Летна куќа

Најдобри видови украсни грмушки за одгледување во градината

До денес, постојат неколку летни колиби на кои барем една украсна грмушка не би се појавила. Тие им даваат проблеми само на невнимателните градинари, а во вешти раце стануваат уметничко дело и уникатна декорација на градината.

Пред да купите грмушка за регистрација на летна дизајн на викенди, ви предлагаме да се запознаете со избор на најинтересните и оригинални примероци. За да направите страницата да изгледа стилски и оригинална по садењето на украсни грмушки, треба да размислите за целта на секој вид.

Употребата на грмушки во дизајнот на локацијата

Грмушките со ниски растенија се универзална декорација на градината. Тие можат да бидат посебен состав, да служат како жива ограда или рабница по патека или цветно легло. Мошне често тие се користат во дизајнот на рабаток.

Поголемите грмушки можат да го поделат местото во зони, а средна жива ограда ќе заштити од сончева светлина.

Високите грмушки се добро прилагодени како за украсување на грозен wallsидови, така и за засенчување на одредени агли на градината. Тие се добри во осамени места.

Зимзелени и зимзелени грмушки, белег на која било локација. Без нив, дизајнот ќе биде нецелосен. Тие можат да бидат направени во центарот на композицијата, засадени на голема површина како жива ограда, нивната комбинација со роза изгледа многу оригинална, но минус е дека не секоја роза ќе ја сака оваа населба.

Цветаат мини дрвја ќе бидат светла допир на зелената позадина на живата ограда и украсувањето на дачата. Посебна грмушка од роза ќе помогне да се разреди монотонијата на дизајнот или да се украси влезната област.

Правила за поставување грмушки во градината

На прв поглед, се чини дека е едноставно: Избрав грмушки што ми се допаднаа, ја обележав заплетот и ги засадив според обележувањето. Но, овој пристап може да доведе до фактот дека градината ќе се претвори во непроодни диви.

Основата за градинарска декорација е намерна и вешти комбинација на растенија. За да се постигне ефектот, при изборот на место за грмушки, треба да се земат предвид многу: големината на растенијата за возрасни, нивната силуета и рефус.

Заедно, грмушките се одлични во форма на раст. Тандем мини-прсти со јапонски јавор, или украсни цреши со рододендрони и кипариси, ќе ја сочинуваат готовата слика.

Растенијата со контрастна боја на лисја се добро комбинирани. Тие се надополнуваат едни со други и создаваат светла акцент. Разновиден еуноним, златна смрека и јавор на вентилаторот со виолетови лисја може да сочинуваат една група.

Ансамблот ќе изгледа поспектакуларно ако содржи барем една грмушка, карактеризирана со светло цветни.

Не треба да го градите составот по еден ред, обично тие се засадени во два или три реда, а предните не треба да ги преклопуваат грмушките зад повеќе од 20 проценти. Можете да поставите мини-дрво и во форма на триаголник.

При формирање на состав, мора да се земе предвид и компатибилноста на растенијата. Значи, некои видови на зимзелени грмушки се прилично агресивни кон нивните листопадни колеги. Тие можат да го потиснат нивниот раст и развој, па дури и целосно да го уништат.

Особено внимание треба да се посвети на пресметување на растојанието помеѓу насадите, за ова висината на грмушката за возрасни се множи со две.

Растојанието помеѓу грмушките зависи од нивната големина:

  • Ниско-растечките (бадеми, џуџести четинари) треба да бидат засадени на растојание од 70-80 см.
  • Srednerosly (хеномели, чувствував цреша, рододендрон, акција) - на растојание од 1,2-1,5 м.
  • Висок (spirea, јоргован, forsythia, viburnum, глог) - растојанието треба да биде најмалку 2 m.

Најубавите градинарски грмушки

Дафне

На крајот на април, кога снегот сè уште лежи на некои засенчени места, цвета прекрасната Дафне (Дафне мезереум). Неговите inflorescences се како јорговани, грмушка висока околу еден метар е великодушно испрскана со нежни розови и виолетови цвеќиња. На крајот на цветни, се појавуваат нежно зелени издолжени лисја, а се појавуваат поблиску до есента светло црвени или портокалови бобинки. Но, вие не можете да ги пробате, тие се доволно отровни, не без причина луѓето ова растение го нарекуваат волк-бери.

Дафне сака обилно наводнување и претпочита делумна сенка, се чувствува добро во сенката на редок круна на дрвјата.

