Растенија

Правилна грижа за британскиот фикус дома

Ficus bengal или Ficus benghalensis пронајдени во природата во Индија, Тајланд, области на Јужна Кина и Југоисточна Азија. Тоа е дрво со голем број воздушни корени и висина од повеќе од 30 метри. Корените стануваат нови стебла и формираат банијаново дрво.

Опис и карактеристики на Ficus bengal

Ова е зимзелена фабрика со големи лисја до 20 см, на кои се забележуваат вените.

Цветот е скромен во грижата му треба умерено наводнување и делумна сенка.

Откако решивте да го одгледувате во стан, бидете подготвени за брз раст на цвет. Му треба многу слободен простор, за неколку години може да достигне 3 метри.

Во природата, таа формира бананово дрво., односно воздушните корени стануваат стебла. Еден бенгалски фикус може да зафати околу еден хектар шума.

Расте и се грижи дома

Наводнување

Бидејќи дрвото нема заспана фаза, наводнувањето ќе биде приближно исто во текот на целата година. Треба да биде обилно, но не премногу често.

Потребно е да се исуши површината на почвата за 2-3 см во лето, водата е потребна малку почесто отколку во зима.

Наводнување е потребно обилно, но не премногу често

Избор на почва

Бенгалскиот фикус сака лабава земја. Можете да купите готови во продавницата или да го направите сами. Измешајте еднакви количини на заматена, тресетлива почва со песок.

Почвата од тресет може да се замени со лист или да се додаде втората во мешавината на почвата, во пропорција. Обезбедете добар дренажен слој..

Осветлување

Ова растение не сака директна сончева светлина, но се чувствува одлично во делумна сенка.

Ако нема доволно светлина за цветот, ќе започне да го отфрлате зеленилото. Во овој случај, купете ламба, вештачкото осветлување ќе помогне да се компензира недостатокот на соларна енергија.

За униформа раст, свртете го бајанското дрво околу својата оска во однос на изворот на светлина.

Влажност

Бенгалскиот фикус потекнува од влажни места, но попрскајте по избор. Доволно е да ги избришете листовите од нечистотија со влажна крпа, во исто време навлажнувајќи го растението.

Добро измијте го во туш, главната работа е дека температурата на водата е собна температура. Така, вие исто така ги отстранувате можните штетници од цветот.

Ficus треба да ги избрише листовите со влажна крпа или да го измие со туш

Почва и врвно облекување

Киселоста на почвата за цветот треба да биде неутрална или малку кисела. Fубрива се применуваат на секои 2-4 недели, половина од она што го препорачува производителот.

Бањан треба да се храни од почетокот на пролетта до средината на есента. Исто така е неопходно по промена на тенџерето или садење ново растение.

Размножување и трансплантација на банијан

Трансплантацијата е потребна за млади дрвја за активен раст. Цвет за возрасни не бара честа трансплантација, само заменувајќи го врвот на почвата.

Изберете нов тенџере поширок од стариот не повеќе од 5 см во дијаметар. Премногу голем нов тенџере ќе го забави растот на фикусот!

Во ново тенџере, цветот се става со грутка земја. Доколку е потребно, посипете ги корените малку.

Размножување на цветот се случува со сечи.. Снимање од околу 15 см е отсечено од растение за возрасни со остри ножици или нож. willе биде корисно да го држите во стимулатор за раст, но веднаш можете да го ставите во вода.

По 2-3 недели, корените ќе се појават. Кога има доволно од нив, засадете ја пука во почвата и покријте го со про transparentирна пластична кеса или исечено пластично шише.

По 5-7 дена, оплоди. Веднаш штом цветот ќе почне да расте, грижата за него се спроведува според вообичаената шема.

Пропагирајте го цветот со сечи и слоеви.

Ако долго време правите растенија во затворен простор, обидете се да го размножите растението со положување. Поправете еден од младите пука за да може да се попрска со земја, оставајќи го врвот.

На тој дел од стеблото што ќе биде под земја, тргнете ги лисјата. Поставените слоеви се разделуваат од главната фабрика. За да се поправи пука, на пример, се користи жица.

Треба да се скрати

Способноста на Банијан да расте брзо укажува на тоа му треба облик на градинарски.

Во пролетта, стебла што достигнале најмалку 15 см во должина, се изложени на тоа. Така, ќе формирате бујна круна, а фабриката ќе го забави растот. Исечените делови може да се користат за репродукција.

Малку е веројатно дека може да растете бањани дома. Но, ова растение е погодно за создавање бонсаи. Потребна е само компетентна грижа и тогаш бенгалскиот фикус ќе украси дури и мала просторија.

Штетници и борба против нив

Бенгалскиот фикус е отпорен на болести. Може да му наштети:

  • пајакот Мите;
  • трипси;
  • aphids;
  • скала штит;
  • мијалник.

Проверете го дното на листот, тогаш можете да откриете штетници на време. Белите волнени дамки се знак на црвот..

Mealybug на задниот дел од лист од фикус

Штит - лушпест инсект, најчесто видлив на стеблата.

Осомничени трипс белузлави или жолти дамки, цртички и дупки на листовите ќе помогнат. Ако се појави инфекција, измијте го фикусот во тушот или избришете ги сите лисја од двете страни со влажна крпа.

Потоа, во продавницата, купете специјални хемикалии за контрола на штетници на затворен растенија и третирајте ги со фикус. Зафатеното дрво е подобро да се раздели од другите цвеќиња во затворено до целосно закрепнување.

Избришете ги листовите од фикус од време на време со сапун и вода, исплакнете во туш и третирајте го со слаб раствор на калиум перманганат на секои 3-4 недели.

Покрај тоа, растението не сака ладно, зеленилото почнува да вене. Yellowолти дамки означува дека наводнувате премногу фикус.

Сува или преоплодна на лисјата се појавува кафеав раб. Ако младите лисја се премногу мали, можеби ова доаѓа од недостаток на светлина.

Листовите стануваат жолти поради премногу честото наводнување

Забавувањето на растот и губењето на осветленоста укажува на потребата за ѓубриво.

Како заклучок, тоа го забележуваме Бенгалскиот фикус е скромен растение. Дури и почетник одгледувач ќе се справи со неговото одгледување. Тој толерира делумна сенка, е непознат на наводнување и е отпорен на болести.

Вреди да се запамети тоа брзиот раст бара редовно градинарски работи, на растението му треба многу простор, заради ова, често се наоѓа во канцелариски простории. Сепак, квалификуван сопственик може дури и да формира бонсаи од него.

Во некои земји, Ficus bengal се смета за свето растение. Тие веруваат дека тоа носи мир и спокојство.

Погледнете го видеото: On the Run from the CIA: The Experiences of a Central Intelligence Agency Case Officer (Март 2020).