Фарма

10 извори на корисни протеини за хранење пилешко за време на топењето

За време на првото молзено, кокошките исфрлаат пердуви низ пилешката кокошарка во толкава количина што може да се претпостави дека има предатор таму. Некои птици веднаш се стопат речиси целосно, додека други покажуваат знаци на растопување што едвај се забележуваат. Обично, првата промена на плимата се јавува кај кокошките во есен на возраст од околу 18 месеци и се одвива побрзо од последователното стопење. Ова е апсолутно нормален процес и нема причина за загриженост - есенскиот молин сугерира дека кокошките се подготвуваат за зима.

Кокошки пердуви пердуви кога станува студено. На овој начин, тие се обидуваат да го задржат воздухот загреан од телото помеѓу површината на кожата и пердувите - ова создава еден вид тампон за заштита од студ. Ако пердувите се стари, скршени или валкани, птиците не можат добро да ги мелеат, така што топењето непосредно пред самата зима е гаранција дека кокошките нема да замрзнат заради новите плиси.

Пилешките пердуви се околу 90% протеини (всушност тие се формираат од кератин - истите протеински влакна кои ја сочинуваат косата, канџи и копита на други животни), 8% од вода, а останатите се растворливи во вода масти. Затоа, додавајќи мали порции протеини во исхраната на кокошки за време на сезоната на топење, ќе им помогнете да растат нови пердуви со цел брзо да се подготват за зимскиот студ.

Како по правило, кокошките ја добиваат потребната количина на протеини од квалитетна урамнотежена храна за лежење кокошки, како и дополнителна храна, која птиците обично се наоѓаат себеси - грешки, црви, удари, скакулци, змии, гуштери, жаби. Покрај тоа, има многу растенија со висока содржина на протеини што можат да им се дадат на кокошките како третирање во текот на целата година, но особено е корисно да се направи ова за време на есента молза.

За време на сезоната на промена на опаѓање, мала количина природна деликатес богата со протеини ќе биде многу корисна за кокошки, иако некои советуваат да се префрлат на специјална храна со висока содржина на протеини во овој период.

Запомнете дека бројот на третмани треба да биде ограничен - не повеќе од 10% од вкупната диета.

Еве список со 10 богати извори на протеини што јас ги користам како добар третман за топење кокошки.

Јајца

Варените јајца се исклучително богат извор на протеини, згора на тоа, кокошките многу ги сакаат. Секако, можете да им дадете на птиците сурови јајца, но тоа може да доведе до непредвидени последици, па затоа сепак ве советувам да ги вари јајцата добро за безбедност.

Месо од живина

Варено пилешко или мисирка исто така содржи големи количини на протеини. Можете дури да го дадете целиот труп на птиците - во случај на кокошки, не треба да се грижите дека ќе задушат на мелени коски, како што е често случај со кучиња или мачки. Може да се третираат и кокошки со остатоци од остатоци од мисирка по празникот.

Месо

На кокошки може да им се дадат парчиња говедско месо, јагнешко месо, свинско месо или коска со месо, како и месол. Месото може да се користи сурово или варено. На крајот, тие јадат сурово месо кога ќе успеат да фатат мали птици или глувци.

Риба

Рибата во која било форма - сурова, варена или во форма на конзервирана храна - е богат извор на протеини што им се потребни на кокошките за време на топењето. Можете да им дадете цела риба - заедно со главата, нараквиците и коските. Кокошките се многу убави на риби! Конзервирана туна или скуша е исто така здрав протеински третман.

Мекотели

Школки, месо и внатрешноста на јастог, ракчиња, рак - во сурова или варена форма.

Црви од брашно

Црвите сушени брашно се еден од најдобрите извори на протеини со висок степен. Кокошки од нив се само луди! Ако имате желба, можете да одгледувате црви од брашно дома.

Ореви и семиња

Семето се уште еден богат извор на протеини. Свежи или сушени семки од тиква, излупени или изолирани семки од сончоглед се одлични опции за кокошки. Како третман, можете да користите и сецкани ореви - бадеми, кикиритки, ореви. Само не давајте кокошки солени семиња или ореви.

Овес

Овесот може да се храни со кокошки во сурова или варена форма како природен додаток на протеини, што навистина им се допаѓа на птиците. Целиот овес и овесната каша се корисни.

Садници

Засадените зрна и мешунките се едни од најомилените третмани за кокошки, кои содржат многу протеини со висок степен. Грав, грашок, леќа се одличен избор. Одгледувањето садници е лесен и сигурен начин да се обезбедат кокошки дополнителен извор на протеини.

Храна за пилешко

Храната што обично се храни со кокошки во текот на првите осум недели од животот содржи многу повеќе протеини отколку кокошките што лежат. Јас не би ги заменил целосно со исхраната на возрасни кокошки или слоеви, дури и за време на стопењето. Според мое мислење, најдобрата опција е да додадете делови од некомплетен пакет пилешко храна (што веројатно сте ги оставиле) на редовно стопење на пилешка храна, или да го мешате со кокошки за положување.

Сега знаете за некои богати извори на здрав протеин за кокошки за време на стопењето. Не панирајте кога ги гледате пердувите насекаде, туку едноставно редовно хранете ги птиците со додатоци на протеини.

Уште една забелешка: Слушнав дека некои препорачуваат да се дава храна за мачки за време на стопењето, бидејќи содржи многу протеини. Лично, јас не советувам да го сторам тоа. Храната за мачки е за мачки, а не кокошки. Подобро да ги купите вашите птици неколку лименки сардини или друга конзервирана риба - тоа не само што ќе биде покорисно, туку и поевтино!

Погледнете го видеото: The Great Gildersleeve: Bronco and Marjorie Engaged Hayride Engagement Announcement (Април 2020).