Растенија

Кислица

Професионалните лозари на цвеќе го нарекуваат ова растение Оксалис, што значи "кисело". Кај народот се викаше „детелина на среќа“ (или „кисела детелина“). Оваа куќичка за време на цветни додава радост и добро расположение во куќата, особено во студената сезона. Убаво е да се погледне во еден убав цвет и да му се восхитувам кога врне дожд или снег надвор од прозорецот.

Кисели садови во многу земји се на побарувачка на Бадник. Тие се купени како Божиќен подарок и им се даваат на среќа на семејството и пријателите.

Семејството на ова растение има скоро 800 видови и сорти. Кислородот е скромен растение и расте на сите континенти. Може да се најде и во листопадни и зимзелени шуми во европските земји, Северна Америка, Азија, па дури и на африканскиот континент. Во нашата земја, видови на кисела киселина со светло розова, јоргована и млечно бело цвеќе е почеста.

Просторија Килица: домашна нега

Локација и осветлување

На кислородот во просторијата му треба добро осветлување. Препорачливо е да го поставите на јужната или западната страна на станот. Ако прозорците се соочуваат само со северната страна, тогаш за фабриката ќе треба да инсталирате дополнителен извор на светлина. Sorrel е засадена и во обичен саксија, и во кеш-тенџере, и во лето и на градината.

Температура

Овој затворен цвет расте добро на собна температура од 15 до 20 Целзиусови степени. Со намалување на температурата, неговото цветање значително се намалува и се забавува.

Слетување

Туберозна киселина се чува во ладна просторија два до три месеци, бидејќи треба период за одмор. Во ова време, не заборавајте за навлажнување на почвата додека не се појават првите пука. Никнестите клубени се засадени на околу пет парчиња во посебни садови. Passе помине само еден месец, и ќе биде можно да уживате во изобилството цветни кисела киселина.

Почвата

Речиси секоја почва е совршена за одгледување киселина. На пример, можете да користите купена универзална или мешавина во еднакви делови песок, лим, трева, како и тресет земја. Во случај земјата мешавина да биде премногу хранлива, тогаш цветното на киселото ќе биде редок, а зеленилото ќе биде густо.

Наводнување

Кислородот е затворено растение на кое му треба редовно и умерено наводнување. Но, тоа лесно може да издржи наводнување на почвата. Бидејќи растението цвета скоро постојано и континуирано, треба да се прави неделно врвно облекување.

Fубрива и ѓубрива

Ова растение треба да се храни само за време на цветни, како и за време на периодот на активен раст на секои 2 или 3 недели. Комплексно минерално ѓубриво е совршено погодно за ова (се користи 1/2 дел од препорачаната доза).

Трансплантација

За кисело, широк цветен тенџере е совршен, во кој по еден период на одмор треба да засадите не една, туку неколку светилки или нодули. Не заборавајте за добар дренажен слој.

Размножување на кисело

Оксалис размножува на различни начини - семиња, светилки и сечи.

Светилки

Најчесто, oxalis се пропагира со светилки или клубени кои растат во близина на стар ризом или сијалица. Како по правило, тие се засадени во 5-10 светилки (нодули) во еден саксија за цвеќе и малку попрскана со земја. Ново растение расте и се развива доволно брзо. Значи, по само малку повеќе од 4 недели од моментот на садење, расте полноправно растение. Благодарение на оваа карактеристика, цветнито е регулирано.

Семиња

Семињата се сее на површината на почвата без да ги попрскаат. Passе поминат скоро три недели пред да се појават првите пука. Сето ова време, растенијата треба постојано да се испрскаат. Младите зеле треба да бидат засадени не помалку од пет, секоја во мали садови со посебна почва (песок, тресет и хумус).

Сечи

Сечињата на киселина мора да бидат вкоренети во влажен песок и да одржуваат температура од околу 25 степени. По околу дваесет дена, тие можат да бидат засадени во посебни садови (по три сечи).

Болести и штетници

Погодена е од штетници, бидејќи случајно, киселата киселина е исклучително ретка. Но, со неправилна грижа, киселото може да наиде на потешкотии, на пример, пожолтување и расејување на лисјата.

Апликација за готвење

Листовите од кисела киселина се користат за правење супи и салати, а тие се исто така многу богати со витамин Ц.

Можете да дознаете кои видови се особено популарни кај градинарите, кои сорти кисела киселина се одгледуваат дома, а кои можат да бидат засадени во градината во нашиот детален напис - Видови кисела киселина.

Погледнете го видеото: Кислица треугольная. Посадка и особенности периода покоя (Февруари 2020).