Градината

Како да се засади гладиоли правилно во пролетта - тајни на градинари

Во оваа статија ние ќе ви кажеме кога и како да се засади глидиоли во пролетта во земјата: изборот на светилки, основните правила за садење и нега на цвеќе.

Гладиоли можат да ги израдуваат дури и искусните градинари со нивната разновидност.

Секоја година, експертите одгледуваат нови видови, стотици уникатни сорти!

Како и да е, да се знае кога и како да се засади гладиоли во пролетта е релевантно.

Затоа треба да научите повеќе:

 • кога да се засади;
 • како да се засади;
 • како да се грижи

Сега совети од експерти!

Како правилно да се засади гладиоли во пролет?

 • Избор на сијалица - подготвителна фаза

Не е важно како се појавија луковици на почетокот на цвеќарницата - дали биле донирани или купени во цвеќарницата - тие треба да бидат подготвени за садење на ист начин, без оглед на потеклото.

За 14-21 дена пред планираниот датум на садење, светилките треба да се излупат од лушпите со кои се покриени и да се види дали има штетници на површината што ја поминале зимата на саден материјал или дали има знаци на болести.

Во здрави светилки:

 • Сјајна површина.
 • Густа структура.
 • Дебели туберкули од рудимент од кои ќе се развиваат корените.
 • Искачување масни бубрези.
Важно !!!
Меките и мувлосани светилки, или оние што имаат рани, мора да бидат уништени за да не се заразат други растенија во нивната област.

Ако, во целина, клубени се здрави, но на некои места симптомите на болеста се забележани, не паника!

Со остар нож, кафеавите дамки на врвот на саден материјал мора да се отстранат, а деловите треба да се подмачкаат со брилијантно зелена боја.

Ранетите места ќе имаат време да се опорават, болеста ќе помине!

 • Никнење на сијалицата

Пред садењето, светилките мора да бидат ртат.

За да го направите ова, тие се поставени од страна на бубрезите на топло место, каде што има доволно светлина, но постои заштита од директно изложување на УВ зраци.

За да не предизвикате брз раст на кореновиот систем, мора да избегнете навлегување на влага на сијалиците-клубени од цвеќе.

Важно!
Правилно подготвената сијалица ќе има време да даде зеле до 100 мм и мали корени од туберкули, кои сè уште не успеале да се формираат во полноправен корен систем. Ако туберкулите не се појавиле, тогаш ова е брак, таквите светилки мора да бидат отфрлени.
 • Како правилно да засадите светилки со гладиолус во земјата?

Чекањето за соодветни временски услови е заморно, а 100% одгледувач сака да види со поголема веројатност зеле цвеќиња засадени на неговиот цветник.

Значи, веднаш штом земјата на локацијата ќе стане температура до + 10 Ц (15 април - првите денови од мај), можете да засадите.

Пред да испратите кремови на местото, треба да бидат оформени во раствор на Фитоспорин околу 30 минути, што ќе помогне да се убијат инсекти и провокатори на болести невидливи за око.

За гладиоли, треба да изберете локација каде има доволно светлина и да има заштита од студени ветрови.

Влажните предели на северната страна и цветните леи во засенчениот дел се лоша одлука!

Лабавата, влага-интензивна почва не треба да биде многу тешка. Неопходно е да се ископа цветно цвет добро во есенско време и не заборавајте да додадете компост.

Забрането е ѓубриво!

Сијалиците треба да бидат засадени во процепите на различни длабочини, сето тоа зависи од големината на светилките.

За големи клубени - 150 мм, за средни - до 90 мм, па дури и помалку вдлабнатини за "децата".

На исто растојание тие се засадени.

Дното на јамата е покриено со песок, а потоа се испраќа саден материјал таму, малку продлабочувајќи ги во земјата, покриен со пепел и повторно со слој од песок, истурен со топол раствор на манган и само после тоа тие го средуваат горниот слој на почвата.

Песокот не може да се додаде, но совршено го подобрува составот на тешкиот подлога и помага во есента лесно да ги отстранат клубени од гладиоли со приземниот дел од растението.

