Градината

Како да расте роза од букет?

Како што честопати се случува, за некоја прослава да ни се претстави убава букет рози, и додека малку се восхитуваме на шармот на несовесните цвеќиња, безмилосно ги фрламе во ѓубре. Но, од стеблата е сосема можно да растете убава грмушка од ваков вид што сакате во вашата сопствена летна куќа или градина.

За искоренување, подобро е да се изберат сорти на цвеќиња, прилагодени со нас. Некои рози (на пример, холандски), израснати во услови на стаклена градина на други земји, се вкорени многу полошо. Згора на тоа, често се случува возрасното хибридно растение да е малку поинаква во боја од „мајката“.

Како да одгледувате роза од букет на најлесниот начин?

Расте рози од сечи е долг процес, но интересен. За одгледување на целосни грмушки, потребни се 2-3 години. За да се добие одржлив материјал за садење, воопшто не е потребно веднаш по приемот на букетот да се вклучат во искоренувањето на сечи. Треба да почекате малку додека пупките не се избледени.

Процесот на растење се состои од неколку фази:

  1. На стеблото на розата со остар нож, отсечете го цветот, пупките (ако има) и лисјата (долните - целосно, горните - половина). Ние го исекуваме на сечи, од кои секоја треба да има должина од 15-20 см .Тие треба да имаат 3-4 недопрени бубрези (2 интероди).
  2. Под најнизок бубрег, правиме коси дел, горниот дел е 1 см поголем од бубрезите. Ние ги навлажнуваме деловите со вода, а потоа ги обработуваме со сув калиум перманганат.
  3. Ние подготвуваме светло раствор од калиум перманганат со малина, во кој ги впиваме подготвените сечи за еден ден.
  4. Дезинфицираниот саден материјал го продлабочуваме во хранливата подлога од дрво-хумус подлабоко и со мало наклон, оставајќи 2-3 пупки над нејзината површина. Коренскиот систем на ново растение најчесто се формира на долниот дел на стеблото.

Како правилно да засади роза од букет?

За да се обезбеди добра вода и воздушна пропустливост на подлогата, истурете мешавина од речен песок и тресет на нејзината површина. За да го забрзате процесот на формирање на корен, можете да користите специјални препарати како што се Heteroauxin или Kornevin, кои се достапни во која било продавница за цвеќиња. Ние го разредуваме стимулаторот за раст на коренот во согласност со упатствата прикачени на него.

Создавање ефект на стаклена градина

Така што сечињата од рози не се исушат и не се развиваат добро за нив, неопходно е да се создадат поволни услови. За таа цел, го покриваме секој стебленце со исечено пластично шише или стаклена тегла, продлабочувајќи го малку во земја. Земјата во тенџере мора постојано да се навлажнува. Кога листовите се појавуваат на сечињата, тие можат периодично да се испрскаат со мека вода. Оптималната температура за искоренување рози е 25 ° С.

Колку побрзо?

Фабриката добиена од рачката на крајот ќе запреме и на него може да се развијат првите пупки. За да се забрза развојот на кореновиот систем, пупките се внимателно отстранети. Кога ќе се појават првите корени, ние веќе не прскаме и често ги вентилираме растенијата. Како по правило, искоренувањето на розите се јавува по околу 1 месец.

Неколку месеци по искоренувањето на сечињата, продолжуваме да ги пресадуваме розите во пластични или керамички садови.

За нив подготвуваме хранлив супстрат, кој се состои од мешавина од хумус, речен песок и сода земја во сооднос 1: 1: 3.

До есента, ваквите растенија можат да бидат на улица. Пред почетокот на мразот, ги внесуваме во студена просторија за зимување. Температурата на воздухот во него треба да биде околу 5 ° С.

Во пролетта, презаситените сечи се засадени на постојано место на отворено. За да ги подготвиме јамите за слетување, ја копаме почвата на бајонет на лопатата. Пред садење, ние правиме органски ѓубрива во нив, забрзувајќи го понатамошниот раст на младите рози. Кога ќе се појават првите цвеќиња, извадете ги, бидејќи тие го осиромашуваат растението.

Користејќи го горенаведениот метод на искоренување сечи, грмушки од роза може да се добијат во 70-75% од случаите.

Погледнете го видеото: Как вырастить розу из букета #деломастерабоится (Февруари 2020).