Фарма

Како да ја заштитите вашата градина од iousубопитни елен

Во оваа статија ќе го споделиме искуството на странските земјоделци и ќе ви кажеме со какви знаци е можно да откриете присуство на елени во вашата градина и како да се заштитите од нив. Иако изгледаат безопасни, животните можат да направат многу штета на вашите растенија.

Елен во градината

Благодарение на силните нозе, елените се во можност да скокаат над сите пречки, со исклучок на највисоките огради, и ги проголта стеблата, лисјата и пупките на многу видови на растенија, вклучително и луцерка, ела, затоплување и рози. Јадат и овошје и зеленчук.

Иако штетниците можат да ја посетуваат вашата градина секоја сезона, пролетта е период кога елените носат најмногу проблеми, проголтајќи вкусни пука со манична страст. Во тоа време, женките или го носат или го хранат еленот, а мажјаците растат рогови (околу 2,5 см на ден) и се обидуваат да ја вратат потрошената тежина. За еленот што е заморен за зима, вашата градина во пролет изгледа како ресторан за зеленчук, повикувајќи се на свежи производи.

Ивотните се чувствуваат најудобно за време на самрачните часови (пред изгрејсонце и зајдисонце) и сакаат да се хранат во предградието на шумите и во градините што граничат со густите дрвја. Бидејќи се многу селективни јадечи, елените се фокусираат само на оние растенија кои во моментов се најхранливи.

Како да се идентификува елен

Овие прекрасни грациозни суштества се многу тенки и се истакнуваат за нивната сиво-кафеава кожа со црвеникава нијанса. Мажјаците имаат рогови, додека на жените им недостасуваат. Мажјаците тежат 90-130 кг, а женките тежат околу 55-80 кг. Нивниот раст достигнува 120 см, а елените живеат околу 16 години во дивината. Особена карактеристика на еленот со бела опашка е долга опашка со бела коса на долниот дел, која тие почнуваат да се движат во страв.

Како по правило, животните се мирни. Понекогаш може да се слушне зачудувањето на женско со елени и звукот на жалење направено од машкото ако чувствува опасност. Отпечатоци од плетена копита и измет во форма на грав, исто така, укажуваат на присуство на натрапници.

Оштетување на елени

Вилиците на штетниците оставаат искинати белези на лисјата. Animивотните имаат одредени преференции за некои видови цвеќиња, така што можат да страдаат повеќе од другите. Растенијата што изгледаат меки на допир содржат многу вода и се омилени во менито за елени (на пример, домаќини, рододендрони, рози и пупки). На штетниците не им се допаѓаат груби, цврсто и зашиени лисја, како и интензивни ароми на цвеќиња. Како и да е, елен ќе јаде нешто ако нејзината глад е доволно силна.

Начини за борба

Постојат многу методи за да ги задржите непоканети гости да празнуваат во вашата градина. Обидете се со некои од нив:

  1. Третирајте насади со репеленти кои содржат сушена крв од говеда, јајце во прав и лук. Овие мешавини обично се достапни во повеќето продавници за градина, безопасни за растенијата и се ефикасни во контролата на штетниците.
  2. Рецептот за уште една природна отровна содржи 1 сурово јајце, половина чаша млеко, 1 лажица детергент за садови и 4,5 литри вода. Спрскајте ја смесата лесно на растенијата и повторете ја постапката по дожд. Или измешајте 2 лажици. л Сос од табаско со 4,5 литри вода и посипете зеленило и овошје (исто така, треба да се повтори по дожд).
  3. Користете застрашувачка тактика. Инсталирајте неколку челични натписи и врзувајте ги тави од метална торта со нив со јаже. Дури и лесните налети на ветрот ќе предизвикаат структурата да прави звуци што ги исплашат елените.
  4. Ставете го радиото во градината и одржувајте го цела ноќ. Animивотните ќе останат подалеку од изворот на бучава.
  5. Ставете ефтин сензор за движење меѓу слетувањата. Кога работи за присуство на странец, бучавата ќе го натера штетниот посетител да се врати во шумата.
  6. Повлечете ја решетката над растенијата и повеќето елени ќе поминат.
  7. Како природен начин за содржина, можете да користите човечка коса или коса од кучиња. Расечете ги на територијата или закачете ги во вреќи на дрвја.

За да ги задржите елените подалеку од јаболкниците, висат најлон чорапи преполни со човечка коса околу еден метар над земјата. Редовно менувајте ја содржината.

Добра опција би бил ефтин сапун (на пример, од хотел) расфрлен низ градината. Не отстранувајте го обвитката подолго време. Или измешајте ги скапаните јајца со вода и испрскајте по периметарот на територијата (12 парчиња. На 20 литри вода).

Еден искусен градинар најде начин да ги заштити доматите од штетни животни. Тој висеше стари нечисти чевли на столб за поддршка и гледаше дека елените опишуваат повеќе кругови околу ова место, притоа не приближувајќи се. Овој ефект траеше од средината на мај до крајот на август. Во зависност од количината на дожд и мирис, овој период може да се зголеми или намали.

Некои користат измет од волк и мачки измет на границите на градината. Овие мириси ги одвратат елените најдобро. Алиштата што се закачуваат на оградата даваат сличен, иако помалку ефект.

Превентивни мерки

Исечете ги долните гранки на дрвјата така што животните немаат засолниште. Ниту еден елек нема да се храни на отворено ако има бујна грмушка во соседството. Секогаш чистете го дворот од паднати желади, расипани плодови и лисја, што за гладни елени е како покана за празник.

Изберете грмушки што елените не ги сакаат (како што се форситија и јоргована грмушка), како и календула, лаванда, дафодили и snapdragon. Можно е да се распаднат растенија со силен мирис на границата на градината или во близина на насади на кои им е потребна поголема заштита. Штетниците имаат тенденција да се држат настрана од отровни и миризливи култури, како и од растенија со меки лисја.

Сега знаете малку повеќе за овие грациозни, но вознемирувачки животни. И покрај сета благодат и убавина, подобро е да не се дозволи елените да се приближат до своите растенија и сериозно да пристапат кон прашањето за заштита од штетници. Се разбира, цврста ограда, висока 2,5 метри, беше и останува најдобриот начин.

Погледнете го видеото: Како да го заштитите вашиот мејл од хакирање? (Април 2020).