Цвеќиња

Правилно садење и грижа за повеќегодишни градинарски гераниуми

Родното место на гераниум е Јужна Африка. На почетокот на XVI век, научниците и морнарите ја донеле во Европа со брод. Отпрвин ги украсила градините на благородниците. Во Русија, цвет се појави во XVIII век. Домитифицираните почнаа да се нарекуваат пелагониум. Разгледајте ги правилата за садење и грижа за повеќегодишни гераниуми.

Домашна нега

Температура и осветлување

Гераниум сака да расте во лето на +20 ° C, а во зима на температура не пониска од +15 ° C. Ако температурата на воздухот падне под +10 ° C, тогаш цветот може да умре.

Во лето, цветот ужива во високи температури

Кога во април температурата на воздухот надминува +10 ° C, гераниумот може да се изнесе на улица, балкон, чардак.

Пеларгониумот е цвет кој сака светло осветлување. Сепак, може да се постави, како на јужната прозорец, без засенчување, и на север (но во исто време за изобилство цветни, потребно е дополнително осветлување со флуоресцентни ламби).

Влажност и наводнување во различни периоди од годината

Влажност на воздухот не е важно за гераниуми. Но, pelargonium не толерира прскање на лисја.

Наводнете го цветот со мека филтрирана вода на собна температура. Фабриката претпочита редовно наводнување. Во текот на летото, напојувајте го растението, фокусирајќи се на фактот дека земјата треба да биде постојано влажна.

Во зима, вода двапати неделно. Не преполнувајте го растението.

Избор на почва и ѓубрива

За слетување, добијте почва за украсни затворен растенијатаму истураат еднакви делови тресет, речен песок и хумус. За да кислородот постојано тече кон корените, повремено олабавете ја земјата.

Почвата може да се земе подготвена и малку надополнета со потребните елементи

Ако ви треба гераниум да цвета изобилно, тогаш додадете го горниот облекување еднаш неделно. Не се препорачува да се хранат органите, да се изберат ѓубрива со доминација на фосфор и калиум за да се хранат.

Ако неодамна сте пресадиле гераниум, тогаш не ја храни 2 месецинека се вкорени.

Што саксија, тенџере е потребно

Цвеќиња избираат не големи од неингазирана керамика. Пеларгониумот не толерира слободен простор за корени. Ако ставите гераниум во тенџере или саксија што има голем волумен, тоа нема да цвета, па дури може да умре.

Засади гераниуми заради ова во мала саксија, и по една година трансплантација во поголем тенџере. За еден корен, изберете саксија со дијаметар од 10-14 см и висина од 12 см. Кога повторно се повторувате за една година, потребно е ново саксија или саксија за да купите 2 см повеќе.

Садот мора да има дренажни дупки. Ако забележите дека корените ekиркаат од дренажните дупки, тогаш пресадете го цветот во поголем тенџере.

Особено внимание посветивме на изборот на саксии кога опишавме како правилно да се грижиме за цвеќиња во затворен простор.

Видови на репродукција на градина трајни

Сечи

Во рана пролет или рана есен исечете ги гранките во близина на грмушката, ова го стимулира растот на млади пука и inflorescences. Изберете ги најдобрите млади, нелигирани пука, исечете ги под агол од 45 °, оставајќи дванаесет сантиметри пука со 4 лисја на врвот.

Ако видите inflorescences, тогаш исечете ги. Правте ги парчињата со прав јаглен или корен.

Може да се стават исечоци од едноставни сорти во вазна водакаде лесно ќе дадат корени, а украсните треба да бидат засадени во почвата.

По сечењето, сечињата се сушат во сенка на собна температура 4 часа. Потоа:

Чекор 1тие се засадени во саксии или пластични чаши
Чекор 2направете дупки на дното на садот за да исцедите вишок вода
Чекор 3истурете проширена глина на дното, потоа почвата
Чекор 4За почвата, направете го составот на: лист хумус или тресет, трева земја, песок, јаглен во сооднос 2: 2: 1: 1
Чекор 5Смесата се калцинира во рерната на температура од +200 ° C.

