Растенија

Расте рицинусово масло од семе: кога да се засади и правила за нега

Растително масло од рицинусово растение, од кое семето не предизвикува посебни тешкотии, го сакаат многу градинари заради неговиот егзотичен и декоративен изглед. Ова растение е во состојба да украси скоро било која област.

Ако создадете оптимални услови за раст на рицинусово масло, тогаш со текот на времето ќе се претвори во растение во форма на дланка, што ќе се разликува меѓу останатите по висина и оригиналност. Како да расте растение од рицинусово масло?

Опис на рицинусово масло

Благодарение на рицинусово масло, на мала парцела можете да создадете нешто како суптропици. Ова растение е прилично моќно по изглед и е во состојба да издржи дури и од најтешките услови. Грижата за рицинусово масло не е особено тешка.

Име на растенијата - рицинусово растение. Сепак, комбинира многу варијанти и сорти на ова растение, кои имаат одредени разлики. Прво на сите, ова се однесува на бојата и формата.

Таквото изобилство на сорти укажува на тоа дека ова растение долго време се одгледува во различни земји со сосема различни климатски услови. Ова растение е во моментов смета за најпопуларна и расте во многу земји. Неговата татковина е Африка.

Вид на рицинус


Дома, ова растение се одгледува како повеќегодишно. Во други земји, рицинусово масло се користи само за создавање оригинален дизајн на пејзаж. Тука станува збор за годишно растение кое може да порасне до 5 метри во висина.

Однадвор, ова растение има доволно моќна дршка и големи лисјакои личат на зеленило од јавор. За да ја добиете оригиналната градина, не е неопходно да се засади плантажа. Доста се само неколку растенија. Вреди да се размисли дека рицинусово масло расте брзо и во голема мера.

Како да изберете место за слетување

Репродукција на ова растение се врши со садење семе. Растењето не е тешко.

Главната работа е правилно да растат и да се грижат добро за садници. Како прво, треба изберете соодветно место за растението во својата област.

Во овој случај, мора да се придржувате до ваквите правила:

 1. Изберете страница со лабава и хранлива почва што е добро навлажнета и култивирана. Црната земја е најдобро користена. Мора да има добра дренажа.
 2. Заплетот треба да се наоѓа на сончевата страна. На растението му треба многу светлина.
 3. Веб-страницата мора да биде заштитена од ветрот од сите страни. Рицинусово масло се чувствува непријатно во нацрт. Ова се рефлектира во нејзиниот раст.

Кога да се засади семе

Семиња од рицинус се далеку од ретки. Купувањето на нив не е тешко. Саден материјал треба да биде според шемата: за садници - од марш до април, на отворено - околу мај.

Најпопуларниот начин е одгледување садници. Откако ќе добиете висококвалитетен саден материјал, можете да започнете садење на отворено. Предностите на овој метод се дека младите растенија можат да бидат засадени на локацијата веднаш по лисјата на мразот.

Пред садење семе, треба да се напомене дека рицинусово масло расте многу брзо. За да не ги повредиме корените уште еднаш, семето треба засади во мали контејнери индивидуално.

Додека растението добро се зголеми, експертите препорачуваат пред садењето ставете семе во вода за еден ден. Потопете ги само во топла вода. Во овој случај, течноста мора постојано да се менува. Водата треба секогаш да биде свежа.

Така што коренскиот систем на растенијата е добро фиксиран во почвата, семето треба да се стави во контејнери на длабочина од 2-6 сантиметри. Грижата за растението е прилично едноставна.

Резервоари по садење семе од рицинусово масло треба блиску со темно целофан. По ова, садовите со идните садници треба да бидат поставени на прозорецот, што е добро осветлено. Наводнување на почвата редовно не е потребно. Ова може да ги уништи садници. Не правете го ова ниту пред да слетате, ниту после него. Кога ќе се појават првите пука, можете да ја навлажнете почвата.

Можете да трансплантирате никнувања на растенија веднаш откако ноќите стануваат потопли. Не засадувајте рицинусово масло пред да поминат пролетните мразови. Растенијата едноставно ќе умрат.

Не заборавајте дека садници од рицинусово масло се многу нежни. Трансплантацијата може многу да влијае на состојбата на растенијата. Затоа, треба да работите внимателно.

Се препорачува да се засадат садници заедно со грутка земјаво која таа порасна. Ова ќе го намали ризикот од оштетување на коренот. Растенијата од рицинусово масло трансплантирани на овој начин ќе се вкорени на ново место многу побрзо.

