Растенија

Рулија

Во тропските региони на светот, растат многу убави цвеќиња, овие растенија се навикнати на услови на стаклена градина, така што можеме да ги одгледуваме само како затворено цвеќе во саксии.

Рулелија е прекрасно цветно растение од тропските предели што се чувствува одлично во станбени услови, лесно се пропагира, расте брзо, обилно и долго време цвета цело лето со соодветна грижа.

Цветовите на рулеиипо се слични по изгледот со цвеќињата на стрептокарпот, иако овие растенија не се ни роднини. Структурата на цветот е тубуларна, во должина од 2 до 5 см, фаринксот е широк отворен и поделен на 5 ливчиња.

Во зависност од видот и сортата, бојата на цвеќињата на Руелија може да биде бела, црвена, различни нијанси на розова боја, од светло јоргована до длабока виолетова.

Опис и видови

Родот Руелија (Руелија) припаѓа на семејството Acanthus и вклучува околу 250 видови на растенија, во форма на зимзелени треви, грмушки и грмушки.

Тревите видови на Руелија растат како приземни растенија, почесто нивните пука се шират по површината на земјата или висат од висина, затоа, во собна култура тие се одгледуваат како ампелозни цвеќиња во бесење жардинери или се формираат со стискање, како приврзок во широк тенџере.

Руселските пука се украсени со издолжени кадифени лисја, најмногу украсни типови Рулеиа со лисја кои истакнале светли вени.

Рулија Портела (R. portellae) со пука со должина од 50 см, со кадифени лисја со изразена централна лесна вена, од дното листовите имаат црвеникава боја. Цветовите се светло розови.

Руселија Давоса (R. devosiana) има стебла за разгранување висока 45 см. Листовите се темно зелени со сребрени ленти, подолу виолетова. Цвеќиња долги 5 см се бели или лесни јорговани.

Руелија е широко распространета дома, во Бразил, може да порасне висока до еден метар. Цветовите се со голем дијаметар до 4 см, во зависност од сортата, имаат различна боја.

Рулија цвета од средината на пролетта до крајот на летото. Секој цвет не живее долго, но наместо навален цвет, веднаш се отвора нов пупка, така што раскошот на цветната рутина не слабее долго време.

Сите типови Рулелија во природа растат во тропските предели и суптропиците, така што овие растенија сакаат топлина и влага.

Осветлување

Рулија ќе цвета длабоко на светло место, но ова растение мора да биде заштитено од активна сончева светлина во пролет и лето. Ако на цветот му недостасува светлина, тогаш пукањата од растението ќе се водат грда, а се појавуваат неколку цвеќиња.

Рулија добро ќе цвета во градината, ќе го постави цветот на место заштитено од отворено сонце, под круните на дрвјата.

Температура

Еден од главните услови за развој на тропски цвет е топлината. Руелија е термофилна фабрика која не толерира ниту студ ниту топлина. Во лето, умерена топлина е поволна во рамките на + 20 ... +22 степени, во зима температурата не треба да се спушти под + 17 ... +15 степени.

Фабриката треба да биде заштитена од нацрти. Во зима, не ставајте го цветниот тенџере на ладна основа, корените на растението во ладна земја се склони кон распаѓање.

Наводнување и хранење

Во текот на летото, за време на периодот на раст и цветни, руелија се напои обилно, со што се спречува земјата да се исуши. Врвното облекување со слабо разредено комплексно ѓубриво се прави на секои две недели од почетокот на пролетта до крајот на летото.

Од есента, наводнувањето се сведува на умерено, хранењето е запрено.

Влажност на воздухот

Ова растение сака голема влажност, но не можете да испрскате убави кадифени лисја, бидејќи капките за вода може да остават дамки на нив.

Во есен и зима, кога воздухот во станот е премногу сув, ставете сад со вода во близина на цветот и испрскајте го воздухот околу растението.

Одгледување

Во раната пролет, издолжените пука на растението се отсечени за речиси половина. Наскоро, на старите гранки ќе се појават нови зелени пука. Исечените парчиња може да се користат за репродукција, тие лесно се вкорени во вода или влажен песок на температура од најмалку +20 степени.

Рулија брзо се пропагира со положување, ако ставите гранка на земја, ќе ги пушти своите корени, тогаш може да се одвои од мајчиното растение и да се засади во нов тенџере.

Куќата на рулегија брзо расте и старее, горенаведените методи на репродукција можат да го обноват цветот, заменувајќи го стариот со нови вкоренети сечи.

Слетување

Секоја универзална земјена мешавина која се состои од трева земја, хумус, тресет и песок во еднакви пропорции е погодна за садење рулија.

За да се засади ова растение, подобро е да се користи плитко широк тенџере и да се засадат неколку вкоренети сечи во него за да се создаде бујна цветни композиција.

Погледнете го видеото: RUKJA. Za zaštitu kuće od sihra crne magije, uroka, zavisti i protjerivanje džina demona (Март 2020).