Растенија

Затворен растителен растение Нега и репродукција Фотографии од видови со имиња

Cotyledon orbiculata и други слични видови на cotyledon и култивирање

Котиледон е повеќегодишен сукулент што му припаѓа на семејството Crassulaceae. Родот има приближно 40 видови. Овие се мали грмушки или дрвја со необични заоблени лисја.

Фабриката доаѓа од топла Африка: пронајдена на територијата од Арапскиот Полуостров и Етиопија до Јужна Африка. Високо украсни грмушки, способни да ја покриваат целата површина на почвата, изгледаат одлично во саксии, некои видови се погодни за создавање на бонсаи.

Опис на cotyledon

Сукулентот има влакнест површен корен систем, стеблата се месести, разгранети. Висина на растенијата 30-70 см, годишен раст - занемарлива. Стеблата и лисјата имаат боја од светло зелена до синкава, црвеникава. Постепено, како што расте, дршката започнува да се зацврстува и станува покриена со кора од кафеава нијанса.

  • Листовите се прицврстени на стеблото на месести, многу кратки напивки или воопшто без нив.
  • Обликот на плочата за листови е разновиден. Може да биде триаголен, круг, ромбен, овален или лансиолат.
  • Тесните лисја се покриени со бројни кратки белузлави вили. Бојата на зеленилото е обична или шарена, понекогаш контрастниот ајлајнер поминува по надворешниот раб.

Кога цутлидон цвета?

Цветната фаза може да трае од рана пролет до август. Цветовите се тубуларни, се собираат во паникулирани inflorescences. Обликот на пупка е задушен bellвон со густи сјајни ливчиња. Ливчиња обично се жолти, бели или портокалови. Цветното стебло се разбере над зеленилото за 20-30 см.

Одгледување на cotyledon од семе

Семиња од cotyledon undulat Cotyledon undulata photo

Котиледонот добро се размножува и вегетативно и со семе.

  • На младите растенија им е потребна лесна почва, добро подготвена мешавина од лист почва и песок или подготвена почва за succulents е добро прилагодена.
  • Првично, засадете семе од cotyledon во рамна кутија или послужавник; дупките за дренажа се задолжителни.
  • Навлажнете ја почвата малку, ретко посипете семе, набудувајќи растојание од 2-3 см, посипете песок на врвот, покријте со филм или чаша.
  • Вентилирајте ја стаклена градина секој ден, по потреба (кога влагата не е доволна), испрскајте од фин спреј.
  • Очекувајте појава за 1-3 недели. Трансплантација на одгледувани растенија во посебни мали контејнери, пополнувајќи ги со подлога наменета за succulents на возрасни. Бидејќи младите растенија можат да страдаат од гниење на коренот, тие треба да се напои многу внимателно и умерено.

Размножување на котиледон со сечи и лисја

Сечи на фотографија од cotyledon

Како сечи, треба да изберете врвови со 2-4 лисја или дури и само лисја. Внимателно направете засек, посипете го местото на сечењето со кршен јаглен и исушете го воздухот 24 часа. Потоа засадете ја пука во мешавина од тресет-песок и внимателно навлажнете. За време на периодот на засадување, одржувајте ја температурата на воздухот во опсег од 16-18 ° С.

Како да се грижи за cotyledon дома

Осветлување и температура на воздухот

Да се ​​грижи за котиледон дома е прилично едноставно. На растението му треба светла светлина и долги дневни часови. Не ги изложувајте садовите на растението во екстремна топлина на јужните прозорци, бидејќи тенките лисја можат да се изгорат. Од недостаток на светлина, разновидната боја на растението згаснува, зеленилото може да стане жолто и делумно да падне.

Котиледон нормално ќе толерира топлина и мали температурни промени. Се препорачува во текот на летото да се стави цвет на отворено: на балконот или во градината. Во лето, оптималната температура на воздухот ќе биде во опсег од 18-25 ° С. За време на застој, во зима, корисно е да се обезбеди на растението температурен режим од 10-12 ° C.

Наводнување

Навикнати на чести суши во природното опкружување, затвореното количедон е прилично умерено наводнување. Помеѓу наводнувањата, земјата треба да се исуши целосно, а вишокот на влага треба да тече низ дренажните дупки. Сувиот воздух не е проблематичен за растението. За чистота, повремено прскајте или измијте се во туш, но избегнувајте акумулација на влага во основата на сокетите за лисја.

Која почва е потребна за cotyledon?

Котиделонот е навикнат на исцрпени почви, тој е во состојба економски да троши хранливи материи. Може да се хранат само во текот на летото. Доволно е да додадете комплекс на минерали за succulents или кактуси еднаш месечно. За садење, користете готов супстрат за пријатни суровини или сами подгответе таква мешавина: речен песок, јаглен, чакал, лиснато почва и земја од глина-бусен.