Откако земјата ќе се олади, се става во саксии, напои.

Ако имате долга кутија достапна за садење, засадете ги исечоците на растојание од 5 см. Ставете 1 растение во мали чаши. Потоа повторно внимателно наводнете ги насадите.

Кога наводнувате, проверете дали нема претекување

Наводнете ги сечињата само кога почвата се суши. Растенијата бараат температура на воздухот од + 18-24 ° C. По 3 недели, корените ќе растат на сечињата. И по еден месец, треба да се садат растенија.

Семиња: Зачекорување

Точно, со такво размножување, сортите карактеристики на растените растенија може да се разликуваат од мајчините цвеќиња. Може да сеете семе од 1-2 парчиња. во таблети од тресет. Но, ако ставите кутии, тогаш:

 1. Посипете семе на површината на влажна земја на растојание од 5 см.
 2. Прав нив на врвот на земјата.
 3. Истурете од шише со спреј.
 4. Кутија за слетување ставете во топла и светла просторијапокријте со пластична обвивка.
 5. Секој ден, отворете го филмот половина час за вентилација.
 6. Температурата на воздухот треба да биде + 20-25 ° С.
 7. Ако видите дека земјата се исуши, намачкајте ја со шише за прскање.
 8. По 14 дена, првите зеле ќе никне, а потоа тргнете го филмот.
 9. Осветлете зеле со флуоресцентни ламби.
 10. Ставете ги зелените во просторија со температура на воздухот од +18 ° C.
 11. Кога растат 4 лисја, можете да ги пресадите зеле.
Растењето од семето не е брз процес и бара трпеливост.

Поделување на грмушка

Извадете го гераниумот од тенџерето, поделете го коренот, малку исечете ги корените и засадете во два одделни контејнери.

До дното на резервоарите истурете проширена глина, потоа почвата на тревата, тресет и речен песок. Поставете го растението, малку затегнете го земјата. Вода за 2 дена.

Најчестите штетници и болести на видовите

Тестирање Кога се појавува болеста, растителни кафеави израстоци се видливи одоздола лисја.

Фабриката почнува да боли со висока влажност во просторијата и влажни корени. Затоа, се бара да се отстранат заболените растенија, да се намали наводнувањето.

Матична и лисна бактериоза. Со нив, листовите почнуваат да бледнеат, откако ќе станат жолти и фабриката ќе умре. Црната гниење е видлива во основата.

Лошите растенија се елиминираат.

Бактериоза Со него, месести белузлави израстоци се видливи на пука.

Корен и стебло гниење. Со гниење на стеблото - коренскиот врат се стекнува со зелено-црна боја, по што се реди. Со гниење на коренот, листовите стануваат слабо зелени и не сјајни.

По лисјата паѓаат и изгниет корените. Болеста се појавува со мала киселост на земјата.

Со овие болести:

наводнувањеретка, но обилна
со болест на бактериоза, гниењеотстранете ги заболените растенија
останатите се испрскаат со Фитоспорин-М, Гамаир, Фитолавин

Вертицилин волја. Со него, листовите бледнеат, а потоа исушат.

Болниот пелагониум е елиминиран заедно со почва и садови. Останатите растенија се третираат со Алирин-Б, Гамаир, земјата се третира со подготовка Здрава Земја.

Анѓелковиќ на забележување. Во случај на болест, на листовите се видливи смарагд, а последователно и кафеави тркалезни точки, тие имаат малку подигнат раб и кафеаво-маслиново облога во средина.

Болни лисја се сечат, наводнување е намалено. Спреј гераниум со Purebloom, Бајмат.

Сиво гниење. Заболените inflorescences и лисјата се претвораат во кафеава боја, тие покажуваат места за мокрење на гниење. Болни лисја и inflorescences раскинуваат.

Рѓа пеларгониум зона. На листовите се видливи белузлави точки на врвот, а кафени перници на дното.

Со сива гниење и 'рѓа, растенијата се испрскаат со Fitosporin-M.

