Фарма

Physalis - вкусна Бери од „Кинескиот фенер“

Многу од нашите градини се запознаени со убава повеќегодишна викана физикали, која е исклучително декоративна и не е јадење. Но, постојат два други видови на тоа - зеленчук и Бери, кои не само што се јадат, но исто така можат успешно да растат во нашите кревети.

Physalis - вкусна Бери од „Кинескиот фенер“

Сите видови физикали се обединуваат и разликуваат од другите растенија овошје скриено во еден вид „кинески фенер“, како да е направено од папирусна хартија. „Јагода домат“, „цреша од јагода“, „перуанска цариградско грозде“, „еврејско јаболко“ - сите овие имиња што ги добија физикали заради изгледот и вкусот. Буквално, името Physalis може да се преведе од грчки како "меур". Во зависност од сортата, овошјето се движи во големина од грашок до голема цреша. Насликани во жолта, портокалова, зелена или виолетова боја, тие секогаш личат на бисер скриен меѓу школките. Токму ваквите здруженија се јавуваат кога, отворајќи го „фенерчето“, гледате дека се крие берило од мушка во средина.

Храна за физикалис - Овие се повеќегодишни растенија кои се одгледуваат во нашите ширини како годишни. Припаѓа на родовата ноќна плоча, што значи дека нејзините најблиски роднини се домат, модар патлиџан, бибер и компири. Но, за разлика од нив, физикалисот е непочитуван кон растечките услови: отпорен на суша, отпорен на ладно, толерантно во сенка и рано.

Јадениот физиалис расте во форма на високо разгранета грмушка со притаен облик на раст на пука во групата на Бери и се потпира во зеленчук. Лисја со едноставна овална форма со назабени или малку брановидни рабови. Секое разгранување на стеблата крие еден bellвонче во форма на жолта боја со кафеави дамки во центарот.

Јадениот вид на физикали се повеќегодишни растенија кои се одгледуваат во нашите ширини како годишници.

Групата на Бери физикали се смета за поперспективна и поуспешна во споредба со зеленчукот. Иако и двата вида се подеднакво одгледувани во Централна и Јужна Америка, Ирак, балтичките држави, Бугарија, Централна Азија, Русија, Кавказ, и тоа е нивни плодови што можеме да ги видиме на полиците со зеленчук во супермаркетите по прилично високи цени.

Храна за јадење „Кинески фенер“ од физикалис Декоративни физикали

Бери физикалис

Physalis е самоопрашувачко растение со бобинки со тежина од 3 до 12 грама, килибар или портокалова боја.

Фисилис суво грозје или pubescent има многу сладок вкус на овошјето што се суши и се користи како достојна алтернатива на суво грозје во однос на вкусот. Мало растение со пука до 40 см.

Physalis Перуанец или јагода. Плодовите имаат карактеристичен сладок и кисел препознатлив вкус на јагоди. Фабриката е енергична, пука до 2 метри.

Physalis Флорида. Овошје со висок вкус со доминантна слатка нота, но не толку мирисна како нејзините колеги.

Фисилис суво грозје Physalis јагода Physalis Флорида

Зеленчук Physalis

Претставува само еден вид - мексиканска физика, која е многу разновидна по своите сорти.

Слаткарник на Physalis Има зелено овошје со кисел вкус, тежи 40-50 грама, созрева во средно-доцни периоди. Грмушката е многу разгранета.

Physalis Korolek. Бојата на незрелото овошје е светло зелена, од зрелото е светло жолта и жолта боја. Тежина на овошје 60-90 g. Вкусот на свежо овошје е сладок и кисел. Продуктивноста на продажба на овошје е до 5 кг од едно растение. Пријатен сладок вкус со рано зреење и опаѓање на грмушка.

Physalis Gruntovy Gribovsky Има светло зелени овошја со сладок и кисел вкус, со тежина од 50-60 грама, созрева во раниот медиум. Растенијата растат високи до 80 см со полушарни гранки.

Растенијата се вкрстено опрашуваат, нивните цвеќиња имаат пријатен мирис. Оваа група комбинира и високи, околу еден метар, и притаен сорти со жолто, зелено или виолетово големо овошје, со тежина од 40 до 150 грама, а самата Бери има леплива восочна обвивка и цврсто ја вклопува нејзината кожа - „фенерче“.

За да се избегне непожелно опрашување, на кое е предиспонирано физикалисот и, како резултат на тоа, биолошкото затнување на локацијата, растат само една сорта на зеленчук и еден вид бери физикали, асортиманот на кој може да се менува секоја година.

Расте само една сорта на зеленчук и еден вид бери физикали, чиј асортиман може да се менува секоја година.

