Цвеќиња

Правилната трансплантација и репродукција на фикус бењамин

Тешко е да се замисли куќа без растенија во затворен простор. Тие носат удобност и посебна атмосфера.. Едно од убавите и корисни растенија се смета за фикус на Бенџамин, чија репродукција е цела наука. Дека ве задоволи со добро негуваниот здрав изглед, треба редовно да го трансплантирате. За да го направите ова, важно е да знаете како правилно да го размножувате и трансплантирате растението.

Ficus се пропагира со цел да се да го облагородувате вашиот дом и да го прочистите воздухот, затоа што фабриката е во состојба да апсорбира штетни нечистотии од атмосферата. Многумина садат цвет на продажба, затоа што е во побарувачка заради пријатен изглед и едноставна грижа.

Методи на размножување: како да се засади и расте добро голем цвет

Ин виво фикусот на Бенџамин се размножува со семеи По цветни и опрашување семиња се поставени и зреат, кои паѓаат на земја и 'ртат. Така се појавува ново растение.

Најлесни методи домаДа се ​​пропагира цвет, тоа е:

 • сечи;
 • одгледување од лист;
 • со употреба на положување - хоризонтална и воздушна.

Сеидба - не е лесна задача. За да го направите ова, купете семе во специјализирани продавници. За да се забрза ртење, тие се натопени во раствор на стимуланси (Корневин, Циркон, Новосил). Целта на постапката е дезинфекција и зголемена ртење.

Следно, произведе сеење во лабава почва, плитка, за 0,5 см.

Правилно да засади и искорени цвет, важно е да се создаде удобна температура и влажност - услови на стаклена градина. За да го направите ова, покријте го садот со стакло, филм.

Правилната грижа за фикусот е клучот за здравјето на вашиот цвет!

Емитување периодично. Наводнување - како спреј, секој втор ден. За да се забрза ртење, можете да организирате дополнително осветлување. Просечното време за сечење на семе е 20-30 дена.

Можно е да се засади во индивидуални садови кога садници растат на 5-6 см.

Сечи на домашна Бенџамин: размножени со сечи

Сечи - Едноставен и ефикасен метод на размножување. Сечи со должина не повеќе од 12-15 см се сечат од горните пука. Е подобро исечете ги под агол - коси сече. Ова ќе го забрза формирањето на коренот. Сечињата од корен може да бидат во вода или земја.

Пред да се искорени, неопходно е да се впие материјалот за садење. Најмалку 2 часа - ова ќе го измие млечниот сок и ќе спречи распаѓање.

Како калемење чекор по чекор:

 1. отсечени и натопете го дршката;
 2. натопете го дното во Корневин;
 3. ставете во непро opирен сад со постојана вода;
 4. или засади во мешавина од песок, тресет и хранлива почва;
 5. да се организира температура од 25-27 степени и висока влажност.
Фикус сечи

Со правилно почитување на правилата, коренскиот систем ќе расте и ќе се вкорени за 14-20 дена.

Како фикус може да се размножува од лист

Репродукцијата од лист не е толку популарен методно многумина го користат. Треба да изберете здрав стар, но не и највисок лист. Подобро е да се земе од средина на стеблото. Неопходно е да се отсече дел од трупот. Садењето се врши во лесна почва - мешавина од песок, вермикулит и тресет.

Покрај тоа, листот треба да се продлабочи низ сечињата. Создадете услови за стаклена градина и почекајте. Како се прави наводнување? Во форма на прскање, на секои 3-4 дена. Воздух - еднаш дневно. Коренот се јавува за еден месец.

Репродукција на фикус од лист

Поставување: друг начин да се одгледува фикус со гранче

Пропагирање со положување - воздушен и хоризонтален, ви овозможува брзо да добиете формирано растение. Методот за поставување на воздухот не е комплициран, но бара одредена вештина:

 1. треба да изберете здраво бегство;
 2. отстрани неколку лисја;
 3. остар чист нож направете пар плитки засеци на кортексот, должината помеѓу нив е 2-3 см;
 4. отстрани на ова место кора;
 5. процес место прав Корневина;
 6. навлажнете сфагнум;
 7. завиткајте и вратоврска на двата краја;
 8. по развојот на коренот, исечете го дршката и растенијата во земјата.
Секогаш проверете дали мов е влажен. Ако се исуши, процесот ќе се одолговлекува или бегството ќе умре.

Пропагирање со хоризонтално распоредување Погоден за трикови со флексибилни гранки.

