Растенија

Зошто hypeastrum не цвета и што да прави

Да започне со тоа, домашниот цвет е hippeastrum, а уличниот цвет е амарилис. И двете имаат крушка од крушка и голем цвет во форма на bellвоно. Но, треба да бидете многу внимателни при купување ризоми за да не се збуни, затоа што ако на улица засадите куќичка, тоа само замрзнува во зима. Размислете зошто растението може лошо да цвета.

Домашна хиппеструм има свои корени во Северна Америка. Времето кога цвета, а тоа е главно зимскиот период, е пријатно за око. Цветовите се многу големи, 4, па дури и 5 педанки цветаат на висока стрела.

Самата фабрика за време на цветни може да нема лисја, само стрела со цвеќиња и голема сијалица. Но, понекогаш се случува да садите, да се грижите и да нема цветни. Која е причината, разгледајте подетално.

Зошто растението не цвета дома

Зглобот на хипестастромот може да има многу проблеми. Размислете за најчестата причина зошто не испушта стрелка со цвеќиња. И какви грешки се прават кога се зголемуваат.

 1. Слабување на почвата. Цветањето бара голема количина на хранливи материи, но за време на сезоната на растење, грутката на почвата е осиромашена. Затоа, секој пат после период на одмор, почвата мора да се промени.
 2. Врвно облекување. По цветни, се применуваат ѓубрива со азот, калиум и фосфор, а за време - фосфор и калиум.
 3. Ако фабриката е многу млада. Со големини на сијалицата до 6 см, нема да има цветни, бидејќи растението сè уште се смета за бебе. Тој прво мора да ја зголеми масата на ризомот. Младите потомци цветаат само по 4-5 години.
 4. Мала светлина. Hippeastrum е многу реагира на добра светлина. Тоа е недостаток на светлина што ќе предизвика фабриката да одбие цветни. Неопходно е да се организира цветот на јужната страна, на прозорецот, каде што паѓаат многу светлосни зраци.
 5. Голем тенџере. Голем е што не предизвикува цветни. Најдобрата опција е да готвите садови околу еден сантиметар поголем од кромидот. Така што кореновиот систем е преполн, и не расте многу обилно. Во овој случај, педнукот ќе биде ослободен недвосмислено.
 6. Длабочина на вградување. Со длабоко слетување, hippeastrum обично не цвета. Сијалицата засадена на половина.
 7. Прекршување на периодот на одмор исто така може да се меша во цветни. Затоа, многу е важно да се следат сите правила за поставување на растение во мирување. Имено, на време и на ладно место.
Големината на тенџерето е клучна за правилно одгледување.

Сите овие правила се едноставни. Следете ги и ви е загарантирано цветни.

Одгледување

Дома, има неколку начини да се одгледува милениче.

Семиња

За да добиете висококвалитетен семенски материјал, треба навремено да опрашите. Во спротивно, семето ќе биде празно, недостижно.

Растењето од семе е долг и макотрпен процес.
Откако растението цветаше, семето кутија останува зелена долго време, и по само два месеци тие се сметаат за зрели. Сее треба да биде веднаш по собирањето семе.

Алгоритам за сеење:

СуровиниСемето треба да се завитка во крпа, да се влажни и да се остави да 'ртат две недели, периодично мокрејќи ги
СлетувањеСадници се засадени во земјата до длабочина од 2 см Земјата е погодна како мешавина: тресет, песок и листопадна земја.

По можност следете го овој состав на почватаво спротивно, садници ќе бидат слаби и со слаб квалитет за понатамошно одгледување

СаднициРастението никнува на 20 ден. Препорачливо е тие да не се изложени на директна сончева светлина, што е исто така штетно за нив.
ИзберетеСе спроведува по појавата на два лисја. Младите садници се засадени во посебни садови, за зголемување на телесната тежина и добар развој на растенијата
Нега за следењеСе состои во умерено наводнување и врвно облекување со минерални ѓубрива.

Фабриката ја исфрла сијалицата од семе само по 4-5 години. На растението не му треба период за одмор во текот на првите три години. Со такво садење на hippeastrum, важно е да растете здрава сијалица за последователно принудување, затоа треба да бидете сигурни дека има соодветна почва, соодветна грижа и навремено врвно облекување.

Вегетативен метод

Се верува дека најлесните начини за размножување се поделба на матката сијалица, деца и индивидуални скали.

Изобилството на методи на репродукција дава простор за имагинација на градинари
Hippeastrum дава слобода на избор во методите за размножување
Изберете како да го пропагирате цветот - има многу начини

Вага

За да го пропагирате растението со скали, треба темелно да ја измиете сијалицата од почвата, да го исечете зеленилото на коренскиот врат. Корените исто така треба да се исечат на 2 см, а потоа кромидот се сече на индивидуални снегулки.

Направете ја оваа постапка со дезинфициран нож. Како такво решение, калиум перманганат е погоден.

Неопходно е да се осигура дека коренот дното останува на секоја исечена честичка. Сечињата за ножеви, а можеби и самите парчиња, се третираат со фунгицид. Тогаш тие се половина закопани во земја.

Фабриката ќе расте побрзо ако почвата е соодветна. И за ова е погодно песок и тресет земја.

Последователната грижа се состои во редовно наводнување и оптимална температура на околината од 25 степени. Сите активности со овој метод на репродукција мора да се извршат, во спротивно парчињата може да се исушат или да изгниет. Сијалиците во близина ќе се појават за 30 дена.