Physalis Gruntovoy Gribovsky Кондиторски производи од зеленчук Physalis Physalis Korolek

Одгледување на физикалис

Агротехнологијата на физикали е на многу начини многу слична на одгледувањето домати. Се одгледува со метод на расад, кој поминува низ сите класични периоди: сеење, берење, стврднување и садење на отворено. Семето најдобро се сее од средината на април, а засадени на постојано место кон крајот на мај - почетокот на јуни. Забележано е дека садници, чија возраст не надминува еден месец, имаат најдобар потенцијал и даваат добра жетва. Густото садење на физикали, исто така, дава добри резултати, кога садници се засадени со растојание од само 35-40 см. Цврсто испреплетени, гранките на соседните грмушки се обезбедуваат со одредена микроклима што само им носи корист на земјоделските култури и нејзината количина.

Семето Physalis најдобро се сее од средината на април, а се засадува на постојано место на крајот на мај - почетокот на јуни.

За физикали, погодни области на отворено сонце или во ажурна сенка, како и секоја почва со неутрално опкружување, иако приносот на хранливи почви ќе биде многу поголем. При садење, компост или изгнирано ѓубриво се додава на бунарите, растенијата се закопани до првиот вистински лист, а откако ќе порасне физикалисот, корисно е да се извршат една или две рида.

Во текот на сезоната се врши 3-5 хранење на физикали со органски ѓубрива, наводнување на почвата и прскање на целото растение. Добар додаток на ваквите преливи би бил ако додадете две до три чаши дрво од пепел на метар квадратен.

Кај physalis, природата на геометрискиот раст на културата со секоја нова вилушка. Затоа, физикалите не треба да бидат степени, во спротивно ќе изгубите дел од земјоделските култури. Неговото плодување е како пиперка - едно овошје седи во средината на секоја вилушка.

Цветни физикали Овошен сет Плодови на Physalis

Vestетва

Плодовите на Physalis почнуваат да се собираат од средината на јули со интервал од 4-7 дена. Благодарение на заштитната обвивка во форма на еден вид фенерче, плодовите после пролевање на земја подолго време ги задржуваат сите свои комерцијални квалитети без расипување. Physalis продолжува да ги кластери и врзи плодовите до октомври, па дури и издржува пад на температурата на -2 Ц.

Physalis продолжува да ги кластери и врзи плодовите до октомври, па дури и издржува пад на температурата на -2 Ц.

За да го забрзате пополнувањето и зреењето на веќе формираните плодови на физикали, со приближување на ладното време, кубете ги сите цвеќиња и врвните пука. Пред првите мразови, тие ги отстрануваат сите бобинки и ги зреат дома. И незрели плодови можат да останат во фрижидер до пролет. Physalis се смета за релативно продуктивна култура. Еден квадратен метар на такво садење по сезона дава половина корпа со вкусни бобинки, а секоја грмушка носи околу 2-3 кг култура.

Плодовите на Бери физикали се добри свежи заради нивната сладост и арома. Но, сепак, овошјето го открива спектарот на вкус само по било каква кулинарна обработка. Постојат огромен број рецепти и кулинарски трикови кои ги претвораат физикалите во вкусно третирање. Можеби ова е единствената култура од која се прават еднаков број на двете слатки и солени јадења. Бери физикали веднаш може да се користи за наменетата намена, но растителниот физиалис бара прелиминарна подготовка во форма на бланширање со врела вода 2-3 минути. Оваа постапка ја отстранува лепливата фолија и можната горчина на непцето.

Конзервирана салата од Physalis

Состојки

  • Physalis - 1 кг
  • Краставици - 1 кг
  • Моркови - 500гр
  • Кромид - 500гр
  • Лук - 300гр
  • Црн пипер - 10 грашок
  • Шеќер - 100гр
  • Сол - 40гр
  • Оцет - 100гр.

Бланширајте ги физиолите, морковите, кромидот, лукот и краставиците исечени на кругови. Измешајте ги сите зеленчуци заедно, додадете сол, шеќер, бибер и оставете ги 10-15 минути додека не се извлече сокот од зеленчукот. После тоа се стави на оган и се вари 10 минути со оцет. Наредете во стерилни тегли и навивајте.

Вие не треба да се фокусирате само на одгледување на популарни растителни култури што ги познаваме уште од детството, кога има толку вкусна и егзотична сорта како физикали кои можат да растат на нашите кревети. Сигурен сум дека во градината на секој летен жител има место за ова необично растение, а полиците со зимски празни места со негово учество ќе можат да ги задоволат и задоволат дури и најсложените гурмани, особено во зима.

Блог за градинари - GreenMarket