Трансплантација

Неопходно е да се пресади растението колку што е потребно, кога ризомот е значително проширен. Користете плитки саксии со дренажни дупки. На дното е поставен слој од проширена глина или друг материјал, а на врвот се става хранлива почва за сукуленти. Трансплантирани по наводнување, кога земјата станува влажна. Извадете го тенџерето од земјената кома и пренесете го во нов простран сад. Старите грмушки може да се разгалат со замена на горниот слој на земјата, но не повеќе од 2-3 см, обидувајќи се да не ги нарушат корените.

Градинарски и стискање

Редовно сече котиделон не е потребно. Соодветното осветлување ќе го зачува декоративниот изглед на грмушката. Попуштањето на млади пука повремено придонесува за грмушка. Градинарски се применува и за формирање на мали дрвја. Фабриката нормално толерира градинарски.

Како да се формира Бонсаи од Котилдон

Фотографија на Котиледон Бонсаи

За да добиете дрво во форма на бонсаи, потребно е трпеливост: фабриката е формирана во една пука, долните гранки се сечат, горните пука се оставени. Кога плодот расте, започнува формирањето на круната: гранките се неподвижни, врзани со јажиња до стапчиња (така што тие остануваат рамни) и тегови (за да се отклонат хоризонтално. Може да се користи и дебела жица, која е завиена околу стеблата и се свиткана по своја дискреција. Кога стеблата стануваат лигнирани, помошните материјали се отстрануваат.

Болести и штетници

Котиделонот е отпорен на болести и штетници. Само неправилно, прекумерно наводнување може да предизвика гниење. Погодените области мора да се отстранат и трансплантираат во чиста почва без да се наводнуваат за прв пат (неколку дена). Многу ретко може да напаѓа оброк со храна - третирајте го растението со инсектициди.

Видови на cotyledon со фотографии и имиња

Котиледоните се доста разновидни. Можете да изберете најинтересен претставник или да создадете композиција што вклучува неколку варијанти. Ајде да разгледаме некои видови.

Котиледон заоблена или орбикулата Котиледон орбикулата

Котиледон ја заокружи фотографијата на Котиледон орбикулата

Ова е распрскувана грмушка висока 90 см. Стеблата се покриени со неподвижни лисја во форма на срамнети со земја. Нежните лисја имаат сиво-зелена боја и црвеникава граница на рабовите. Долг педаншул од 30 сантиметри се појавува светли пупки собрани во чадор inflorescence.

Котиледон ја разубавува или разубавува Котиледон ундулата

Фотографија на Котиледон, која ја изолира Котиледон

Буш до 80 см висок, разгранувајќи умерено. Зеленилото е особено привлечно. Меснатите лисја од ромбоидна форма имаат многу брановиден раб на белузлава нијанса. Мазен лист од лисја е покриен со прашкаста обвивка. Контрастните бели ленти одат по должината на педикулата; на нејзиниот врв се формира густа inflorescence на чадор. Пупки во форма на Bellвонче, насликани црвени или портокалови, имаат мали ленти.

Котиледон чувствува или тиментоза Котиледон томентоза

Котиледон ја почувствува фотографијата со Томитоса од Котиледон

Компактен грмушка висок до 15 см.Снимањето е исправено, разгрането, обилно покриено со месести лисја од јајце клетка. Од далеку, листот личи на шепите на мечката. Фабриката е покриена со краток бел куп. Цветовите се црвени, собрани во inflorescence на panicle.

Котиледон колоид

Изгледа како пламен. Произлегува гранка од земја, малку закривена, покриена со линеарно црвеникаво зеленило. Педунк пубелент, должина - до 30 см, завршува со паника од inflorescence. Цветовите можат да бидат црвени или портокалови.

Котиледон со голема цветање Котиледон макротана

Фотографија од големиот цвет на Котиледон

Ова е раширена грмушка, достигнувајќи 80 см во висина. Стеблата се исправени со овални месести лисја со остри рабови. Пука и зеленило се темно зелени со црвеникави дамки. Педаншул долг 20 см е крунисан со паникуларна нацртаност на нивните тубуларни овенати црвени цвеќиња.

Котиледон се разболи од паникулата на Котледон

Cotyledon paniculata Cotyledon paniculata цветна фотографија

Прилично голем претставник. Неколку години, формира преплетување на дебели стебла со лисја розети на краевите. Листовите се во форма на јајца, долги 8 см и ширина 4 см. Паникулираат и преполни високи inflorescences се покриени со црвени цвеќиња.

Cotyledon Woody Cotyledon woodii

Фотографија на Котиледон Вуди Котилдон Вудии

Произведува тенки пука кои растат дрвени со тек на време. Листовите се заоблени, густи, месести, како масна жена. Цветовите се продолжени и свиткани надолу.

Cotyledon Eliza Cotyledon eliseae

Cotyledon Eliza Cotyledon eliseae photo

Многу убава внатрешна внатрешност со пука, гранки и лисја карактеристични за Crassulaceae. Но, цветањето е прилично необично: на долги педанки се собрани inflorescences кривини со bellвонче, како да се врежани од камен.

Погледнете го видеото: Words at War: The Hide Out The Road to Serfdom Wartime Racketeers (Април 2020).