Фарма

Како да се хранат плаша дома во различни фази на одгледување?

Кога се грижите за птица, важно е да знаете како да го нахраните плаша дома. Исхраната за бебиња, возрасен потполошки и женски различни состојки. Како да се готви храна, колку пати да се хранат добиток, експертите даваат совети.

Карактеристики на развој на плаша

Потполошот е извор на диетално месо и јајца без холестерол. Птиците се развиваат брзо, за два месеци возрасна раса со месо тежи 160, вообичаена кокошка за лежење е околу 100 гр.Мас се чувствува на градите со пердуви. Хранењето потполошки во различни фази на развој е различно во диетата и фреквенцијата.

Пилињата минуваат низ фази на развој:

 • прва недела по елиминацијата;
 • следните 2-4 недели од животот на плаша;
 • адолесценција 35-42 дена;

Седумнеделна птица се смета за возрасна, а гоење се спроведува за да се подобри квалитетот на родителското стадо. Дел од раѓањето, женките после изведување на каша и плаша над 11 месеци се мејат за месо.

Willе откриеме како да храниме потполошки дома во секоја фаза на притвор.

Хранење пилиња

Кокошки извеле, а првата храна ќе биде стрмно варени јајца, смачкана заедно со лушпата. Вториот ден, менито вклучува 2 g урда за секоја глава. Третиот ден, ситно исецканите зеленили се додаваат на фидер. Потоа постепено зголемување на количината на урда во каша и намалете го јајцето. Секој ден во текот на неделата менито се менува во насока на намалување на додаток на јајца. Фреквенцијата на оброците е 5 пати на ден. Киселото млеко се користи за пиење.

Вториот период, пилињата треба постепено да се префрлат на сложено добиточна храна, која содржи до 26% протеини со калории од 280 единици. Децата се хранат 4 пати. Подготовката за живот на возрасни кај младите животни е преминот кон главната храна за плаша. Но, за да може женката да положи јајца и да остане здрава, во овој период потребно е да се зголемат витамински додатоци. Содржината на витамини Е, А во добиточната храна се зголемува за 50%, протеинската компонента е намалена на 15% со цел да се одложи положување на јајца во раната зрелост на жената. Треба да знаете дека без додавање жито на добиточната храна, јајцата не се формираат.

Како да се хранат плаша за возрасни

Постои диета која се развива земајќи ги предвид потребите:

 • лежејќи кокошки;
 • плаша мажјаци;
 • матичен фонд;
 • гоење за месо.

Потрошувачка на добиточна храна на 100 жени месечно 90 кг. За ова време, производството на јајца ќе биде 2.000 јајца. Како да се хранат плаша, така што тие брзаат добро? За жени, се користат сложени мешавини од две или три компоненти. Балансираната протеини, маснотии и јаглени хидрати треба да содржат лушпи од јајца за збир школка. Количината на протеини се искачува на 25%.

Дневниот услов за добиточна храна е 25-30 грама. Користејќи обична сложена храна за потполошки, неопходно е да се збогати со урда, риба или соја.

Со зголемување на протеинскиот состав над нормата, можно е да се добијат јајца со две жолчки. Не можете да ја претерате птицата, таа ќе се гуши и ќе престане да лекува јајца. За една година, 90 кг храна за соединенија ПК-1 треба да одат по глава. Се охрабрува употребата на зеленчук и садници од житарки.

Домашна храна богата со протеини и влага се троши свежа. Труењето со расипана храна или вишок сол е фатално.

Рецептот за плаша храна со свои раце вклучува мешавина од мелени зрна:

 • пченица - 1 кг;
 • јачмен - 100 гр;
 • пченка - 400 g;
 • оброк со коски - 5 g;
 • растително масло - 3 g.

Минералните адитиви се претставени со лушпа, креда и сол, 5 грама од секоја состојка. Додаток на протеини - урда, варена риба, мелено месо. Составот вклучува зелена и јајце.

Другите рецепти за плаша храна со свои раце може да се состојат од сложено добиточна храна збогатена со адитиви или мешавини:

 1. Пченката е енергетски производ, се користи во составот со 40% оброк од коска или зовриена риба.
 2. Овесот прво мора да се исчисти од филмови, содржи елементи во трагови и витамини, слични во дејството на просо.
 3. Пченицата се зголемува и ја одржува продуктивноста на кокошките што лежат.
 4. Мешунките содржат протеини, масти, аминокиселини.
 5. Риба и оброк од коски се протеински додатоци.
 6. Млечни производи во форма на урда и јогурт, варени јајца снабдуваат протеини.
 7. Зеленчук во форма на ситно сецкан корен зеленчук и билки. Се додаваат варени компири.
 8. Минералните додатоци треба да бидат дадени во форма на креда, школка, лукав и лушпи од јајца.

Употребата на готови мешавини ја поедноставува грижата за птиците. Домашна храна треба да се дава свеж, не дозволувајќи им да се кисело.

Мажјаците од плаша претпочитаат да пијат мали семиња од плевел, просо, па дури и афион. Тие треба протеини во форма на ларви, зелени. Сложената храна за машки папагали ќе им се допадне на потполовите по вкус. Во пијалокот секогаш треба да има чиста вода.

Исхраната на родителскиот добиток е богата и разновидна. Најдобрите потполошки се избрани од младите, почнувајќи од петтата недела. Храната со полноправно стадо вклучува висококвалитетно соединение за храна со адитиви наведени погоре. Патем, ќе има додаток на квасец на пекарница, маслодајна торта и оброк од трева.

Ако стадо се подготвува за колење, како да го нахрани плаша дома? Младите животни, птиците кои работеле како кокошки и лица од „напредна“ возраст треба да се хранат со месо. За нив се применува посебна диета со вклучување на добиточна храна. Содржината на пченка се зголемува, се користат варени грашок.

За време на гоење, јадењето моркови му дава на месото повеќе заситена боја. Не можете да додадете миризливи производи во менито во фаза на гоење за да го направите месото ароматично.

Птиците се одвоени по пол, сместени во затемнети тесни кафези, а диетата постепено се менува во текот на 4 дена. Гоење трае 4 недели, со постепено зголемување на дневната потрошувачка на 30 грама. До крајот на терминот, поединецот треба да тежи 160 грама.

Стадото на потполошки обезбедува диетални производи во форма на јајца, месо и се ажурира на годишно ниво. Може да одржите плаша дури и во станот, во кафез.

Погледнете го видеото: Age of Deceit 2 - Hive Mind Reptile Eyes Hypnotism Cults World Stage - Multi - Language (Април 2020).