Како да го направите тоа правилно:

 • да изберете не премногу стар Бегство
 • извадете неколку лисја на вистинското место;
 • свиткајте ја гранката на земја во форма на лак, малку продлабочи;
 • поправи - стап од дрво, жица, парче проширена глина;
 • изврши редовно наводнување;
 • по формирањето на кореновиот систем, отсечете ја вкорената пука од целото растение.

Трансплантација на фикус: како да трансплантирате цвет

На растението му е потребна периодична трансплантација. Ова е неопходно за понатамошен раст и обновување на почвата, што се исцрпува. Има знаци на потреба од постапката:

 • корените се видливи од дренажните дупки на тенџерето;
 • почвата по наводнување се суши брзо;
 • на земја видлив корен плексус
Изберете тенџере сразмерно со растението

Како да се трансплантира чекор по чекор

Чекор по чекор инструкции за трансплантација на фикус
Фаза 1да се подготви нов тенџеремешавина од почва
Фаза 2изобилно наводнете го фикусот, почекајте додека почвата не биде целосно заситена
Фаза 3соберете го растението заедно со земјена грутка
Фаза 4поставете дренажа на дното на новиот резервоар
Фаза 5пренесете го растението во сад и додадете на рабовите свежа почва
Фаза 6до вода тиња

Фреквенцијата на трансплантација зависи од возраста на цветот. Ако тој има помалку од 4 години, тој мора да се трансплантира на годишно ниво. Ако повеќе од 4 години - еднаш на секои неколку години. Во случај кога фабриката прерасна во пристојна големина, можете да го промените горниот слој на ново, свежо.

Подобро е да се пресади во рана пролет, во почетокот на средината на март, така што фикусот ќе се вкорени побрзо и ќе расте. Во есен и лето подобро е да не го направите ова - зеленилото може да се разбуди.
Кога трансплантација на фикус, чекор-по-чекор е важно

Седењето не е сè. Откако ќе се пресади растението, треба да го ставите на првобитно место, не вреди да се оплоди 1-2 недели, оставете го да се прилагоди на нова почва. Можете да спреј не почесто од неколку пати на денво зима на секои 2 дена. По претоварувањето пад на лисјата е можно, ова е нормален процес, круната подоцна ќе се опорави.

Нега и услови за фикус

Избор на цвет тенџере: кој е потребен за садење

За фикусот ќе биде оптимално саксии изработени од керамикаширок и не премногу длабок. Пластиката е исто така погодна, главната работа е да се фокусираме на состојбата на растението. Одводните дупки на дното се задолжителни, стагнацијата на вода доведува до гниење на корените.

Потребна е и палета. За секоја последователна претовар, на саксија е потребна 3 см повеќе од претходната. За големи примероци, woodидарството од дрво е погодно.

Фикус со голем лист: точна почва, осветлување, влажност

Почвата за фикус со голем лист треба да биде:

 • плодна;
 • малку кисел;
 • лабава и лесна.

Полесно е да се купи специјална мешавина на почва во цвеќарница, или универзална почва. Смесата можете сами да ја подготвите. Идеален состав за одгледување фикус:

 1. земја на тревници - 1 дел;
 2. лист земја - 1 дел;
 3. тресет - 1 дел;
 4. песок - 1 дел.

Сè е темелно измешано, и излегува хранлива неутрална почва.

Почвата за фикус мора правилно да се подготви

Потребна е влажност во рамките на 60-70%не пониско Затоа, цветот треба да се испрска чиста филтрирана вода. Ако го игнорирате ова правило, особено во текот на летото, фабриката ќе започне да се претвора во жолта боја и да отфрлите зеленило.

Друго начин за одржување на влажноста - туш. Откако ќе ја затворите почвата со саксија за садови, измијте ги лисјата под тушот со топла вода. По постапката, фабриката ќе се трансформира.

Осветлувањето бара светла, но директната сончева светлина е опасна - ќе се појави изгореница на лисјата. Оптимално е да се постави растението на источниот прозорец. Затемнувањето ќе влијае на изгледот - лисјата ќе ја изгубат светлата боја, растот ќе забави.

Правото осветлување за фикусот во куќата

Ficus се однесува на растенија за кои лесно се грижат. Редовно наводнување, врвно облекување, правилно поставување во стан, трансплантација еднаш годишно или два - правилата се едноставни. Ако се набудуваат, фабриката ќе воодушеви многу години со својата елеганција и бујно зеленило на круната.