Растенија

Правилно одгледување на повеќегодишен пенемон од семе

Меѓу руските цвеќарници, долгогодишниот постемон сè уште не е многу познат, но благодарение на неговите светли украсни квалитети, таа се стекнува со популарност. Веќе активно се користи за украсување на летни колиби, како и за создавање пејзажни композиции.

Цветот има огромен број видови и сорти. Меѓу penstemons се наоѓаат и годишни и повеќегодишни растенија. Татковината на Пенестон е Централна и Северна Америка.

Опис и спецификации

Penstemon повеќегодишно е растение со директно високи стебла од 20 до 120 см.

Има светло зелени мазни лисја и мулти-обоени светли inflorescences собрани во паника што личат на bellвонче.

Bellвона, во зависност од сортата, може да бидат бели, розови, светло црвени, јорговани. Изобилството на сосема различни бои на inflorescences, додава декоративен цвет кога се одгледува.

Зима добро во средната лента и цвета од јули до септември.
Светло зелени мазни лисја на penstemon
Цвеќиња
Овошје со семиња

Одгледување Penstemon од семето

Овој метод може да се подели на расад за размножување и сеење на семе веднаш на отворено тло.

Кога сееш во почва семето е засадено или во есен или на крајот на мај, почетокот на јуни, кога земјата ќе се загрее доволно. Треба да се има предвид дека при сеидба на отворено, не е секогаш можно да се постигне добра ртење на семето.

Одгледување садници

Во март, семето се сее во подготвени кутии со земја. За нормален развој, му требаат на системот добро исцедена почва. Затоа, на дното на кутијата е поставен слој со глидејт. Врвната почва е попрскана со слој од речен песок.

Семињата внимателно се ставаат на површината на почвата, се напои и се покриваат со стакло или филм за да се создаде ефект на стаклена градина.

Семиња Пенестон
Садници
Расад по нуркање

За ртење, треба семе многу сонце а температурата е од 18-22 степени. Покрај тоа, семето треба редовно да се напои и да се емитува. Откако ќе се појават зелките и ќе станат малку посилни, тие мора да бидат трансплантирани во садови со тресет.

По подигањето, на садници им е потребна малку пониска температура, +15 степени.

Можете да засадите садници на отворено земја на крајот на мај, кога веќе не постои опасност од остар пад на температурите.

Популарни видови на пестимон за градината

Со брада

Брадести прилично високи тревни повеќегодишни, со расемоза, која цвета во јуни и продолжува да цвета 1-1,5 месеци. Inflorescence е формирана од светло црвени или розови цвеќиња.

Со брада

Брилијантен

Брилијантен цвет со просечна висина за Penstemons. Постигнува приближно 25 см. Фабрика со долги лисја и голема сина или виолетова inflorescence. Тој е отпорен на мраз и почнува да цвета.

Брилијантен

Дигиталис

Digitalis е практично највисок вид. Расте до 120-130 см. Има големи ланзолирани темно зелени лисја. Зимски-харди изглед. Цветните цвеќиња се големи, собрани во паника. Цветањето започнува во јуни.

Хакер Ред
Покахонтас

Алпски

Алпско-мали повеќегодишно цветање од крајот на мај до јули. Густите цвеќиња од bellвона можат да бидат сини, сини или виолетови. Долго време без трансплантација не ги губи своите декоративни квалитети.

Може да порасне на едно место до 5 години.
Алпски

Влакнести

Груб, компактен погон, чии грмушки висок само 15 см. Има pubescent темно зелени лисја и peduncle на црвеникава нијанса. Бројни inflorescences обично се бели или јорговани. Изобилството цветни трае до еден и пол месеци.

Влакнести

Правила за садење

Се претпочита да се засади на отворено тло. пораснати и посилни зеле пестемони. Садници се засадени во втората половина на мај. Никнестите се засадени во песочна, влажна почва. Растојанието помеѓу грмушките е околу 30 см.

Ако зелјето е засадено премногу рано, тие ќе се вкорени долго време и ќе се прилагодат на ново место. Затоа, ќе цвета подоцна.

Нега на цвеќе

Penstemon мора да биде ставен на добро осветлена парцели. Фабриката е фотофилна. Цветот претпочита светлина, добро исцедена почва и прилично обилно наводнување.

Penstemon претпочита отворени, добро осветлени области

Засади не толерира стагнација на влага. Ова доведува до гниење на корените.

Неопходно е периодично да се олабави почвата и да се нанесува ѓубриво три пати во сезона. Penstemon може да се оплоди со органски и комплексни минерални ѓубрива. Ова ќе постигне повеќе прекрасно цветни.

Цветот не треба да се поставува на разнесените области. Penstemon не сака ветер.

Растенија за зима чистење и прекривкада се заштити од сериозни мразови. Можете да користите лисја или смрека гранки.

Болести и штетници

Penstemon многу отпорен на болести. Прекумерното наводнување може да доведе до развој на габични заболувања. Во овој случај, неопходно е да се третира растението со соодветен фунгицид и да се прилагоди наводнување.

Понекогаш врвот на растението почнува да се суши. Навременото градинарење на грмушката ќе помогне да се реши овој проблем.

Дизајн на пејзаж

Дизајн на пејзаж
Дизајн на пејзаж

Досега, penstemon е редок гостин на градинарски парцели. Но, благодарам високо украсно фабриката веќе ги има стекнато своите обожаватели и се здобива со популарност кај лозарите и дизајнерите.

Изгледа одлично на веранди, расте добро во улични садови, е светла декорација на алпските ридови. Penstemon е исто така погоден за сечење. Иако цветот не трае долго, букетите изгледаат многу убави.

Penstemon е новина во градинарски парцели. Но, благодарение на својата непретенциозност и убавина, фабриката добива се повеќе пријатели и фанови секоја сезона. На крајот на краиштата, многу малку напор ви овозможува да добиете неверојатна убавина во летната куќа.