Форститија

Златниот дожд, или Форситија започнува да цвета во рана пролет и ги расплетува сончевите жолти inflorescences за три недели, понекогаш и подолго. Во есента, листовите стануваат златни или виолетово-крвави, што изгледа многу елегантно и празнично.

Сончевите лопати, заштитени од налетите на ветрот, ќе станат за него најдобро место за одгледување.

Бадеми малку

Мала грмушка, висока 100-150 см, е една од првите што ја отвори цветната сезона. Обликот на круната е сферичен по форма, гранките се густо покриени со издолжени лисја. Прекрасната арома на розови цвеќиња не може да остави никого рамнодушен. Неговите плодови се овални и покриени со мека пената. По падот на лисјата, меки топки се мавтаат на гранките. Може да се размножува со семе.

Бадемите се прилично слаби во грижата, го сакаат сонцето и добро толерираат недостаток на влага. Обилното и честото наводнување може да ги уништи бобините.

Се чувствува цреша

Оваа култура е популарна кај градинарите од Калининград до Владивосток, по својата каприциозна диспозиција и добра стабилна жетва со прилично компактна големина. Цвета со нежни розови цвеќиња, доста обилно. Го доби своето име за лисја и пука покриени со светло-како-пената како пената.

Тој сака почва богата со органска материја и отвора добро осветлени простори.

Јапонски дуња

Можеби најелегантниот претставник на украсни грмушки. Веднаш по уредувањето, тој ослободува пурпурни пупки кои се претвораат во големи светли цвеќиња. Плодовите се златни, изгледаат како мали јаболка и содржат многу витамини.

Јапонското дуња е скромен кон составот на почвата, живее добро во сенка на дрвјата, е идеално како жива ограда.

Махонија

Зимзелена махагонија е популарна како жива ограда, способна да се шири независно од пукање во корен. Овој примерок цвета на крајот на пролетта и воодушевува со сончеви inflorescences до средината на јуни. Остатокот од годината воодушевува со гроздови од бобинки од боровинки и светло бронзено зеленило.

Магониум, кој не бара многу внимание, успешно расте во сончеви ливади, под круната на дрво и во густа сенка. Не толерира стагнација на вода, ова може да доведе до гниење на корените.

Јоргованот

Lilоргованот ги освои срцата на градинарите за убави inflorescences на паника со мали миризливи цвеќиња. Разновидниот јоргован има неколку опции во боја. Оваа грмушка има потреба од редовно градинарство, што помага да се одржи посакуваната форма на растението и обезбедува пообилно цветање. Комбинациите на неколку мулти-обоени сорти изгледаат добро.

Отпорен на суша, но необичен за недостаток на осветлување. Преферира глинеста земја, богата со органска материја и минерали.

Калина

Можеби најпопуларното дрво во руските градини. Кај луѓето го добила името „свадбено дрво“. Се верува дека ова е силен амајлија. Цвета од мај до јули, бели цвеќиња со мирисен мирис. До есента, плодовите се истураат со црвен сок и остануваат на грмушката цела зима, како храна за птици.

Прилично не-каприциозно растение, може да расте и да вроди со плод во речиси секој дел од градината.

Спиреа

Постојат многу варијанти на spirea кои имаат значителни разлики. Она што тие го имаат заедничко е дека сите тие растат многу активно. Затоа, во третата или четвртата година на садење, грмушката треба да се намали, оставајќи 20-30 сантиметри.

Spirea е скромен, може да расте на која било земја, но бара редовно кастрење.

Цветовите можат да бидат со различни бои, од бели хемисферични inflorescences до розова и црвена.

Да се ​​засади само spirea не треба да има, само неколку грмушки. Според законите за дизајн на пејзаж, треба да доминира во другите компоненти на групата.

Потсмевач

Чубушник е многу сличен на јасмин, но е претставник на друго семејство. Изобилството снежно-бели цвеќиња на гранките и ненаметливата арома го прават неопходен украс во градината. Тоа е многу непопустливо за местото на садење, но од сончевата страна на хранливи и лабави почви ќе цвета повеќе прекрасно и подолго.

Акција

Грмушката се карактеризира со долго цветни и голема палета на бои. Цветовите се розова, бела, виолетова и виолетова, немаат мирис.

Со недостаток на лесни и слаби почви, тие се разболуваат. Изборот на украсни грмушки е неограничен, но на сите им е потребна редовна уредна фризура, инаку страницата ќе изгледа негувана и неуредна.

Погледнете го видеото: The Nicaraguan Revolution (Февруари 2020).