Крлежи со повеќе канџи. Кога напаѓаат штетници, горните лисја престануваат да растат, можат да се свиткаат. Кафеаста краста е видлива на ливчиња и под лисјата.

Со мала лезија, пеларгониумот може да се третира со сапун.

Крлежи Кога на листовите на гераниум се појавуваат инсекти, видливи се жолти точки, по што се појавуваат белузлави и сушени области.

Крлежите често ги напаѓаат и растенијата во затворен простор и на отворено

Ларви од комарци од печурки. Кога се нападнати од комарци, можете да забележите во стеблата на транспарентно-белузлава ларва долга околу 7 мм, тие имаат црна глава.

Трипс. Може да откриете трипси со растат плута на дното на листовите. И, исто така, затоа што младите лисја се деформирани, а цвеќињата стануваат дамки.

Aphids. Кога се појавуваат aphids, листовите виткаат, се претвораат во жолта боја, можете да забележите леплив исцедок од aphids.

Гасеници. Гасениците се откриваат со појава на дупки на листовите.

Вајтлајф Willе разберете дека растенијата ги нападнале белците со бели пеперутки кога ќе забележите мали бели пеперутки и избледени крем ларви на дното на листовите.

Кога растенијата се погодени од сите овие штетници, гераниумите се третираат со Актара, Актелик.

Видови гераниуми: сорти

Сите достапни видови се повеќегодишни гераниуми.

Висок

Прекрасен гераниум (хибриден)

Тоа е хибриден гераниум, тоа беше добиено со преминување на рамно-лиснати и грузиски гераниуми. Грмушките растат брзо, тие се високи до 50 см:

Цветни својстваРастенијата се толерантни кон суша
НијансаКога грмушките цветаат, прво цветовите се светло виолетова, а потоа тие се претвораат во тула кафеава боја
ОдгледувањеВидот Величенствено не се појавува семе, затоа се пропагира исклучиво вегетативно

Мочуриште гераниум

Расте до висина од 70 см, има разгранети стебла и виолетови цвеќиња.

Грузиски

Таа има големи цвеќиња, тие имаат пурпурна нијанса. Тоа е повеќето скромен во одделение за нега.

Непроменети

Хималај (големи цветни)

Во висина, гераниум расте до 30-50 см. Има заоблени лисја до 10 см. Има големи цвеќиња до 5 см во дијаметар, тие се виолетова боја со црвени вени.

Хималајски пленум

Разновидниот хималајски пленум има висина од 30-60 см, тери цвеќиња од виолетова боја.

Пепел

Висината на грмушките од пепел е до 30 см, снежно-бели цвеќиња.

Далматинец

Во висина, претставниците на далматинската сорта достигнуваат 10 см, цветаат со тепих од светло розови цвеќиња.

Голем ризом (Балкан)

Овие повеќегодишни растенија достигнуваат до 20-40 см височина.Нивите цвеќиња можат да бидат виолетово-розови, светли црвенило или розово-лаванда. На педункле, 2 цвеќиња со дијаметар од 3,5 см.

Голем ризом цвета во почетокот на летото. Нивните плодови се во форма на кутии. Семето може да се берат до крајот на летото. Листовите имаат ширина од 10 см, тие се поделени на 7 акции, рабовите на листовите во форма на дентикули.

До ноември, листовите стануваат златни или црвени. Овој вид е засаден во алпинеуми.
Одделение величествено
Разновидна мочуриште
Одделение грузиски
Разновиден хималајски пленум
Разновиден далматинец
Одделение со големи корени

Интересно е што, не само во гераниумите сорти се поделени на високи и мали. Откривме истата поделба во статијата за правилно садење и грижа на рицинусово масло.

Градинарски гераниуми можат да се уредат и красат било која област. Засадена е во цветни леи и цветници, мешавини, во алпски ридови. Цветовите се одлични за врамување граници и градинарски патеки.

Погледнете го видеото: 1993-0815 Krishna Puja Talk: Dharma, Cabella Ligure, Italy, DP (Април 2020).