Растенија

Пафиопедилум (пантофли на Венера)

Орхидеите се многу убави цвеќиња и тие ги одгледуваат скоро сите градинари и домаќинки, додека се ентузијасти и им се восхитуваат во исто време. Меѓу орхидеите, фалаенозата е многу популарна, но неодамна необичен цвет - папиоппедилум - го привлече општото внимание на градинарите. И ова не е изненадувачки, бидејќи се одликува со оригиналност: цветот се состои од фенси усна во форма на торба со сепали наликува на едра, која, како и да е, виси против позадината на цветот.

Оваа уникатна орхидеја може да го изненади секој вистински одгледувач, и тој сака да го добие истиот цвет.

Оваа орхидеја има втора, почеста име - Венпус лизгач, што е во согласност со оваа форма. И покрај неговата оригиналност и чудливост, лизгачот на Венера се чувствува одлично дома. Неговото цветање може да продолжи во текот на целата година. Ова е во случај кога се обезбедени сите потребни услови за притвор, и така може да цвета неколку месеци.

Оваа орхидеја има околу 80 видови. Во природата, ова растение може да се најде во тропските и суптропските шуми на Индија, Кина, Филипините, Малезија, итн. Таму тие претпочитаат да се населат во стари вдлабнатини, на трупците или пукнатините меѓу дрвјата. За нормален раст и развој на овој уникатен цвет, неопходно е да се рекреираат такви услови.

Нега на пафиопедилум дома

Осветлување и избор на седиште

Оваа орхидеја може да расте на прозорецот на скоро сите прозорци, додека таа сака светла, дифузна светлина. Дури и јужниот, нај осветлениот прозорец не е проблем за неа, само треба да ја заштитите од директна сончева светлина. Секој вид претпочита своја температура и светлосни услови, но сите не се против долги (до 14 часа) дневни часови. Во зима, или за време на периоди кога се намалуваат дневните часови, дневните часови можат да се прошират вештачки, осветлувајќи го со дневна ламба.

Температурен режим

Пафиопедилумските орхидеи се поделени во 2 вида: топло-andуби-сè и ладнокрвни. Сите разновидни типови се орхидеи обожаватели на топлина. Нивната температура во текот на летото е на ниво од + 22-27 ° С, а во зима - во опсег од + 18-24 ° С. Ладните видови се содржина со температура од + 18-24 ° C во текот на летото и + 16-20 ° C во зима. Ладните видови можат да се идентификуваат со присуство на широки зелени лисја.

За да може орхидеите, како што се пафиопедилум или кои било други, како што се ванила, фалеонопса, денуробиум, итн., Подолго време да се чувствуваат удобно и да цветаат, потребно е да се обезбеди дневна флуктуација на температурата. Ова значи дека ноќната температура треба да биде под дневната за + 3-5 ° C. Ова правило е непишано, но орхидеите реагираат на ваквите „скокови“ на температурата.

Наводнување

Со оглед на фактот дека лизгавиот венериум може да цвета цела година, треба да се напои на ист начин во текот на целата година. Во исто време, наводнување треба да биде редовно и оптимално. Водата за наводнување треба да биде топла и што е можно мека. Можете да го користите традиционалниот метод на наводнување, кога тенџерето со подлогата се потопува во голем сад со вода 30-50 минути. Ако подлогата се состои од големи фракции, тогаш можете да го држите подолго време, и ако се состои од мали фракции со присуство на тресет, тогаш доволно е 10 или 15 минути.

Следното наводнување треба да се направи бидејќи земјата се суши во тенџере. Водата не смее да се собира во тавата: таа мора веднаш да се исцеди.

За време на наводнување, треба да знаете дека сите орхидеи, вклучително и Пафиопедилум, не дозволуваат вода да влезе во сокетите на лисјата. Ако тоа се случи, неопходно е ова место да се навлажни со салфетка, инаку орхидејата може да изгние.

Влажност на воздухот

Во природата, орхидеите растат во услови на висока влажност (до 70%). Дома, создавање на нејзина слична околина едноставно не е реална. За да ја зголемите влажноста на воздухот барем во областа на цветот, можете да прибегнете кон такви трикови: инсталирајте венски чевли со саксија на палета со влажна проширена глина, мов или мали камчиња. Во екстремни случаи, можете да купите овлажнител. Никогаш нема да боли, а цветот ќе биде убав.

Врвно облекување

За да не се повредите, подобро е да купите готово решение наменето за хранење орхидеи.

Можете да користите конвенционално ѓубриво за цветни растенија, намалувајќи ја концентрацијата за 2 пати. Хранењето се препорачува околу 1 пат месечно. Органските органики можат да се користат многу поретко, но подлогата брзо се влошува.

Трансплантација на подготовка на почвата

Не можете да направите без трансплантација и за ова треба да ја подготвите почвата со помош на следниве компоненти:

  • 5 делови сецкани борови кора.
  • 1 дел тресет.
  • 1 дел од јаглен.
  • 0,5 делови од брашно од доломит или лушпи мелени на мелница за кафе.

Ако оваа подлога остане влажна долго време, тогаш тресет може да се отстрани од неговиот состав. На папучи на Венера му треба трансплантација на секои 2 години. Подобро е да изберете широк, но не и високи садови. По 3-4 дена, по трансплантација, можете да започнете да ја наводнувате орхидејата. Треба да и се даде некое време за да се прилагоди на новиот тенџере.

Одгледување

Да се ​​пропагира лизгачот на венера треба да биде вегетативно, тоа е - со делење на грмушката. Кога се делите, треба да земете најмалку 2 или 3 зеле. Така, ќе се вкорени многу брзо, и ќе цвета.

Како заклучок, треба да се каже дека орхидејата Пафиопедилум сигурно ќе ги израдува другите со своите уникатни цвеќиња, ако следите одредени правила за растење и ги слушате советите на лозарите со одредено искуство. Ова правило важи за одгледување на сите видови украсни цвеќиња дома. Понекогаш е многу тешко да им се обезбедат потребните режими на температура и влажност, бидејќи повеќето од нив се претставници на тропските предели или суптропиците. Но, реални, страсни за одгледувачите на нивните хоби, не плашете се од ништо. Само благодарение на таквите луѓе станува возможно да се видат со свои очи уникатни растенија кои цветаат со оригинални цвеќиња.

Погледнете го видеото: Storczyk odmiany - dendrobium, miltonia, cambria, sabotek i cymbindium (Февруари 2020).