Храна

Ексклузивни рецепти за пити од печурки

Современите специјалисти за кулинарство доброволно користат печурки за готвење разни јадења, бидејќи тие едноставно можат да бидат пржени, задушени во тенџере, печени во рерна и да се додадат во сендвичи. Место на честа во која било кујна е окупирано од пита со печурки, што дури и неискусна домаќинка може да готви. Главната работа е да користите докажан рецепт и да одвоите доволно време. Но, прво, паметно е да се запознаете со основните правила за создавање толку вкусно јадење.

Општи совети за готвење

За да се подготви вкусна пита со печурки, треба да се забележат неколку главни упатства. Практиката покажува дека разни видови печурки се погодни за чинија. Како прво, предност се дава на даровите на природата:

 • лустери;
 • boletus;
 • порцини печурки;
 • мрсна;
 • boletus;
 • мед печурки.

Ако не е можно да се оди во шума за вреден производ, свежа печурки или печурки од остриги се продаваат во продавницата. Не го расипувајте садот и сушените опции.

Името на кулинарското ремек дело "Пита со печурки" укажува на присуство на брашно. Следниве видови на тестирање се погодни:

 • бисквит;
 • квасец
 • кратенка;
 • рефус;
 • пуфна

Секоја водителка го избира според неговиот вкус и желба. Покрај тоа, тортата може да се подготви во затворена или отворена форма. Во секој случај, излегува со пријатен мирис и одличен вкус.

Свежите печурки прво се чистат, отстранувајќи ги остатоците од почвата, лисјата (ако се од шумата), отстранете ги оштетените области со нож. Исплакнете темелно под млаз вода. Ако се користи сад за ова, водата треба да се менува неколку пати.

Пред готвењето, сувите печурки мора да се натопат неколку часа, а потоа да се варат во емајлирана тава.

Печете ја брендираната пита со печурки во рерната. Користете ја вообичаената форма, тава за печење или тава за пржење од леано железо. Пополнувањето е специјално подготвено (класична верзија): печурките внимателно се пржат на тивок оган, додаваат кромид и билки. Се шири на врвот на брашното. Време за печење - не подолго од 50 минути.

Ексклузивни рецепти за готвење

Бидејќи печурките прекрасно се комбинираат со зеленчук, различни видови месо и билки, лесно е да се експериментираат со нив. Ексклузивните рецепти за пита со печурки помагаат да се создадат уникатни кулинарски ремек-дела. Пријатна арома, неверојатен вкус носи многу пријатни минути задоволство. Откако го пробавте еднаш, дефинитивно ќе сакате повторно да уживате во оброкот. Останува да научиме како правилно да го готвиме. Детален опис и фотографии - сигурни обележја во кулинарската уметност.

Хармонија на вкус - пилешко месо и печурки

Тендер пилешко се смета за најпопуларен производ во која било кујна. Се користи за готвење на прв и втор курс. Одлична пита со пилешко месо и печурки е прилично едноставна за готвење дома. За ова ќе бидат потребни производи:

 • путер;
 • два вида сирење (тврдо и урда);
 • пилешко филе;
 • печурки од секаков вид;
 • кромид;
 • Кравјо млеко
 • јајца
 • семе од сусам;
 • морско оревче;
 • црн пипер;
 • солта.

Бројот на производи се избира индивидуално. Сето тоа зависи од големината на конечниот резултат. Во просек, за мала пита се зема 200 гр путер, 400 гр месо и 200 гр печурки. Други состојки по вкус.

Кога постои ексклузивен рецепт за пита со пилешко месо и печурки, можете безбедно да продолжите со неговата подготовка:

 1. Во широк сад, ширете го путерот, исечете го на мали парчиња. Пире од урда и брашно. Додадете сол и многу вода. Месете го тестото со мека конзистентност.
 2. Нежно формирајте топка од неа. Завиткајте во филм на клип. Испратено на ладно место или во фрижидер 60 минути.
 3. Додека тестото се лади, подгответе сос од бешамел. Во чорба ставете малку путер (околу 50 грама) и ставете на тивок оган. Кога ќе се стопи, фрлете брашно во неа (1 лажица). Темелно измешајте. Кравјо млеко (300 ml) се истура во тенок поток, постојано мешајќи. Во сосот ставете црн пипер, морско оревче (на врвот на нож), сол и доведете до вриење. Извадете од топлина и изладете.
 4. Преполовените печурки се шират во загреана тава. Пржете до златно кафеава боја. Додадете ги парчињата кромид и чорба до тендер.
 5. Пилешкото филе се вари во солена вода, а потоа се сече на мали парчиња. Потоа се натопуваат во тава со печурки и кромид. Сите производи се мешаат и задушени уште неколку минути. Извадете од топлина и додадете тврдо сирење во форма на чипови. Добро измешајте и оставете да се излади.
 6. Разладеното тесто добро се мачка. Поделено на две нееднакви топки.
 7. Слој е исфрлен од поголемо парче. Раширете го на формуларот и пробијте го на неколку места.
 8. Пополнете ја основата на брашното со полнење со печурки, истурете ја со сос од бекамел.
 9. Слој е направен од помала топка тесто и се формира мрежа со специјален валјак. Ако таков уред не е достапен во кујната, можете да го исечете на мали ленти со поставување скара од нив. Тестото ставете го со тенок слој жолчка и попрскано со семе од сусам. Ставете ја во рерната, претходно загреана на 180 степени. Печете околу 45 минути.
 10. Извадете ја тортата од рерната. Оставете време да се излади и само тогаш префрлете го во послужавник или широка чинија. Исечете на делови.
 11. Служеше за вечера.

Во зачинет тандем со компири

Оригиналната пита со желе со компири и пржени печурки е лесна за подготовка, доколку во кујната ги има следниве состојки:

 • брашно;
 • павлака;
 • јајца
 • мајонез;
 • прашок за пециво;
 • печурки;
 • компири
 • кромид (неколку парчиња);
 • путер;
 • сол;
 • зачини

Производите за тестот земаат во иста количина. Ако брашно 3 чаши, тогаш преостанатите состојки треба да се земат соодветно. Нема многу јајца, но со разумен пристап.

За да го подготвите тестото, победијте ги јајцата додека не се појави пена. Прво додаваат мајонез, а потоа павлака - тие се меша добро сè.

Подигнете го брашното заедно со прашокот за пециво (приближно 2 лажички на 1 чаша). Во мали делови, истурете го во претепаните јајца. Мачкајте го тесто. Оставете 15 минути.

За полнење, тие прво го подготвуваат исекотинот. Исецка на кромидот. Компирите се сечат на мали кругови. Печурки - во тенки половини.

Кромидот се пржи во тава со парчиња печурки додека не се готви. Тие ја подмачкуваат формата со масло, ги ставаат во топки: компири - печурки и така натаму неколку пати. Истурете тесто на врвот. Пита со печурки се пече во рерна на максимална температура од приближно 180 степени.

Така што течното полнење го достигнува долниот слој на компирот, препорачливо е да се повлечете малку од рабовите на формата при изложување на производите.

Излепете тесто со печурки

Можете да подготвите такво јадење од едноставни производи:

 • купено тесто за пиво;
 • шампињони;
 • кромид;
 • тврдо сирење;
 • павлака;
 • жолчка од јајце;
 • мајчина душица
 • сол;
 • мелен црн пипер.

Печурките се темелно измиени под проточна вода и се сушат. Големите примероци се сечат на половина. Кромидот се сецка на кругови. Сите се мешаат и ставаат во широк сад. Во смесата се додаваат павлака, цврсто сирење, пипер, сол и мајчина душичка.

Вареното полнење е поставено на валано тесто. Неговите рабови се завиткани за да give се даде тортата убава форма. Врвот со шлаг жолчка. Печете слој торта со печурки на температура не поголема од 180 степени. Тестото треба да се здобијат со златна боја.

Нема потреба да се грижите дека садот ќе исуши суво. Ова не се случува. На високи температури, печурките лачат многу течност, која се комбинира со кисела павлака, сирење и зачини. Излегува одличен сос.

Погледнете го видеото: Костова: Телевизијата треба да едуцира и да наметнува стандарди кај граѓаните (Март 2020).