Садење семиња на отворено

Ова е уште еден не помалку популарен начин за слетување. Треба да се напомене дека овој метод има свои карактеристики. Треба да се земат предвид. Во спротивно, растенијата ќе умрат.

Како прво, треба да почекате до целосно замрзнување. Температурата на воздухот ноќе не треба да падне под 12 ° С. Слетувањето на отворено се изведува според следнава шема:

 • Подготовка на семе. Масниот филм што ги покрива семето од рицинус е прилично густ. Затоа, секое семе вреди да се обработи. За да го направите ова, одете на површината на саден материјал со шкурка. Ова ќе им овозможи на зелените да ртат многу побрзо. Овој период ќе трае до 3 недели.
 • Садење семе. Рицинусово масло треба да се сади во добро загреана почва. Длабочината на дупките треба да биде 2-10 сантиметри. Се препорачува да ставите неколку семиња во една дупка.

Правила за нега

За рицинусово масло, кое расте во нивната татковина - во Африка, никој не се грижи, но нашата земја и климата се туѓи за овој прекрасен странец.

Затоа, ако се обврзавте да одгледувате такви „палми“ во вашата област, проверете дали растенијата добиваат сè што е потребно за развој и развој.

Висок квалитет и соодветна грижа е клучот за убаво и здраво растение. Главната работа е да се почитуваат неколку основни правила:

 • добро наводнување;
 • нацрт заштита;
 • доволна количина на светлина;
 • висококвалитетни ѓубрива и навремено врвно облекување;
 • усогласеност со режимот на температура.

Семе од рицинусово масло расте многу брзо. Главната работа почитувајте ги правилата за наводнување. Мора да биде навремено. Специјалистите препорачуваат истурање на рицинусово масло на секои пет дена. Под секоја грмушка, истурете до 10 литри вода.

По ваквото наводнување, плевелите можат да се отстранат. Младите пукања ќе бидат само благодарни за ова. Вреди да се напомене дека за овие растенија, доброто наводнување за време на периодот на зреење на семето, како и кога се појавуваат peduncles, е многу важно. Растително масло од рицинус расте во текот на целата летна сезона.

Да се ​​задржи рицинусово масло силно храни ја навремено. Во овој случај, земете ги предвид карактеристиките на растението. Еве неколку правила:

 1. Примената на азотни ѓубрива мора да се изврши пред да започне растението на рицинусово масло.
 2. Додатоци од поташа и фосфор во почвата мора да се применат кога растението ќе започне да ги поставува четките за цвеќе.

Штетници и болести опасни за рицинусово масло

Фабриката за рицинусово масло е силно растение кое може да издржи на напади на многу штетници. Сепак, постојат ситуации кога растението почнува да се разболува.

Што се однесува до инсектите, рицинусово масло честопати го напаѓаат стрелата од песок, молци од ливада, гасеници од зимски лажички, лажни жици и жичари.

Тие се во можност да им наштети на младите пука. Фабриката треба да биде заштитена од овие инсекти во случаи кога семето е засадено во земјата. Кутии од рицинус грав честопати се нападнати од грешки од ливада за време на цветни.

Лесно е да се справите со гасеници. Ако има неколку инсекти, тогаш тие можат да се соберат рачно. Ако има многу од нив, тогаш е неопходно дополнително обработуваат растенија. За да го направите ова, можете да ја користите инфузијата на пелин.

За да се подготви, мелете ја тревата и пополнете ја со вода. Суровините треба да пополнат третина од корпата. Треба да се истури вода до гребенот. Неопходно е да се инсистира на таква алатка за неколку дена.

Рицинусово масло може да се заштити од штетници на друг начин. Доволно е да се постави близу неа садење со билкина пример, со магдонос, нане, копра, коријандер, лук и кромид.

За да се заштитат садници од жичарница, потребно е да се обработат дупките за време на садењето раствор на калиум перманганат.

Фабриката за рицинусово масло е необична фабрика за која е лесно да се грижи. Сепак, вреди да се следи состојбата на растението. Фабриката од рицинусово масло е подложна на инфекција на болести како што се:

 • Габични заболувања.
 • Прашкаста мувла.
 • Доцна лошо влијание.
 • Филостикоза.
 • Церкоспориоза, бактериоза, гниење црна, сива и розова боја.

За да се заштитат слетувањата треба обработете ги со мешавина од бордовскај. Покрај тоа, можете да користите други лекови, но со сличен механизам на дејствување.