Растенија

Зошто дрвото пари не цвета?

Постои мислење кај луѓето дека дрвото за пари во куќата е за материјална благосостојба, и ако цвета, тогаш богатството и богатството ќе се населат во оваа куќа долго време. "Дрво пари" или "Крсула од дрво" расте многумина, бидејќи фабриката не бара многу внимание, но секогаш изгледа убаво. Овој необичен затворен цвет се одликува со мали сјајни месести лисја кои личат на монети и е украс на секој ентериер. Точно, не многу луѓе се задоволни со својата цветна фабрика. За да го направите ова, треба да ги знаете сите тајни на грижа и одгледување со цел да ги создадете сите поволни услови за растението.

Цветот има не само декоративни квалитети, туку и лековити. Масната жена распределува многу корисни материи во околниот простор, што може позитивно да влијае на општата состојба на една личност и на здравјето воопшто. Дрвото со пари ќе стане вистински исцелител дома само со соодветна грижа.

Како да постигнете цветни дрво со пари?

Цветни дрво со пари е реткост и пријатно изненадување. Многумина би сакале да го видат нивното милениче како цвета, но за ова е неопходно да се набудуваат некои важни точки. Во принцип, растението се смета за скромен, па дури и трпеливо. Расте многу брзо, лесно е да се одгледува, но цветниот период се јавува многу ретко. Тука веќе мора да бидете трпеливи со сопственикот на куќичката.

Кршулата како дрво е распространета во земјите од Јужна Африка. Фабриката се чувствува толку одлично во родните услови што е лесно да се сретне во дивината во цветна состојба. Дрвото со пари се чувствува добро, во најголем дел од денот, во светла сончева светлина и високи температури на воздухот. Растот и развојот на целото растение зависи од доволна количина на светлина и топлина. Вишок на светлина и директни зраци на сонцето се непожелни, па дури и опасни. Кратките дневни часови, кои се вообичаени во многу региони со доаѓањето на сезоната есен-зима, исто така, негативно влијаат на развојот на масната жена. Кога растат дома, неопходно е да се избере прозорец праг за растението со правилно осветлување, без опасност од изгореници.

Грижата за домот започнува со нејзиното садење. За дрво со пари, составот на почвата не е многу важен. Се вкорени во која било почва и се размножува на кој било начин. Пука, врвот на пука, па дури и обичен лист, кога се внесува во почва или вода, се вкорени многу брзо, расте интензивно и се чувствува добро на ново место. Правилното садење е првиот чекор до почетокот на долгоочекуваното цветање. Но, постојат и други едноставни, но задолжителни процедури.

Правила за нега на дрво за дрво

Температура

Куќичка сака свеж воздух, но негативно влијае на остра промена на температурата. Затоа, „прошетките“ на балконот или на улицата најдобро се прават во топлата сезона, кога температурната разлика во затворено и на отворено е минимална. Во топлите месеци, на масната жена му се допаѓа температурата од 20 до 25 степени, а за време на периодот на одмор (во зима) - од 10 до 15 степени.

Наводнување

Иако масната жена се однесува на хигрофилни претставници, но вишокот на влага во почвата само ќе му наштети. Прво, со вишок вода, растот и развојот може да забават, и второ, коренскиот дел од растението може да изгние. Најдобро е да го напојувате цветот откако ќе се исуши topsoil-овата длабочина околу еден сантиметар. Количината на вода за наводнување е умерена, но на почетокот на цветањето, количината на вода за време на наводнувањето мора да се зголеми. Важно е да се користи вода за собна температура за процедури за вода.

Fубрива и ѓубрива

Дрвото со пари има позитивен став кон редовното облекување на врвот, кое може да се примени на почвата еднаш или дури двапати месечно. Бидејќи цветот припаѓа на растенија - сукуленти (како на пример, кактус), подобро е да се користат ѓубрива што се дизајнирани да ги хранат кактусите.

Трансплантација

Crassula е растение со брзо растење на кое му е потребна навремена трансплантација бидејќи расте во раст и волумен. За да го изберете вистинскиот саксија, треба да се фокусирате на врвот на растението. Неговите количини се приближниот волумен на садот. Важно е при пресадување да не се наруши интегритетот на коренскиот дел. Подобро е да се трансплантираат растенија со земјена грутка или најмногу. Новата мешавина на почва мора да биде со ист состав како претходната.

Формирање на трупот

Искусни одгледувачи на цвеќиња веруваат дека развојот на стеблото, исто така, влијае на почетокот на цветањето на Crassula и препорачуваат отсекување на врвот на растението, кое достигна висина од околу 30 сантиметри. Ова ќе придонесе за подобро искоренување на дрвото, појава на нови пупки и формирање на убава круна и силно стебло.

Дневна грижа за растението, придонесувајќи за нејзино цветање

Дрвото на пари може да не цвета долго време, дури и за неколку години, но тоа не значи, но никогаш нема да цвета. Неопходно е да се повторуваат секојдневно едноставните правила на грижа што ќе го доближат овој долгоочекуваниот период:

  • Вентилирајте ја просторијата во која е сместено растението. Дебелата жена е многу драга на свеж воздух.
  • Навремено отстранување на цветот од исушени, пожолтени и стари лисја.
  • Користете пилони или порти за брзо растечко стебло и пука.
  • Редовно спроведувајте влажни марамчиња од делот од листот. Дури и невидлив слој прашина го спречува растението да дише и целосно да се развива.

Цветни дрво со пари

Ова е редок и долгоочекуван настан, не секој имал среќа да го види и восхитува. Сопствениците на затворен растенија веројатно знаат од книги, списанија и Интернет како изгледа оваа убавица, но секој сака да има цветно дрво во својот дом.

Крсулата во форма на дрво цвета со мали бели цвеќиња, слични на малите starsвезди, кои покриваат индивидуални пука или целото растение одеднаш. Во другите видови на ова растение, цветни се одликуваат со жолти или розови нијанси на цвеќе. Чекајте додека чабичката не го започне овој шармантен период, можете да додадете на цветавата убавина на монетите пари и мулти-обоени панделки што ќе ја комплетираат симболичката слика на богатството и богатството.

Погледнете го видеото: Funghi porcini Edulis semplicemente perfetti raccolti nel parco dei cento laghi con Pedro (Април 2020).