Градината

Шизантус расте од семе од дома Садење и грижа на отворено Фото

Шизантус расте од семиња дома садење и грижа на отворено

Шисантус или шизантус е годишен тревни растенија во семејството на ноќници. Висината на растението е 30-100 см. Матичните гранки добро. Листовите плочи се дисецираат цирус, распоредени наизменично. Стеблото и листовите се светло зелена боја, покриени со жлезди на влакната.

Цветовите не се големи, но многубројни. Тие се отвораат на врвовите на пука или во axils на лисја, разновидна, во форма и боја личат на орхидеја или фенси пеперутка. Затоа растението се нарекува и сиромашна орхидеја. Бојата на ливчиња е сочна, светла, тие се украсени со најразлични шари, шари, цртички. Спектакуларно цветни задоволства од пролет до есен. Плодот е кутија за семе од двородно.

Во природното опкружување, шизантус живее во Јужна Америка и Јужна Африка.

Во градинарството, ова светло годишно само добива на популарност.

Расте шизантус од семе дома

Семиња од Шисантус фотографија

Кога да се засади шизантус за садници?

Подобро е да се одгледуваат садници од семе, бидејќи кога се сее на отворено земја, цветнито се јавува подоцна.

За да се добие најраното цветање, сеење семе за садници се врши на есен (почетокот на септември). Кога сее на садници во пролет (март-април), цветни ќе се случи до средината на летото. Искусни одгледувачи на цвеќиња препорачуваат да сеат садници неколку пати во текот на периодот септември-април, задржувајќи период од 4 недели - ќе постигнете континуирано цветање на шисантус на локацијата.

Шизантус од семиња дома фотографира фотографии

Наполнете го садот со лабава хранлива почва. Се шири семето на површината, лесно посипете со песок. Покријте ги посевите со филм или стакло. Ставете на темно место, одржувајте ја температурата на воздухот помеѓу 15-23 ° С. Ртење ќе трае 2-3 недели. Кога ќе се појават 2 вистински лисја, засадете ги во посебни садови (1-3 садници во еден сад).

Садници од шисантус подготвени за садење

Врзете ги врвовите на пука двапати: со висина од 8 и 16 см. Садниот материјал "Есен" зима на осветлено, ладно место. Во пролетта, одржувајте ја температурата на воздухот помеѓу 16-18 ° С. Пред садење на отворено, постепено навикнувајте се на директна сончева светлина. Не ослободете се од слаби садници: најчесто тие го даваат најоригиналното цветни во боја. Земјиште на отворено на крајот на април или почетокот на мај.

Како да садите садници во земјата

Како да се засади садници од шизантус на фотографијата во земја

  • Засадените садници се засадени во претходно подготвени бунари, малку поголем волумен во споредба со обемот на коњскиот систем на растенија. На дното на дупката, пожелно е да се стави грст хумус.
  • Тие се обидуваат да садат, одржувајќи го нивото на коренскиот врат.
  • Ракувајте со растенија со земјена грутка.
  • Задржете растојание помеѓу растенија од 25 см - за кратки, 40 см - за средни, до 70 см - за високи.
  • Високите грмушки ќе бараат поддршка.

Размножување на шизантус со сечи

Вегетативно, шизантус ретко се размножува.

На крајот на летото, можете да ги исечете исечоците. Корен во контејнери со мешавина од песок-тресет. Во пролетта, пресадете ги сечињата на отворено.

Вие исто така може да ископате грмушка во есен, да засадите во тенџере и да чувате до пролет. Потоа веднаш исечете ги исечоците и коренот на отворено.

Како да се грижиме за шизантус на отворено

Место и селекција

Изберете сончево подрачје за растението.

На почвата му треба хранлива, исцедена. Во исцрпената почва за копање, направете компост и некое расипано ѓубриво.

Наводнување

Наводнување е неопходно избалансирано: водата или прејадувањето на земјината кома е подеднакво штетно за растението. Водата како што суши слојот. Ставете вода нежно под коренот, така што млазниците за вода не паѓаат на меки inflorescences.

По наводнување, олабавете ја почвата, редовно отстранувајте ги плевелите.

Врвно облекување

Се хранат со комплексни минерални ѓубрива. Од времето на садење до почетокот на цветни, направете го тоа месечно, потоа секоја недела, но додадете доза на половина концентрација. За да го направите цветното посветло, се препорачува да се фокусирате на фосфорно ѓубриво пред да започнете.

Болести и штетници

Болести и штетници на шисантомски цвеќиња во градината

Растителни заболувања:

  • Антрахноза - кафеави дамки се појавуваат на лисјата. Ова се случува поради зголемена влажност, недостаток на калиум или фосфор во почвата или висока киселост на почвата.
  • Питиоза (корен на гниење) - причините се презаситување на почвата или предозирање со ѓубриво со азот.
  • Доцна лошо влијание - листовите стануваат покриени со дамки, кафеав слој.

Оштетените области мора да се отстранат и да се третираат фунгицид.

Од штетниците, трипсот, aphids и белците можат да го нарушат. Однесувајте се кон растението со инсектицид.

Видови и сорти на шизантус со фотографии и имиња

Родот има 15 видови. Одгледуваните се најимпресивни.

Schizanthus Graham Schizanthus grahamii

Шизантус Греам Шиззантус grahamii фотографија

Висината на растението е 60 см, дршката е тврда, добро гранка. Ливчиња се насликани во светло виолетова или розова боја, на нив има жолти дамки и виолетови цртички. Цветовите се наоѓаат на врвовите на пукањата и во axils на лисјата. Во хибридни форми, цвеќињата се бели, црвени, виолетови.

Schizanthus pinnate Schizanthus pinnatus

Фотографија Schisanthus cirrus Schizanthus pinnatus

Постигнува висина од 45 см, гранки помалку активно. Бројни цвеќиња се собираат во апикалната расемоза. Ливчиња најчесто се обоени виолетова со пурпурни дамки.

Schizanthus Viseton Schizanthus wisetonensis

Шизантус Висетон Шизантјус муџетононис фотографија

Хибридна форма добиена со вкрстување на двата претходни видови. Фабриката достигнува висина од 80 см, стеблото добро се гранува. Дијаметарот на королата е околу 2 см. Цветовите се собираат во апикалната густа цветна цвеќиња од расемоза, бојата е разновидна.

Schizanthus litoralis Schizanthus litoralis

Schizanthus litoralis Schizanthus litoralis фотографија

Висината на растенијата е 40-60 см. Цветовите се компактни, имаат различни светли бои.

Шизантес Ангел Вингс Шизантес кандидат Линдл

Ангелот Шијантхус крие семе растечка слика

Шизантус Ангел крилја има чиста бела боја на ливчиња, слични на крилјата на ангелите. Но, одгледувачите веќе одгледувале мулти-обоени сорти кои обично се продаваат како микс, благодарение на што клубот ги има сите нијанси на светли бои.

Внимание заслужува сорти на шизантус: прибор, алпистрис, парфилус, литоралис, крилја на ангелите, Фиџи, Монарх, Пиколо.

Шизантус во дизајн на пејзаж

Шизантус во фотографија за дизајн на пејзаж

Најкорисен шизантус изгледа во преден план на цветната градина и поблиску до патеките - за да може да размислите за сложеноста на бојата на ливчиња. Добро за слетување на алпски ридови, во карпери.

Ниско-растечките сорти се засадени во саксии, контејнери за украсување балкони и тераси.

Погодни соседи ќе бидат: петунии, лобелија, алисум, камилица, phlox, pelargonium, digitalis.