдневно проверувајте ги ловните појаси, собирајте и уништувајте ги штетниците што се сместени во нив.

Со силен развој на кокомикоза, круната на црешите и паднатите лисја се испрскаат по бербата со раствор од уреа 4%. Кога aphids се појавуваат на млади растенија, тие се третираат со малатион (7 g на 10 l вода). Истиот лек е ефикасен против пајакот грини на црни рибизли и малини. Може да ви препорачаме третман со актелик (200 g на 10 l).

Малините со знаци на антрахноза и виолетово Анѓелковиќ се испрскаат со cuprosan (400 g на 10 l) или 1% раствор на течност Бордо.

Во суво време, плевелите се отстрануваат во круговите кругови на овошни култури и на полињата од Бери, почвата се олабавува и се врши наводнување.

Започнува колекцијата сливи, цреши, рани сорти на јаболка и круши. Дневна жетва на морков. За да испуштат повеќе јаболка оштетени од штетници (молец и пилевина) и болести, гранките на дрвјата за возрасни се малку потресени. Овошје од круша е подобро да се отстрани малку незрело. Шест дена по бербата, тие се подготвени за употреба.

Слива

Во суво време, овошните дрвја, особено во жетвата година, бараат изобилство наводнување.

При формирањето на круната на младите дрвја, растот на гранките во произволна насока не може да се дозволи. Користејќи канап, свиткајте ги или тргнете ги настрана, така што гранките го користат целиот волумен на круната.

Во првата деценија, завршува младиот и надежен камења на овошни култури и круши, одете кај јаболкницата. Поровите култури најчесто се окулираат на Т-форма. Добри резултати се добиваат со ставање во задникот. На корен од корен, се сече сече во форма на јазик долг околу 3 см; две третини го скратуваат. Исечете го штитот со бубрег од графтот на пресадена сорта и вметнете го под јазикот, така што работ на штитот се совпаѓа со засекот на кората на залихата. Областа со пупки е врзана со филм или изолациона лента.

Калемење

После три до четири недели, тие вршат ревизија: ако петилите се претворат во жолта боја и со лесен допир паѓаат, тогаш вакцините се успешни; ако се исушат и не се распаѓаат, очите не се вкорени. Еден месец по пуштањето, се појавува прицврстувачот.

Откако ќе соберат црвена, бела и црна малина, тие почнуваат да ги сечат плодните гранки. Меѓу овошните култури, се избираат најпродуктивните, кои можат последователно да се размножуваат.

Засечени и заболени гранки во круните на дрвјата и грмушките. Печурките се отстрануваат од дрвјата од површината на кората, се сечат парчиња непцата (SAP) од сливи и цреши. Раните треба да бидат покриени со варира, и да ги исечат овошните тела на изгорените печурки.

Растот на тековната година, кој активно расте на сливи, круши, јаболкници и црни рибизли, мора да биде засилен. На јаболкницата, оваа работа се изведува само на вакцинирање, чиј раст надминува 80-100 см.

Започнете трансплантација на садници од двогодишни цвеќиња на постојано место. Местото и густината на садењето зависи од целта на одгледување и видот на растенијата. Bellвончи и каранфили веднаш се садат според шемата од 30 × 30 см или 25 25 см, а заборавате и панчиња може да бидат засадени за време на цветни, така што сега може да бидат засадени погусти - 15 × 10 см.

Треба да подготвиме нови кревети за лалиња, бидејќи тие навистина не сакаат да „живеат“ на едно место. На лалињата им треба плодна и внимателно подготвена почва со неутрална или малку алкална реакција, затоа, пред копање, на креветите се расфрлаат вар (50 т / м2) и суперфосфат (80 гр / м2), а по садењето се нанесува калиумско ѓубриво (60-80 г / м2).

Подготовка на складирање на овошје (поправка, дезинфекција и продолжена вентилација). Vestетва и поправка на контејнери за складирање и складирање на овошје.

Подрум

Неопходно е да се стават во ред дренажните ровови, да се отстрани младата грмушка, да се косе тревата.

Поправете стари канализации на вашата страница, градете нови - отворен и затворен тип.

Се прават подготовки за нови насади со јагоди. За да го направите ова, додадете 4 кг стар компост и две кофи тресет на 1 м2, ископајте, извадете ги корените на плевелите, откако ќе ја израмните површината со гребло, почвата треба добро да се напои. Седум до десет дена почнуваат да садат садници.

На влажни почви, тие се засадени во редови по 15-18 см, кога се засадени во два реда, тие се засадени на влечкан начин. Продолжете со сонцето сушење на јаболка, круши, цреши и сливи.

Минатогодишниот компост беше пренесен преку екран: големи, неподготвени фракции од масата на компост беа ставени во куп нов компост.

Компост

Во тоа време, неопходно е да се заштити културата на роуан од дрозд. Тие се исплашени од гатање и удари кон метални предмети.

При изборот на краставици, сите грди и обраснати плодови се отстрануваат од растенијата, бидејќи тие го одложуваат формирањето на здрави плодови.

Од материјали Попова Б.. и Борисова Н.. - календар за работа

Погледнете го видеото: Крушево се подготвува за прославата на 2 август (Март 2020).