Храна

Запалка со компири - едноставен рецепт за празнична маса

Запалката со компири е едноставен рецепт според кој лесно можете да подготвите вкусно и ефтино јадење за неделен ручек или празнична маса. Предните и задните свински пратки се продаваат на пазарот по иста цена. Сепак, грбот е повеќе месести, овој дел од трупот е погоден за рецепт, предниот дел оди за подготовка на супи и мелено месо. Јадењето спаѓа во категоријата - „облечете го шпоретот и заборавено“. Околу половина час пред крајот на готвењето, тенките ставаат компири и моркови во тава, а потоа заедно се кафеави во рерната. Доколку сакате крцкава свинска кожа, наместо мајонез, подмачкајте го месото пред да печете со шлаг од мед и сос од соја.

Запалете со компири
 • Време за готвење: 2 часа 30 минути
 • Служби по контејнер: 6

Состојки од кора од компири

 • 1 свинско тесто со тежина од 1,5 кг;
 • 800 гр компири;
 • 200 гр моркови;
 • 1 глава лук;
 • 2 кромид;
 • 1 парче чили пиперка;
 • 1 корен од магдонос;
 • 2-3 стебленца на целер
 • 1 куп сушен целер;
 • 4 ловоров лисја;
 • 1 лажиче семе од анасон;
 • 1 лажиче коријандер;
 • 2 лажици мајонез;
 • сончогледово масло, сол, мелен црвен и црн пипер.

Методот на готвење тенкови со компири

На дното на пространа тава со супа, ставете го коренот на сушен магдонос, ловоров лисја со гранки, додадете сушен целер.

Ставете зачини и зачини во тава

Јас ја мијам лажичката, ја гребем кожата, темелно го исплакнувам со проточна ладна вода, ја ставам во тавата за зачини. Ние ги исекуваме малите главици кромид на неколку делови. Не е неопходно да се излупи кромидот од лушпа - лушпата дава супа златна боја. Ние ги чистиме чешнињата од лук, исечени на половина. Додадете кромид и лук во тавата. Потоа истураме ладна вода, така што месото е целосно скриено под вода. Нивото на водата треба да биде неколку сантиметри над месото.

Ставете свинско месо на зачини Додадете кромид и лук во тавата Истурете ладна вода во тавата

Истурете груба сол по вкус, додадете анасон и семе од коријандер, ставете го чилиот подот.

Додадете сол, анасон и коријандер

Ние ги ставаме стебленцата на целер во тава, затворете го капакот цврсто, го ставаме шпоретот, доведуваме до вриење. Откако ќе зоврие, извадете го ѓубривото со слотна лажица, намалете го гасот до минимална вредност, варете го 2 часа.

Гответе ја тетивата 2 часа

Излупиме суровини компири, исекуваме големи клубени на два дела и оставаме мали клубени. Ние ги гребеме морковите, ги отсекуваме краевите. Ние ставаме излупен зеленчук во тава 30 минути пред крајот на готвењето.

Додадете зеленчук во месото

Потоа извадете ја тавата од шпоретот, извадете го месото и зеленчукот, ставете го на хартиени крпи. Нашиот остров компир е скоро подготвен за празничната маса!

Подмачкајте го садот за печење со сончогледово масло, ставете ја запалката во центарот на калапот и варете го зготвениот зеленчук околу него. Месото го маснеме со мајонез, го посипуваме со анасон и коријандер, истураме компири и моркови со сончогледово масло.

Ја загреваме рерната на температура од 210 ° С.

Ние ја испраќаме формата со ножот во врела рерна 30 минути, за кое време копачката и компирите се покриени со вкусна ружна кора.

Печете ја јатката со компири до кора

Ние ја сервираме штитката од компири на масата веднаш од рерната, пред да ја сервирате, украсете со свежи билки. Бон апетит! И не заборавајте да послужите кригла ладно пиво до оревот на компирот!

Запалете со компири за празничната маса

Рецептот за тенкиот компир е ефтин и едноставен, но мислам дека ќе се согласите со мене - ова јадење е достојно за празнична маса. Обидете се и видете!