 • Мулчирање на светилки со гладиолус

Значи, како да се засади глидиоли во пролетта според правилата, сега знаете.

Сега најважно е да чекате зеле. Појавата на зеле можете да ја направите побрзо со изградба на стаклена градина над цветниот кревет.

Во таква ситуација, нема да биде неопходно да се грижите за повторување на ноќните мразови и да ги покриете или да го загадувате местото за слетување.

Кога цветаат цвеќињата, површината на земјата мора да се третира со прекривка хумус или сушени лисја од шумата.

Прекривка ќе помогне да се заштити земјата од:

 • прегревање;
 • ладење;
 • предозирање.

Исто така, прекривка не расте активно трева трева и служи како ѓубриво за следните години. Зимата во цветницата, како далија, гладиоли нема да преживее.

Ова е интересно!
За да имате време да видите прекрасни цвеќиња, експертите препорачуваат да изберат сорти со ран период на боја за нивната градина, затоа што кога станува постудено, цветните култури не само што можат да започнат да цветаат, туку и да не даваат потомство за следната година - едноставно нема да има време да созрее.

Во есента, кога лисјата стануваат жолти, лушпите може да се отстранат и да се испраќаат за зачувување.

И следната година повторно ќе биде можно да се засади материјалот и да уживате во активното цветање на шик цвеќиња.

Грижа за садење гладиоли

По садењето, доаѓа подеднакво одговорно време - грижа за цвеќе.

 • Како да водаме гладиоли?

Најважната точка е правилно да ги напојувате цвеќињата. Наводнување се врши додека почвата се суши. Меѓутоа, за време на формирањето на педуните, наводнувањето и обемот на вода мора да се зголемат.

За време на цветниот период ќе треба повеќе вода за гладиоли. По наводнување, почвата околу цвеќињата ќе треба да се олабави и нужно да се распрсне.

 • Fубрива за цвеќиња

Покрај наводнување, во никој случај не треба да заборавите на ѓубрење.

За ова, облекувањето со врвен азот е одлично, што мора да се примени двапати: 30 дена по садењето, и повторно по 21-28 дена.

И, конечно, треба да се прекривате од време на време. За ова, погоден е тресет состав или хумус.

Важно!
Цветната култура има кревка матична дел, така што возрасните гладиоли треба да бидат врзани.

Совети за одгледување убави гладиоли

Како да се засадат луковици на гладиоли, така што цветната градина не е само спектакуларна, туку луксузна?

Првата работа на која треба да обрнете внимание е да садите цвеќиња со букети:

 1. За да го направите ова, треба да направите дупка и да испратите 10 кромид во неа. Ако се избираат сорти на гладиоли со единствена боја, тогаш во еден "букет" можете да засадите неколку растенија со различни бои. Најдобро ако нијансите се во контраст.
 2. Ако гладиоли се сорти во 2 бои, тогаш една сорта е правилно засадена во една дупка. Во спротивно, секое одделение на гладиолус ќе биде запушено од соседна.
 3. Друг начин да се покаже гладиоли е најуспешен - садење по тротоарот.

Сечење убави цвеќиња, не заборавајте да оставите до 5 листови. Ова е неопходно за нормален развој на луковици.

Што не треба да се сади гладиолус следно?

Многу е важно успешно да изберете соседство.

Најмногу несреќна опција може да биде високата далија, која цвета во исто време со гладиоли.

Најдобрите соседи ќе бидат цветни култури, цветниот период на кој се јавува пред и по бојата на гладиоли. Овој процес е едноставен, бидејќи цвеќињата цветаат доволно брзо.

Бидејќи клубени треба да се ископаат во есен, нема потреба да се засадуваат цвеќиња до повеќегодишни култури.

Ова го отежнува ископувањето на лушпите и може да го оштети коренскиот систем на едногодишни.

Одлично соседство - годишни.

Садењето и грижата за гладиоли не е толку едноставно и овој настан бара одредено искуство.

Но, со трудо ,убивост, внимание и loveубов, можете да добиете исклучителна цветна градина со прекрасен гладиоли.

Имајте убава градина!

Погледнете го видеото: Высаживаем проросшие гладиолусы. (Април 2020).