Растенија

Опис и лековити својства на Цирус Каланхое

Во огромното семејство на houseplants Kalanchoe Peristoe зазема посебно место. Покрај тоа ова е доста и необичен цвет што го привлекува окото, безбедно може да се нарече „аптека на прозорецот“. Бидејќи неговите лековити својства се доста добро познати, Каланхое се стекна со заслужена популарност. Луѓето се обидуваат да го приведат дома само за секој случај, секогаш да имаат при рака сигурен асистент испратен од самата природа.

Преглед на растенијата

Ител на Јужна Америка и Југоисточна Азија, дома во природни услови достигнува висина од половина метар. Големината на houseplant е многу поскромна, но обично Каланхое совршено преживува и не му предизвикува на својот сопственик големи проблеми со грижата. Грмушка со директно, добро развиено стебло кое станало лигнирано на дното. Големи, обично темно зелени долни лисја на елипсовидна форма со дентики по должината на рабовите, месести и многу сочни.

Каланчо Цирус

Понекогаш листовите може да имаат жолта или црвеникава нијанса. По должината на работ на листот се наоѓаат таканаречените родилни пупки од кои се формираат „бебиња“, што овозможува неверојатна можност за репродукција. Кога лисјата за возрасни паѓаат, децата брзо се вкорени, давајќи им живот на нови лица. Има многу убави, зеленикаво-розови, големи овенати цвеќиња собрани во паника. Цветни растенија се многу убави, иако Kalanchoe не цвета редовно и првото цветни може да се очекува не порано од втората година од животот.

Услови за одржување и карактеристики за нега

Бидејќи растението е вкусен, директен роднина на алое и кактуси, Каланчое совршено акумулира влага и не се плаши од директна сончева светлина, но нацрти и отсуство на светлина пренесува многу полошо. Летната температура од +18 до + 22 ° С, зимата од +16 до + 18 ° С ќе биде оптимална за нејзините витални функции.. Но, растението лесно може да издржи + 30 ° C.

Методи за репродукција на Цирус Каланхое

Има неверојатна способност да се репродуцира. Фабриката може да се размножува со лисја, сечи, семиња и "деца".

Лист

За да добиете ново растение од лист, внимателно исечете возрасен здрав лист, чувајте го за 3-4 часа во воздухот за да го исушите исекотиот. После тоа листот треба да се стави во подготвената навлажнета почва и да се создаде ефект на стаклена градина, покријте со стаклена тегла.

Еднаш на секои 2-3 дена, теглата треба да се подигне за да се овозможи фабриката да вентилира.

По околу една недела, растението ќе се здобие со корени и ќе започне да расте. Може листот да го ставите во сад со вода, да почекате да се појават корените и после тоа, да го испуштите листот во земја.

Сечењето

Засадени сечи на Цирус Каланхое

Размножување со сечи се врши слично на размножување на лисјата, додека наместо лист, или земете мал дел од растението што останува во текот на изборот, или едноставно одделете мала млада дршка со 3-4 лисја. Можете да користите млади пука одделени од растението за возрасни за трансплантација.

Семиња

Дома, семето Kalanchoe не често се размножува. Обично, овој метод се користи за да се добие голем број на растенија. Семињата се формираат по цветни.

Семето се сее во подготвена влажна почва, малку притискајќи надолу со прстите. Полето на овој сад со семиња е покриено со стакло или пластична фолија. Треба да се емитува мала стаклена градина. Оптимална температура обезбедува добра ртење + 20 ° С. По појавата на садници, филмот треба да се отстрани и да се разреди, оставајќи ги најсилните зеле.

Пупки од Брод

Детска цирус Каланхое

"Деца" се нарекуваат раѓачки пупки со воздушни корени, кои се наоѓаат на рабовите на листот за возрасни. Се препорачува репродукција од „деца“ дома, бидејќи е наједноставна. Требаше само поставете го листот наопаку и посипете со земја. Почвата треба да биде малку смачкана и навлажнета со распрскувач. Со овој метод се добиваат неколку нови растенија. Кога растат на 10-15 см, секоја се пресадува во индивидуална тенџере.

Почвата

Кога садите, можете да ја користите почвата за кактуси или мешавина од хумус, песок и почва во сооднос 1: 1: 1. Добро е да додадете трошка тула или јаглен во почвата како adsorbent, тие совршено апсорбираат вишок на влага. Тоа е вишокот на влага што Каланхое страда најлошо. Со прекумерно наводнување, растението може брзо да умре поради гниење на кореновиот систем. Во тенџере се става малку проширена глина или чакал за да се создаде дренажен слој. Не заборавајте за дупките во тенџерето за да исцедите вишок вода.

