Летна куќа

Декорација на градина - Магонија Холи

Шуплиот магонија го претставува семејството Барбери. Латинското име за убава грмушка е Mahonia aquifolium. Овој зимзелен претставник на растителниот свет не се плаши од студеното време и ги толерира снежните врнежи. Културата активно се користи од дизајнерите на пејзажи во дизајнирањето на разни територии. Грмушката изгледа одлично во улога на декоративна жива ограда.

Опис на растенијата

Овој грмушка што привлече многу луѓе дојде кај нас од Северна Америка, каде се нарекува „Орегонско грозје“. Ова се должи на фактот дека нејзините природни густо се широко распространети во родната Калифорнија и Орегон.

Во природата, постојат повеќе од 50 видови култура.

Димензиите на магонијата на шупливи се импресивни. Во можност е да порасне и до два метра. Фабриката има многу убави кожени лисја со пријатен сјај, кои во текот на топол период воодушевуваат со својата богата зелена боја, а во есен ја менуваат во необична виолетово-кафеава нијанса.

Грмушките не се само привлечни зеленило, туку и цвеќиња. Во мај, густостите на маханија се покриени со цели капаци од пупки со богат жолт тон, кои се собираат во inflorescences во форма на четка. Тие шират пријатна арома, така што пчелите и другите инсекти постојано го обиколат растението. Под добри услови за одгледување, грмушката магонија цвета двапати годишно.

Бујна цветни се заменува со серија плодни. Сините бобинки со синкав цут ја покриваат грмушката и стануваат нејзина дополнителна декорација за неколку месеци. Плодовите се јадат, тие се користат во медицината за намалување на крвниот притисок, а дома дури готват компоти од нив.

Бидејќи растението е вкрстено опрашено, за формирање на бобинки потребно е да се засадат најмалку два грмушка на локацијата.

Во градинарското градинарство, покрај холи магонијата, популарни се следниве сорти:

 • орев;
 • златно;
 • благодатно;
 • маска.

Сите тие се разликуваат по големината и сенката на плочите. Во грмушката на магониум, златното зеленило има жолтеникав преглед, а засетените плочи имаат бела граница. Двете овие сорти изгледаат поволно кога се наизменично со холи изглед.

Холи магонија: грижа и одгледување

Евергрин е долг црн дроб. Со правилно одгледување и грижа, холиот махониум им бил пријатен на своите сопственици многу години.

Слетување

Под природни услови, овој претставник на флората живее во сенка на високи дрвја и затоа не го сака премногу сонцето. За садење магдоносна магнонија подобро е да се избере затемнето место. Светли сончеви зраци можат да предизвикаат изгореници на зеленилото, како резултат на што ќе го изгуби својот атрактивен изглед, а грмушката ќе расте лошо.

Почва

Составот на земјиштето не е критичен. Грмушката расте тивко на глинеста почва. За да го засадите, ископајте дупки со длабочина од 50 см. Засадени се случаи, оставајќи празнини од еден до два метри. Главната работа е да не го продлабочувате коренскиот врат. Пресадување грмушки е дозволено во секое време од годината, освен во доцна есен, кога растението се подготвува за одмор.

Наводнување

Холи мугонија сака вода. Неопходно е редовно да ги напоиме неговите густини. Така што влагата не испарува толку брзо, подобро е да се прекрива просторот околу растението. Поволно е да се изврши систематско прскање на зеленило со обична вода или специјални ѓубрива. Таквото облекување на лисја од врвот може да биде од корист заради магијата.

Фризура на Буш

Крпањето на пука се изведува на почетокот на пролетта пред да започне движењето на сокот. Само примероци за возрасни постари од 10 години се исечени. Косење помага да се даде уредна форма на постарите, многу обраснати растенија. Исечени неоштетени гранки може да се користат за сечи.

Најдобрата грмушка се развива во слаба делумна сенка.

Врвно облекување

Со цел фабриката да има здрав и привлечен изглед, важно е систематски да се оплоди. Можете да го испрскате зеленчукот во текот на целиот топол период со прекини месечно. Облекување со корени се изведува во пролет. За ова, минерално ѓубриво од сложена насока е расфрлано низ трупот десно на земја.

Штетници и болести

Магонија е едно од растенијата кои се доста отпорни на болести, но не е секогаш можно целосно да се избегнат. Најмногу е подложно на појава на Анѓелковиќ, 'рѓа, прашкаста мувла. За да се спречи развојот на овие заболувања, треба да се изврши систематско превентивно прскање со препарати базирани на бакар. За ова, мешавина од 200 гр зелен сапун и 20 гр бакар сулфат се раствора во 10 литри вода. Течноста за бордо е исто така погодна.

