Цвеќиња

Како да растеме плектарантус и да избегнуваме грешки?

Многу лозари почетници и едноставно plantубители на растенија, почнувајќи со темјанушки и кактуси, на крајот сфаќаат дека сакаат да решат нешто посложено и интересно. Но, во исто време, пред одгледување рози, трансплантација на измет и работа со други комплексни растенија, тие сè уште не пораснале. Во овој случај, садењето неверојатна фабрика за плектарантус може да биде одличен избор. Ова е навистина неверојатен цвет - од една страна, тој е многу интересен и елегантен, а некои од неговите сорти се исто така корисни. Па, од друга страна, дури и дете може да ги одгледува, ако следи одредени совети и упатства.

Што треба да знаете за заминување.

Веднаш треба да се каже дека областа за дистрибуција на повеќето сорти на плектарантус паѓа на јужната хемисфера на Земјата. Како прво, ова се Африка, Австралија, Мадагаскар, Индонезија и некои од Тихиот острови. Се разбира, ова вклучува голем број на барања за нега и репродукција.

Најчестиот вид растенија е разгранета грмушка. Со соодветна грижа и доволно голем тенџере, неговата висина може да достигне еден метар! Голема висина со релативно мала грмушка е последица на фактот дека повеќето видови на ова растение во дивината растат во џунглата, каде што треба да стигнете до светлина, надминувајќи ниски грмушки во раст. Од тука доаѓа несакање за светла светлина. Искусните лозари не препорачуваат да дозволат директна сончева светлина да падне на лисјата. Светла, но дифузна светлина е најдобро прилагодена за пликетантот. Некои растителни видови, особено оние со големи, месести лисја, претпочитаат лесна делумна сенка.

Цветовите на стеблата се појавуваат во различни периоди - во зависност од областа на природна дистрибуција на одредени сорти. Некои почнуваат да цветаат во октомври-декември, додека други се украсени со цвеќиња само во февруари-мај. Речиси сите растителни сорти имаат бледо сини цвеќиња со неверојатна арома. Но, големината на цвеќето може драматично да варира. Големината на некои бои е само три до четири милиметри, додека други можат да се пофалат со цвеќиња за неколку сантиметри.

Но, и покрај потеклото од тропската зона, плектрант не ја сака топлината многу. Оптималната температура за тоа се смета за 20-25 степени во топлата сезона и 15-20 степени во зима. Затоа, во зима ќе биде подобро да го ставите на прозорецот, но во исто време да го заштитите од директни зраци и да бидете сигурни дека чаршавите не се потпираат на табли за прозорци - може да добијат хипотермија.

Што треба да знаете за одгледување.

Во принцип, одгледувањето плекртантус е едноставно. За да го направите ова, само одврзете го врвот на една од стеблата и ставете во чаша вода, така што долниот дел од стеблото е секогаш навлажнет. По неколку дена, на нејзината површина се појавуваат бели корени. Кога ќе достигнат должина од сантиметар и половина, можете да засадите цвет во земјата. Не вреди да се чека појава на подолги корени - веројатноста за нивно оштетување за време на садење е голема.

Искусните лозари исто така препорачуваат ажурирање на цветот секоја година. Факт е дека се протега, плекрантзусот остава скоро гола стебло. Ова е оправдано во џунглата - нема смисла да се трошат хранливи материи на потпорни лисја кои не добиваат сончева светлина. Но, на прозорецот не изгледа премногу елегантно. Затоа, подобро е да не губите време пресадување цвет. Beе биде многу полесно да се одлепи на врвот на обрасната растение и да се стави, како што споменавме погоре, во чаша. Кога се појавуваат корените, врвот може да се сади во истиот сад каде растението растело, откако претходно го фрлило. За неколку дена се разболе, никнеста доаѓа на глава, се навикнува на почвата и исфрла нови лисја.

Ако не сакате да потрошите време на таква "трансплантација", само треба да го изгаснете врвот. По ова, фабриката ќе порасне не растат, туку на страните. Згора на тоа, најдобро е да го направите ова пред да се испружи плектрантот половина метар за да добиете елегантна грмушка.

Следната почва ќе биде оптимална за садење: еден дел од песок, еден дел тресет, еден дел од хумус и три дела од обична земја. Благодарение на овој состав, растението ќе расте со квасец.