Цветно облекување

Врвното облекување се врши еднаш месечно. Специјални ѓубрива за кактуси се одлични за хранење или комплекс со доминација на компоненти на азот.

Треба да се запомни дека цветот не толерира органски ѓубрива.

Наводнување

Во лето и пролет, напои доста обилно, во зима многу поретко. Сигналот за задолжително наводнување е сушење на почвата во тенџере. Наводнување треба да се направи со дестилирана вода. Во кои помалку сол и хлор.

Трансплантација на растение за возрасни

Кога пресадувате, изберете поголем тенџере во волумен

Трансплантацијата на Kalanchoe е неопходна само кога кореновиот систем целосно го исполнува просторот на претходниот тенџере. При пресадување - изобилно напои за да се олесни отстранувањето од тенџерето со грутка земја. Фабриката се става во нов тенџере со поголем капацитет и додаваат почва на вообичаеното ниво.

Како да направите Kalanchoe да цвета

Каланхое не само што е корисно, туку и многу убав цвет. Опатените зеленикаво-розови паника на еден цвет ја прават повеќе деликатна и ја красат просторијата. Фабриката цвета во втората година од животот и за да постигнете цветни треба да направите некои напори. Обично цвета во есен или зима, кога температурата ќе се спушти и дневните часови се намалуваат.

Цирус Каланхое во цут

За да се постигне цветни работи, растението треба да се чува во ладна просторија на температура од 16 ° C за 6 недели. Покрај ладноста, растение треба да остане во темница најмалку 10 часа на ден за да цвета. Можете да го ставите во темно ладна оставата, чајната кујна. Во овој период, фабриката практично не се напои.

Не заборавајте да земете цвет секој ден. Му требаат 12-14 часа слабо светло. Откако ќе се формираат пупките, растението може да се врати на своето вообичаено место. За време на цветни, потребно е малку повеќе наводнување.

Закачување цвет

Прицврстувањето на цветот се изведува кај растенија за возрасни за да се обезбеди развој на млади странични пука и да се спречи прекумерно истегнување.

Преголемото истегнување на цветот се јавува со недостаток на осветлување.

Ако тоа се случи, преуредување на цветот на повеќе осветлено место. Подобро е да се заковате со ножици, отстранувајќи ги истенчените горни лисја и да се ослободиме од слабо развивање на пука.

Можни болести и начини за борба против нив

Каланхојот е доста отпорен на штетници и болести, но тие сè уште се таму.

Aphids

Опасно е затоа што се размножува многу брзо и може да го уништи не само Каланчо, туку и многу други цвеќиња лоцирани во соседството. Aphids се мали инсекти со бела, црна или зеленикава боја кои се хранат со ѓубре од растение. Тешко заразените грмушки ќе мора да бидат уништени, а оние што се погодени неодамна треба да се третираат со раствор од сапун за перење. 20 g сапун треба да се разредат во литар вода.

Важно е да се спречи растворот на сапун да влезе во земја. За да се избегне ова, вреди да се покрие површината на почвата со пластичен филм.

Штит

Лисјата се погодени од шуга.

Исто така инсекти, но поголеми и способни да летаат. Точно, само младите лица летаат, инсектите од возрасни се неактивни. Кога се заразени со скала, листовите се здобиваат со сива облога, се исушат и паѓаат надвор. Инсектите треба да се соберат, а листовите треба да се избришат со памучна волна натопена во раствор од алкохол или вотка.

Раствор на лук е одличен за прскање растение од краста.: Мелете 5-6 чешниња и истурете чаша вода. Инсистирајте 2 часа. Затегната тинктура треба да се испрска врз заболени растенија.

Сива гниење и прашкаста мувла

Најчестите заболувања на Каланхое се сивата гниење и прашкаста мувла.

Ова се уште две опасни цветни заболувања. Цвет може да се разболи со сива гниење со зголемена влажност во просторијата, недостаток на светлина и залив на цветот. Во присуство на сива гниење, растението е покриено со сива облога и места за плачење.

Сивата гниење е опасна за други растенија. Започнете со третман на првиот знак на болест.

Можете да ја уништите болеста со помош на специјални лекови купени во цвеќарницата. Прашкаста мувла е карактеристична за прашкаста болест на мувла. Развојот на болеста придонесува за висока температура во просторијата и значителен сув воздух. Тие исто така третираат фунгицидни препарати.

Место на лисја од лисја

Анѓелковиќ

Оваа болест не може да се излечи. Погодените области мора да бидат уништени.

