Храна

Како да се вкусно марината од марината дома

Многу loversубители на солени риби немаат идеја како сами да пикаат штука. За да го направите нејзиниот вкус нежен, треба да знаете некои од триковите на нејзиното солење.

Прочитајте ја статијата: како да го солете сало?

Детален процес на солење

Прво треба да ја подготвите рибата за солење, исплакнете ја добро и исечете ги вишокот делови. Овие вклучуваат глава, опашка и перки. Инсајтите на штука исто така се отстрануваат. Притоа, внимавајте да не го оштетите жолчното кесе. После тоа, трупот се сече, извадувајќи го сртот преку засекот на задниот дел.

Користете салфетка за да ги отстраните останатите влезови од трупот. Подобро е да не се мие рибата одвнатре со вода.

Суштински состојки:

 • каранфилче;
 • црна или црвена пиперка;
 • ловоров лист;
 • 7 лажици груба сол на 1,5 кг штука;
 • рузмарин.

Пред да одберете штука, треба да ги мешате сите подготвени компоненти, имено сол и зачини. Трупот мора да биде рендан со зачини одвнатре и надвор. Ако го исечете на парчиња, тогаш процесот на солење ќе биде побрз.

Рибата е поставена во подготвен сад, притискајќи на врвот со товар. Не заборавајте да ставите ловоров лист. Ако угнетувањето е тешка, тогаш штуката ќе излезе посушна. Штука се чува 2 дена на собна температура, по што товарот се отстранува и се исцеди саламура.

Ако не можете да чекате да уживате во солената штука, после два дена, извадете ја од саламура и натопете ја во ладна вода. Тогаш е неопходно да се отстрани кожата од трупот и да се сече на парчиња, ако претходно не сте го сториле тоа. Филе посеан со сок од лимон и посеан со билки. Оставете ја рибата да впие 20 минути и додадете парчиња кисела кромид.

Како да мачкате штука за да ја направите малку солена? За да го направите ова, намалете го времето кога е под угнетување. Додавањето оцет во саламура ќе ве заштити од паразити кои можат да бидат присутни кај рибите. Ако сакате, можете да додадете лук и други зачини.

Како да мачкате штука за сушење

За солење, користете садови што не се оксидираат. За тоа е погодна емајлирана тава, како и пластичен или стаклен сад со соодветна големина.

Ако сакате да научите како да мачкате штука за сушење за да ја направите сушената риба вкусна, тогаш имајте предвид едноставни совети. Важно е правилно да се подготви рибата и да не се меша со потребната концентрација на сол.

Го започнуваме процесот на готвење:

 1. Рибата е темелно измиена и се отстрануваат влезовите, во тој случај излегува дека е посува. Но, ако сакате, штука не може да се гуши.
 2. Подгответе емајлирана тава со доволен волумен и истурете сол на неговото дно со слој од 1 сантиметар.
 3. Ставете ја штука во тава на страната, и повторно на врвот со сантиметарски слој сол. Ставете ги сите риби на овој начин. Покријте го последниот слој со сол.
 4. На врвот на капакот, ставете товар во форма на котел или сад со вода, така што рибата нека испушти сок.
 5. Извадете ја тавата на темно место 2 недели.

По 2 недели, следната фаза е мариновацијата на штука дома, рецептите на кои ги презентираме во оваа статија. По солењето, рибата се натопува 2 дена во ладна вода.

Овој процес е како што следува:

 1. Солената штука се вади од под товарот и темелно се мие.
 2. После тоа, мора да се потопи во сад со ладна вода.
 3. По два дена, рибата се извлекува и се суспендира за да се овозможи вишок стакло течност. Ова ја комплетира нејзината подготовка за сушење.

Како да мачкате штука за пушење

Постои уште една опција за мариноване штука - за пушачот. Во овој случај, процесот на подготовка на рибата е малку различен.

Следниве чекори мора да бидат завршени:

 1. Користејќи остар нож, ја одделуваме главата и правиме засек на задниот дел.
 2. Почнуваме да подготвуваме солен раствор. За да го направите ова, истурете вода во избраниот сад и испратете ја во шпоретот. Theе треба да се додаде прилично голема количина сол во течноста.
 3. Ние ја доведуваме саламурата до вриење, не е неопходно да се излади. Потоа, потопете ја рибата во тава со врела течност и оставете ја 3 часа.
 4. Извадуваме штука и ја миеме во ладна вода.
 5. Ова ја комплетира подготовката на риба за пушење.

Пред да одберете штука за пушење, земете важен совет. За да го проверите солениот раствор за јачина, земете излупени компири во сурова форма и натопете во тенџере со вода. Ако компирот се појави на површина, тогаш додадовте доволно сол.

Ако ги следите сите потребни препораки, рибите ќе испаднат мирисна и пикантна. Користете ги овие едноставни рецепти кога не сакате да потрошите многу време мариноване пили дома, но сакате да уживате во неговиот нежен вкус. Третира може да се претстави на вашето семејство или пријателите на празничната маса или само да се готви риба за вечера на кое било гарнир. Уживајте во вашиот оброк!

Погледнете го видеото: Секрет идеального шашлыка от армянского повара Сергея Мартиросяна (Март 2020).