Фарма

Со loveубов кон помалите „браќа“ - направете си-пенкало за кучиња

Миленичињата секогаш ги воодушевувале луѓето, затоа што се обидуваат со careубов да се грижат за своите миленици. Правењето пенкало за кучиња е вистинска благородна работа. На крајот на краиштата, едно животно не може самостојно да создаде удобни услови за самото постоење безгрижно со луѓето. Секој сопственик на кучиња мора правилно да го опреми своето живеалиште во селската куќа и во станот.

Птичарникот е специјална област каде едно животно јаде, спие и се движи активно. Скоро сместено во него 24 часа на ден.

Општи карактеристики на структурата и позитивните аспекти

3Честопати, квалитетно засолниште за кучиња е пријатно место кое има посебна ограда околу периметарот и сигурен покрив. Неговата област директно зависи од расата на домашно милениче. За малите лица, 6 м² е доволно, средно - околу 10 м², големите раси се чувствуваат поудобно во пенкало над 10 m². Покрај тоа, структурата мора да има барем еден празен wallид што го штити кучето од временските услови.

Отворениот дел од птичарникот обично се прави од следниве материјали:

 • метални цевки;
 • пребивање;
 • фалсификувани елементи;
 • заварена мрежа;
 • железни шипки;
 • дрво.

Удобно пенкало за кучиња треба да има три главни области:

 • одгледувачница за спиење или кревет;
 • место за хранење каде има сад со вода и сад за храна;
 • зона на активно поминување на времето.

Практиката покажува дека ако кучето е лишено од такво живеалиште, тој може да стане расплачен, па дури и да скока на својот сопственик.

Се разбира, миленичето „благодарам“ нема да му каже на сопственикот, но тој секогаш чувствува слобода, затоа што не постојано седи на поводник. Кога кучето се стопи, волната е на едно место и не лета низ дворот. Покрај тоа, верниот пријател го знае своето место, што влијае на неговото однесување. Затоа, пенкалото за кучиња може да се спореди со тивко засолниште во овој бурен свет.

Главните принципи на создавање птичарник во летна куќа

Бидејќи кучињата се со различна големина, нивното живеалиште во дворот на селска куќа треба да одговара на нивната големина. Никогаш не би му се случило на некој да изгради птичарница за лак, со површина од над 10 m², што е погодно за Свети Бернард. Затоа, важно е да ги знаете основните принципи како да направите корал за куче на најдобар начин и да бидете среќни со тоа. Прво на сите, неопходно е да се подготват такви материјали:

 • тула;
 • цемент;
 • песок;
 • дрвени табли;
 • лак за дрво;
 • заварена жична мрежа;
 • покривка на покривот (чеша, метална плочка);
 • минерална волна;
 • метални цевки;
 • нокти
 • завртки за самопреслушување.

Основните принципи на изградба на птичарникот им помагаат на летните жители да градат пенкало за кучиња со свои раце од која било големина. Главната работа е правилно да се направи пресметката.

Изградбата на птичарникот започнува со обележување на локацијата и изградбата на фондацијата. Плиток ров е растргнат по целиот периметар и исполнет со песок и камења. Во аглите, инсталирани се метални цевки со висина од најмалку 2,5 m. Следно, се подготвува цементен малтер и се истура во ров. По еден ден, продолжете со уредот на подот.

За да го направите кучето да се чувствува удобно во пенкалото, препорачливо е да го направите подот на мала падина.

Кога естрихот е сув, површината е покриена со изолација, а таблите се заковани веќе. Овој пристап ќе го заштити кучето од непредвидени болести. Следната фаза е празен wallид, кој е поставен од тула. Потоа, оградата е заварена на постовите и се поставуваат метална рамка и врата.

Потоа, продолжете со изградбата на покривот, кој прво се поставува со помош на табли. Врвот тие се покриени со материјал за покривање, и само тогаш - чеша или метал. Благодарение на оваа технологија, миленичето ќе биде заштитено од поројни дождови и големи снежни врнежи. Коралното куче прикажано на фотографијата е типичен пример за удобно оградување на територијата на летна куќа. Но, што ако сопственикот претпочита да задржи верен пријател во куќата или станот? За среќа, ова не е проблем.

Парче куче „рај“ во станот

За lубов да се грижат за домашни миленици, мудрите сопственици ја разбираат нивната потреба да се грижат. Затоа, многумина претпочитаат да инсталираат корална куче во станот и да им дадат свој простор.

Птичар во форма на арена е погодна за женката чии кутриња се родени. Така таа може слободно да шета низ станот, што не може да се каже за децата. Коралите се:

 • метал;
 • дрвена;
 • пластика;
 • од иверица;
 • од картон.

Може да се изгради птичарникот во станот од редовна мрежа. За да го направите ова, земете го следниов пакет на производи:

 • решетка (по можност синџир);
 • метални шипки;
 • жица изработена од флексибилен материјал;
 • клешти
 • шарки за вратата.

Спуштајќи се на бизнисот, изберете соодветна форма, на пример - правоаголник. Потоа, рамка е направена од прачки, кои се покриени со мрежа од три страни. Делови се поврзани со употреба на парчиња жица. Слободниот дел од "wallидот" е поврзан со порта. Подот е покриен со навлака, ако лопатката е направена за мајката со кученца. Таквото парче „рај“ ќе обезбеди мирен соживот на домашни миленици и луѓе.

За да им биде полесно на сопствениците да го исчистат куќиштето каде живеат кутрињата, препорачливо е да ставите густа пелени на навлаката.