Растенија

Сентпулија (виолетова Узабара)

Во природата, овој вид растенија може да се најде во близина на потоци, како и во близина на водопадите на африканските тропски предели. Во 1892 година, Барон Валтер фон Сен-Пол за прв пат го забележал виолетовото во рамките на планините Узабара во Танзанија, по што направил целосен опис на овој цвет. Како резултат, го доби името Сентпулија во чест на баронот и, по некое време, беше демонстрирано на светската изложба за цвеќиња, и беше во можност да го привлече вниманието на лозарите.

За многу години, одгледувачи од многу земји се занимаваа со тоа и, како резултат, се одгледуваа огромен број видови на сенфолија. Виолетовата узабар нема да остави никого рамнодушен поради широкиот спектар на сорти, како и долг период на цветни.

Меѓу другото, доволно е да се грижи за сенполија, но виолетовата ќе цвета во текот на целата година. Во исто време, зазема многу малку простор и на прозорецот можете да поставите неколку различни видови на темјанушки, а откако ќе ги искоренувате исечоците, можете да одгледувате неколку растенија кои ќе имаат цвеќиња од различни бои.

Грижа за сенполија дома

Осветлување

Сентпулија претпочита места каде има многу светлина, но таму каде што директната сончева светлина не достигнува. Западните и источните прозорци се идеални, но на јужниот прозорец е подобро да се чуваат во зима. Ако станот има само јужни прозорци, тогаш треба да се преземат мерки за да се заштитат растенијата од согорување на сончевите зраци. Во такви случаи, можете да користите странична маса за да не го задржите растението директно на прозорецот.

Температурен режим

Младо растение добро се развива на температура од + 23 ° С-25 ° С, а за растение за возрасни овој индикатор може да се намали на + 20-24 ° С. Главната работа е дека дневните и ноќните температури се скоро на исто ниво, а нивната разлика е за неколку степени. Големите промени во температурата, како и нацрти, се многу штетни за сенполот.

Влажност на воздухот

Сентпулија сака голема влажност, но се чувствува добро и на сув воздух. Не се препорачува прскање на виолетова, но да се преземат други мерки за зголемување на влажноста - ова е добредојдено.

Наводнување

Дефинираната вода од чешма е погодна за наводнување, но можете да ја наводнувате со дожд и да се стопи ако нема проблеми со животната средина. Во секој случај, водата треба да застане. Кога наводнувате, треба да контролирате така што влагата не се влева во внатрешноста на излезот и на листовите. Со други зборови, треба да се напои под коренот. Ако времето е топло надвор, тогаш наводнување може да се зголеми, ако станува постудено, тогаш наводнување може да се намали. Најдобар показател за интензитет на наводнување може да биде неговите лисја. Ако листовите се еластични и месести, тогаш наводнувањето е во нормални граници, и ако лисјата почнаа да паѓаат и да станат слаби на допир, тогаш наводнувањето треба да се зголеми. Кога земјата е сува, умираат од тенки корени кои активно ја апсорбираат влагата. Со водење на почвата, можно е гниење на кореновиот систем. Често се случува кога виолетова е засадена во огромна тенџере. За да се заштити растението од габични заболувања, околу еднаш месечно растението се напои со слаб раствор на калиум перманганат.

Почва за сантупулија

На почвата за темјанушки се наметнуваат одредени барања, така што кислородот има добар пристап до корените на темјанушите.

Ова значи дека мора да биде лабаво, додека добро ја задржува влагата. Составот на мешавината за садење ги вклучува следниве компоненти: тревкава почва, лиснат хумус, песок и мов-сфагнум. Секој аматер одгледувач може да има свој рецепт и, се разбира, најдобар.

Алтернативно, готовата смеса за садење можете да ја купите во продавница за цвеќиња и да додадете супстрат од перлит, мов-сфагнум или кокос.

Можно е да се користи земја од зимзелени шуми, додавајќи мала количина лиснато земјиште на тоа.

Трансплантација на Сентпулија

Ова не е голема фабрика, и затоа се одгледува во не големи садови. За да може виолетовата да продолжи да расте нормално, треба да се пресади во поголем тенџере. Виолетовите исто така имаат деликатни корени и, како резултат, многу е тешко да се толерираат трансплантации со целосна замена на почвата. Ако растот на виолетовата почна да се забавува, веднаш мора да се трансплантира во поголем тенџере. Во исто време, фабриката едноставно се пренесува во друг сад, по што во садот се додава потребната количина на земја.

Urgentе биде потребна итна трансплантација на растенија во случаи кога корените се изгниеле или дозата на ѓубрива е разредена.

Експертите веруваат дека за најдобар раст на сенфолија, дијаметарот на садот мора да биде три пати помал од дијаметарот на излезот. Како по правило, темјанусите се одгледуваат во саксии со дијаметар од 10-13 см и висина од 10 см. Во саксии со оваа големина, виолетовата има најголеми лисја и цвеќиња. Во садови со поголем дијаметар, сенфолија можеби не цвета.