Прашкаста мувла покрива прекрасни сјајни лисја и пука од маханија со бел премаз. За борба против оваа болест, грмушката се прска двапати месечно со Fundazole или Callatan. Средствата со сулфур во составот прават одлична работа со 'рѓа. За превенција, можете да ги третирате грмушките во пролетта со Tsineb. Ако 'рѓата почнува да влијае на плочите, тие веднаш се отстрануваат за да се спречи ширењето на болеста.

Методи за размножување на растенијата

Можете да добиете дополнителни растенија за страницата со методот на сечи, поделба на ризоми или садење семе.

Сечи

Ова е најпопуларен метод на размножување на шупливата магонија. Со правилна процедура, можете да растат убаво и здраво растение.

При размножување на магонија со шупливи сечи, неопходно е да се земат предвид ваквите стручни совети:

 • за сечи, избрани се само здрави зелени пука;
 • одоздола, саден материјал се сече косо, одозгора - под прав агол;
 • така што разделените гранки се вкорени побрзо, тие се третираат со стимулативни лекови;
 • големи лисја се отстрануваат на половина;
 • сечињата се ставаат во земјена мешавина, тие се закопани до првиот бубрег;
 • растенијата се напои и се покриваат со тегла или се ставаат во стаклена градина за да се забрза растот на корените;
 • Важно е да се спроведе превентивно наводнување или прскање со фунгициди.

Ризом дивизија

Друг популарен начин за размножување на шупливата магонија е преку положување. За таа цел, во пролетта, пукањата се наведнуваат на земја, се фиксираат со жица и се покриваат со земјена мешавина, така што врвот е над него. Така, слоењето ќе се вкорени побрзо. Доколку е потребно, дополнително покријте ја земјата со полиетилен и периодично наводнувајте. Во оваа состојба, пукањата се оставени до есен. Кога корените се добро формирани, пука се сече од мајчински примерок и се сади како независно растение. Ако корените се покажаа мали и неразвиени, оставете ги пукањата да се вкорени до пролет.

Семе начин

Ова е покомплексен вид репродукција. Одгледувањето на махонија холи од семето се врши и во есен и во пролет. Семето прелиминарно се чува во фрижидер најмалку три месеци. За есенска сеидба, оваа постапка не може да се спроведе, но ги сее предвреме на почетокот на мраз. Семките од сончоглед се продлабочуваат за само 1,5-2 см.

Друга опција за добивање на нова грмушка е тоа што во зима сечат неколку пука и ги ставаат во тегла вода. Чувајте ги на светло топло место. По неколку месеци, гранките се вкорени. Копиите што остануваат исти во пролетта, треба да бидат ископани на страницата.

Магонија во предградијата

Возрасните растенија воопшто не се плашат од студот, тие добро го толерираат зимувањето. Затоа, во предградијата на Магонија, холистичката падонија се вкорени и не бара посебна грижа. Главната работа е да ги заштитиме младите примероци во првите две години на одгледување.

Претходно, растението беше користено за да се обојат ткивата во жолта нијанса.

За да го направите ова, треба:

 1. Во средината на есента, грмушките се шират, добро попрскувајќи на кругот на трупот. Колку е повисоко покриено со земја, толку подобро ќе биде за растението.
 2. За зимата, грмушки од махагони се покриваат со смрека гранки. Наместо тоа, можете да го наполните багажникот со добар слој од какви било цврсти материи. За овие цели, обична слама, сено, игли се погодни. Ова ќе го заштити младиот корен систем од замрзнување.
 3. Во тешки мразови, снежните врнежи од снег се поставени на грмушките, создавајќи заштитен "крзнено палто" за нив. Ако зимата не е многу зафатена, не можете да го направите ова.
 4. Откако ќе се стопи снегот, насадите се ослободуваат од смреки гранки или прекривка. Додека се загрева, земјата околу грмушката е израмнета.

Поради својата исклучителна непретенциозност, махонијата е универзално растение на списокот на дизајнери на пејзажи. Со помош на неговите цветни грмушки, можете да направите жива ограда, да ја поставите на рид со камења или да ја засадите одделно. Магонија е комбинирана со многу растенија во композициите. Таа изгледа особено добра во друштво со берберис, рози, јапонско дуња или примароза. Засади махагон во вашата област, тоа го заслужува, како и соодветна, грижлива грижа.

Магонија во дизајн на пејзаж на фотографијата: