Новости

Расте, карфиол, Биг-Биг

Карфиол воведен во Русија од Средоземното Море дојде по вкус на градинари. И не само во буквална смисла, бидејќи нејзините inflorescences се и кисели и печени, и направија секаков вид салати, а од него се готват супи, бор, се подготвуваат странични садови, па дури се прават и котлети и пити.

Ова растение го сакале loversубителите на треперење во земјата и за непретенциозноста на ова растение, за кое не е потребна исклучително голема грижа. Но, како и во секој случај, тука има и трикови, знаејќи кои може да постигнете најефикасен резултат.

Контролата на температурата е важна компонента на успехот

Ова растение, иако потекнува од топла климатска зона, не ја сака топлината многу. Ако зелката ќе порасне во топлината над 25 степени, тогаш е сосема можно дека ќе го вознемири градинарот со своите мали и лабави глави. Ова е особено забележливо при недоволно наводнување.

Но, таа исто така реагира чувствително на ниските температури. Ако белата зелка лесно толерира дури и мали мразови, тогаш за карфиол тие се деструктивни. И кога се лади под 15 степени, не треба да се надевате дека ќе добиете големи глави, особено со продолжено изложување на ниски температури.

Најмногу обилна култура на оваа култура се случува ако е постојано во услови удобни за тоа.

И вреди да се запамети дека карфиол расте најдобро и зрее на 15-20 степени Целзиусови.

Дали ви е потребна сончева светлина за зелка или не?

Дефинитивно е невозможно да се одговори на ова прашање. Тука вреди да се подели периодот на животот на културата:

 • појавата на садници пред формирањето на inflorescences;
 • формирање на главата.

Семињата од карфиол се сее на отворено во јуни, особено сорти со рано зреење. Во ова време, на малите пука им е потребна топлина, влажност и многу сончева светлина. Меѓутоа, откако фабриката има 25-30 лисја, таа почнува да формира inflorescence. Тука треба да бидете сигурни дека светлината не паѓа на неа, за вештачки да го скратите денот.

За да може зелките од карфиол да бидат големи и силни, наместо лабави и безлични, искусни експерти советуваат да ги покријат главите со пониски лисја од зелка. Оваа постапка не е толку комплицирана како макотрпна. Долните лисја на растението се креваат и се држат заедно за да ја засенчат inflorescence. Понекогаш тие се искршени и поставени на главата. Но, тогаш постои можност тие да можат да го разнесат ветрот.

Ако карфиолските соцветирки оставаат во природната средина со долги дневни часови, тие ќе формираат цветни пука, главата ќе биде лабава и без форма.

Состав на почвата

Како што знаете, корените на карфиол не се толку моќни како оние на белата зелка. Затоа, тешко е за растението да добие корисни елементи во трагови од длабочините на почвата. Што треба да направи градинарот за да добие голема култура на оваа култура?

Прво, треба да знаете дека треба да посеете семе во оние места каде пораснале:

 • незаситни култури од корен (компири, цвекло, моркови, кромид);
 • мешунки (грашок, грав, грав);
 • дињи (краставици, тиквички, лубеници, тикви, дињи).

Во никој случај не треба да засадувате зелка на места каде што растат расипнички растенија (ротквици, репка, ротквици, зелка) минатата година, а беа извршени и зимски култури на коренови култури.

Земјата треба да се подготви однапред, од падот. За подобра култура, откако нанесете ѓубриво или тресет компост (8 килограми на метар квадратен) на почвата, територијата е ископана. Во пролетта, минералните ѓубрива дополнително се додаваат во почвата за 1 квадратен метар:

 • суперфосфат - 50 g;
 • амониум нитрат - 30 g;
 • калиум хлорид - 20 g.

Ископајте ја земјата повторно, внимателно олабавете ја.

Облекување со карфиол

Но, почвата што е правилно третирана пред садењето не е сто проценти успех. Што треба да се направи покрај тоа, карфиол да биде грд за слава? Одговорот е едноставен: треба редовно да ги храните растенијата. И покрај основните ѓубрива што се користат за одгледување зелка, оваа култура се храни со бор и магнезиум, манган и молибден. Со недоволна содржина на овие микроелементи во почвата, главите слабо се развиваат, растителните стебла стануваат шупливи, листовите стануваат деформирани. Честопати, распаѓање на главите се случува воопшто.

Треба да започнете со хранење садници откако на нив ќе се формираат три вистински лисја. Во тоа време, зелката е многу неопходна за време на наводнување раствор од амонијак или калиум нитрат. За нејзина подготовка, 5 грама амонијак или 15 грама калиум нитрат е доволно за да се разреди во кофа со вода.

Со доаѓањето на следниот лист, растението се испрска со специјално решение. Земете амониум и борна киселина од молибден киселина, 2 грама на 10 литри вода - ова е најдобриот состав на лиснат горниот облекување во текот на овој период на раст на карфиол.

Наводнување на садници не е потребно многу често, само така што земјата не се исуши, туку направете го тоа интензивно.

Накратко за главната работа

Откако решивте да одгледувате карфиол во вашата област, треба:

 • започнете со подготовка на почвата во есен;
 • да се направи минерални ѓубрива пред пролетното копање на земјата;
 • редовно се хранат растенија (корен и прскање);
 • наводнување на земјоделските култури не е често, но обилно;
 • да се сокријат inflorescences од светлината.

Како да ги засенуваме соцветите карфиол?

Следејќи ги овие правила, дури и почетник градинар ќе постигне добра жетва, така што плодовите на карфиол може гордо да се нарекуваат не „глави“, туку „глави“ или дури „глави“!

Погледнете го видеото: CarbLoaded: A Culture Dying to Eat International Subtitles (Февруари 2020).