Врвно облекување

По трансплантацијата, приближно еден месец и половина подоцна, тие почнуваат да ја оплодуваат растението за возрасни. За ова, ѓубрива треба да се користат за цветни растенија, кои можат да се купат во продавниците за цвеќиња. Оваа операција треба да се спроведува редовно, бидејќи темјанушки може да цвета во текот на целата година. Многу loversубители на темјанушки не ги оплодуваат, а на секои шест месеци ги трансплантираат во нови садови, со дијаметар малку поголем од претходните (некаде, за 1-2 см).

Подмладување на растенијата

По некое време, долните лисја почнуваат да умираат во виолетова и потоа ја губи својата декоративност, а неговото цветни не станува толку привлечно. За да се подмлади растението, горниот дел е отсечен од него, сечињата се третираат со стимулатор за раст на коренот, по што се засадува во свежа подлога. Остатокот од цветот е оставен во тенџере и по некое време, во тенџере, ќе се појават степони, подготвени за искоренување.

Размножување на темјанушки

Ова растение се пропагира на неколку начини: со искоренување сечи, степони, педанги. Сечињата се земаат од лисјата, избирајќи здрави растенија. Треба да земете остар нож или нож и да го исечете листот странично, така што ќе има повеќе простор за искоренување. Должината на рачката може да биде во рамките на 3-5 см. Местото на сечењето е попрскано со активиран јаглерод, и се става во сад со вода. Водата се вари и се лади пред ова, а пред да ги инсталирате исечоците, таблета со активиран јаглерод се фрла во вода. По околу една недела и половина, корените се појавуваат на дршката.

Потоа, сечињата се засадени во пластични чаши, во кои се прават дупки на дното и се пополнува пена (за дренажа). Некаде половина од стаклото е исполнето со зимзелена земја или обичен супстрат на сода земја и песок. Сечињата со обрабени корени се засадени до длабочина од околу 1,5 см, по што тие се покриени со пластична кеса. Може да покриете и со кој било про transparentирен контејнер.

Сечињата веднаш можат да бидат засадени во земјата и да не чекаат корените да се појават во водата.

Во овој случај, растението ќе се вкорени малку подоцна и, некаде, за еден месец, може да се појават млади лисја. Откако растат младите растенија, тие се пресадуваат во посебни садови. Некои сорти на темјанушки не можат да се размножуваат со сечи на лисја, бидејќи тие нема да бидат слични на нивните роднини. Така што темјанушките по размножување се исти, тие се пропагираат со педуни. За да го направите ова, земете ги најсилните и најздравите стебленца на цвеќето, исечете ги и наредете ги во чаши, како сечи. По одредено време, во синусите на малите лисја ќе се појават мали летоци. Тие се напои многу помалку од лиснати сечи.

Некои сорти на Сенпаулија имаат странични процеси, наречени невести. Со цел фабриката да се развива нормално и да има декоративен изглед, чекорите се отстрануваат и се вкоренуваат на ист начин како исечоците.

Некои видови на темјанушки немаат чекори, но може да се добијат со отстранување на точката на раст. По одредено време, страничните пукања ќе се појават во синусите на лисјата во развој. По постигнување на големина од околу 3 см, тие се исечени и засадени во земјена подлога.

Одгледувањето темјанушки е една од најомилените активности и на аматерските градинари и на обичните домаќинки. Нивната уникатност лежи во фактот дека тие заземаат малку простор на прозорците, што значи дека можете да одгледувате неколку видови на ова неверојатно растение одеднаш. Покрај тоа, тие се скромен и не бараат многу време за нивно заминување. Покрај тоа, тие се лесни за размножување и буквално сите loversубители на убавите ја совладаа оваа технологија. Таа е сакана затоа што ги радува другите во текот на целата година, додека можете да видите примероци кои имаат уникатно боење. На еден прозорец праг ќе има неколку од нив, а тоа несомнено го украсува домот. Покрај тоа, тие изгледаат одлично во суспендирани композиции, заедно со други видови на исти убави бои.

Сентпулија сорти со фотографии и имиња

Темно Сентпулија (Сентпулија конфуза)

Фабрика со витка исправена стебла висока до 10 см. Цветовите се синкаво-виолетова, со жолти антерс, собрани во четири четки.

Виолетова Сентпулија или Виолетова Сентпулија (Сентпулија јоанта)

Во природата, растението има цвеќиња од виолетова сина боја, но бојата на култивирани сорти може да биде многу разновидна: бела, розова, црвена, сина, виолетова. Листовите се зелени над, зеленикаво-црвеникава подолу.

Saintpaulia magungensis

Фабрика со разгранети стебла висока до 15 см и остава со дијаметар од околу 6 см со брановидни рабови. Цветовите се виолетови, собрани на две или четири.

Saintpaulia teitensis

Редок поглед од планинските предели на југоисточна Кенија е предмет на заштита.