Фарма

Пролетна нега на јагода: Што може да ја зголеми идната жетва?

Јагоди - неверојатно вкусна и здрава Бери!

Постојат многу корисни својства за јагоди: фолна киселина спречува развој на васкуларни заболувања, јони на калциум и магнезиум ги зајакнуваат коските и ткивата, антиоксидантниот фисетин ја подобрува меморијата, витамин Ц го намалува холестеролот и го спречува развојот на хипертензија, овошните киселини ја намалуваат тежината, а есенцијалните масла и елементи во трагови: бакар , манган, хром, киселини (јаболкова, лимонска, салицилна) заедно го подмладуваат нашето тело!

Градинарски јагоди

Јагода или дива јагода? Која е разликата?

Во Русија, Цар Алексеј Михајлович започна да одгледува јагоди во 17 век во неговата градина во Измаилово во близина на Москва.

Веројатно сте слушнале дека дивите јагоди и дивите јагоди се различни видови на бобинки од семејството Розацеја. Ние собираме диви јагоди во шумата и полињата, а во градината растеме мускисти диви јагоди (тие ја нарекуваат Јагоди за нејзините плитки).

Дива јагода, или обична дива јагода Мускашка јагода, или градина од јагода

Јагодите цветаат во мај-јуни, а плодовите зреат во јуни-јули.

Раната пролет е време да се грижиме за добра култура од јагоди!

Грижата за садници од јагоди во пролет вклучува неколку фази:

Чистење на почвата

Отстранете ги ланските суви лисја од градината веднаш штом ќе се стопи снегот. Отстранете ги сите остатоци од растенија од ланската култура на јагода, така што тие не формираат габични патогени. Земјата треба да се исчисти од минатогодишната прекривка за да се обезбеди пристап до сонцето и воздухот до коренскиот систем. Ако одлучите да трансплантирате јагоди на ново место, направете го тоа во првата декада на април.

Олабавување на почвата

Олабавете го растојанието помеѓу редот до длабочина од 10 см. Ова е важно да се направи веднаш штом почвата во градината се суши во пролетта. Ако ова не се направи, тогаш почвата набиена по зимата ќе го спречи протокот на кислород во коренскиот систем на јагоди. Бидејќи се наоѓа на земја површно, олабавување на земјата близу до корените е невозможно. Ако видите дека коренот се извика од под земја, посипете ја оваа грмушка, и ако е, напротив, затрупана, тогаш ослободете ја.

Цвет јагода

Облека со јагоди

Истовремено со олабавување на почвата, додадете ја и почвата humic Soil Improver од Леонардит. Хумовите киселини ќе ја подобрат структурата на почвата, ќе ја заситат земјата со хранливи материи и ќе ја вратат нејзината плодност, што ќе влијае на здравјето и високиот принос на јагоди.

Исто така е можно површинска примена без вметнување во почвата.

Климатик на влажна почва Леонард

Мулчирање

Во раната пролет и доцна есен, треба да ги прекривите креветите за да ги заштитите јагодите од контакт со земјата. Прекривка ја задржува влагата во почвата и го спречува растот на плевелите, го спречува формирањето на гниење на плодовите. Материјали за мулчирање: филм (во годишна култура), пилевина, сецкана слама, сува трева, компост, лисја хумус, борови иглички. Слојот на прекривка е 4-7 см.

Мулчирање на јагода

Наводнување

Јагодата бара правилно наводнување: наводнување со попрскување промовира раст на лисјата; наводнување капка по капка е идеално за навлажнувачки точки за раст на јагода. Пред цветни јагоди (особено во топло и суво време), градината треба внимателно да се пролее. Понатамошно наводнување се врши во зависност од зачестеноста на дождовите. Во никој случај не можете да истурите јагоди, инаку плодовите ќе се влошат.

Бобинки од јагоди

Овие пролетни процедури го зголемуваат приносот на јагода. Многу наскоро, јагоди ќе цветаат, врамувајќи ја градината со убави, миризливи плодови!

Погледнете го видеото: Goji jagode (Април 2020).