Матични гниење

Матични гниење

Се јавува со висока влажност. Црните дамки влијаат на стеблото и лисјата. Исто така, потребен е посебен третман. Ако не помогна, треба да се ослободите од заразеното растение.

Пред да користите било какви лековити растенија, треба да се консултирате со вашиот лекар. На крајот на краиштата, дури и најштетното растение може да стане виновник на алергија. И тогаш неговата употреба нема да донесе ништо друго освен штета.

Сокот од каланхое има силен бактерицидно, антиинфламаторно и заздравување на раните. Покрај тоа, цветот содржи многу компоненти неопходни за една личност:

  1. Тоа е целина збир на органски киселини. Сокот содржи лимонска, јаболкова и оксална киселина.
  2. Витамини Ц, ПП, и многу други.
  3. Ретко макро и елементи во трагови.
  4. Најважното ензими и полисахариди.

Ова овозможи успешно користење на сок за третман на алергиски осип на кожата, изгореници и разни воспаленија.

Правење сок

Пред да ги отсечете лисјата наменети за подготовка на лековити препарати, цвет не напои 7 дена. Ова е направено со цел да се добие поконцентриран сок со засилени својства.

Правење сок

Големите лисја од сукулент се сечат, се завиткаат во шишенце и се ставаат во фрижидер. Се чува на температура од + 5 ° C за една недела, а потоа лисјата се мелат, а сокот се исцеди. Добиениот сок се брани уште 3 дена во фрижидер, се меша со 20% алкохол и се користи според намерата.

Некои едноставни рецепти за традиционална медицина

Сокот е одличен за третман на осип на кожата, изгореници, трофични чиреви и зоврие. Газа крпа е импрегнирана со сок и се нанесува на погодената област неколку пати на ден.

Успешна третирани со сок воспалено грло и тонзилитисОдличен е за лекување на стоматитис и гингивитис, бидејќи е ефикасен во форма на плакнења. 2 лажици сецкани лисја се истураат со чаша врела вода, се варат не повеќе од 3 минути и инсистираат 20 минути. Овој рецепт помага и во третманот на конјунктивитис.. Супа само ги миеше очите неколку пати на ден.

Со студ само вметнете 2 капки свеж сок во секоја ноздра. Сокот од каланхое не само што успешно се бори со течење на носот, туку и совршено го крева имунитетот, има општ ефект на зајакнување.

Во третманот на проширени вени користете ја следната тинктура: соодветен сад со темно стакло се полни до половина со лисја, а на врвот се полни со вотка. Тинктурата се отстранува на темно место 7 дена. Протресете го садот енергично неколку пати на ден. По една недела, можете да го користите готовиот раствор за триење.

Сокот од каланхое е широко користен во народната медицина за лекување на разни болести

Ако користите тинктура од вино, мед и сок од Каланчо, можете да се ослободите од дистрофијата и лошиот апетит. Needе ви требаат 350 ml добар Cahors, 250 ml мед и 150 ml свеж сок од Kalanchoe. Измешајте сè и инсистирајте на темно место 5 дена. Се зема 1 лажица пред јадење, 3 пати на ден.

Со невритис на аудитивниот нерв користете мешавина од сок од Kalanchoe и сок од кромид 1: 2. Неколку капки се влеваат во увото пред спиење една недела.

Мешавина се користи за лекување на гастритис. половина чаша сок од Kalanchoe, 0,5 l вотка и 1/4 лажица мед, за што се инсистира на темно место 1,5 месеци. 1 лажица тинктура земена на празен стомак наутро, ќе олесни непријатна болест.

Помага во сокот Каланчое и при третман на срцева слабост. Користете мешавина од 1 лажица сок од Kalanchoe, 2 лажици глог и 1 лажица лисја од јагода. Јагоди и глог истураат 0,5 литри врела вода и инсистираат во термос за еден ден. Непосредно пред употреба, сокот од Kalanchoe се додава во инфузијата и 1 чаша од лекот се пие пред спиење.

Контраиндикации за третман

Контраиндикација за употреба на Kalanchoe е хипотензија, бенигни и малигни тумори, бременост, хепатитис и индивидуална нетолеранција кон компонентите на лекот.

Не се проучени и опишани сите корисни својства на Каланхое. Но, дури и оние што се веќе познати се повеќе од доволно за lyубезно и благодарно да се однесуваат на ова неверојатно растение. И за оние кои одлучуваат да го имаат во својот дом, тоа ќе служи верно повеќе од една деценија. Враќање на здравјето, самодовербата и враќање на виталноста.

Погледнете го видеото: viki 2013 vanco prke stip (Март 2020).