Сијалички за деца

Ваквата репродукција помага во зачувување на сите сорти карактери. Бебе се смета за независна крушка, која во дијаметар достигнува околу 2 см и има независен корен систем. Тие се одделени со трансплантација на матката сијалица. Обично во овој поглед, страничното бебе ретко се појавува, или еднаш годишно.

Но, можете да го забрзате формирањето на странични. За да го направите ова, матката се сече на четири дела пред да стигне до коренот и да се сади во тресет подлога.

Наводнување се врши само преку тавата, така што сијалицата во слотите не изгние.

Децата ќе започнат да се формираат по некое време во основата на коренот. Тие седат во одделни пластични чаши. Првите две години, вообичаена грижа: нормално осветлување, редовно наводнување и врвно облекување.

Период за одмор не е потребен. Во третата година, бебето веќе се смета за возрасно и, со соодветна грижа, можно е да се дестилира цветот.

Поделбата на сијалиците

Ако растението е без странични деца, тогаш мајката алкохол е поделена.

 1. Мајката алкохол се сече на неколку делови, не е премногу мала. Важно е секој дел да има дно и корени.
 2. Раните на ножот треба да се валаат во јаглен и да се исушат 2-3 дена.
 3. Подлогата за ртење мора да содржи тресет, песок, почва од трева.
 4. Под оптимални услови: температура 25 степени, постојана влажност, фабриката ќе започне да 'ртат. По појавата, честичките од сијалицата се засадени во посебни садови.

Грижата за ваквите растенија се спроведува, како и за вообичаениот hippeastrum.

Успехот на ртење на цвет зависи од точната температура кога расте

Цветниот период и периодот на одмор на hippeastrum

Почнувајќи од ноември, сијалиците на hippeastrum почнуваат да се садат во земјата. За да го направите ова, треба да земете саксија со цвет во големина до самата сијалица. Тие го погребуваат на половина пат, а горната половина треба да се најде надвор. Земјата е набиена и ставена на ладно место.

Наводнување треба да биде умерено. Водата не треба да паѓа на самата сијалица за да се избегне гниење.

Некаде по 14 дена, почнува да се појавува педункле. Садот се пренесува на осветлено и топло место. Кога се појавуваат inflorescences, наводнување почнува да се врши почесто. Препорачливо е да се испрскаат самите inflorescences со топла вода.

Во случај кога грижата се спроведува правилно, тогаш по неколку недели ќе започнат да се отвораат bellвонарите. Ако не е правилно, тогаш стрелката може да ги исфрли inflorescences сè уште не отворени. За да се продолжи цветањето што е можно подолго, цветот треба да биде на обилно осветлено место, но не и на директна сончева светлина.

На крајот на цветни, стрелката мора да се намали на половина, така што сите хранливи материи од него одат во корен. И по конечното сушење култура целосно. Лисјата почнуваат да се појавуваат. Во периодот по цветни работи, растението треба да биде умерено напои и да се храни двапати месечно.

Почнувајќи од август, растението се напои поретко и е подготвено за мир. Периодот за одмор започнува во октомври. Фабриката се става на ладно место и престанува да наводнува и ѓубрива. Сијалицата може да се постави во подрум, под земја или на стаклен балкон.

Осигурете се сезонска при наводнување
Откако ќе се исушат лисјата, тие се сечат. Мирот трае околу два, три месеци. Потоа треба да ја засадите сијалицата во свеж супстрат. Вегетацијата започнува одново.

Ако вашето домашно милениче не брза да цвета, како да го натераме? Внимавајте на примената на ѓубриво. Ако претерате, фабриката нема да цвета. Неопходно е да се намали горното облекување. Проверете го растението за штетници.

Можете да го трансплантирате растението на отворено земјата во текот на летото, за збогатување со хранливи материи. И на почетокот на есента, пресадете го повторно во саксија со цвеќиња.

Принудување во вода

Hippeastrum може да се направи да цвета во вазна вода. Но, единствениот недостаток на таквото одгледување е понатамошната несоодветност на светилките за садење. За да го направите ова, подгответе го кромидот. Се чисти од почва и суви скали.

Топла вода се влева во специјална вазна наменета за изнудување на луковични растенија. Сијалицата се става во стаклена чинија, така што корените не ја допираат водата, инаку фабриката едноставно ќе изгние. Корените ќе се хранат со влага од воздухот.

Саксии за цвеќиња се поставени на светли и топли прозорци. Цветниот стебленд ќе се појави за неколку недели, како и со нормално садење.

Ако имате неколку цветни светилки, тогаш тие можат да бидат засадени во саксии и во саксии со земја. Можете да го направите ова наизменично за неколку недели. Потоа цвета ќе трае многу долго.

Дестилација е популарен метод за заработка со некои градинари. Можете да заработите многу ако правилно одгледувате цвеќиња за одредени празници. На пример, разговаравме за тоа како правилно да ги протераме лалињата до 8 март.

Hippeastrum е, всушност, многу шик цвет, но не секој може да го присили да цвета. Иако всушност, грижата е едноставна. Важно правило е да се набудува заспан период, така што сијалицата собира сила пред следното цветни.

Погледнете го видеото: Гиппеаструм. Цветение - Цветочная лавка (Март 2020).