Цвеќиња

7 најдобри сорти на холандски рози

Холандски рози - многу убави цвеќињакои добија заслужена loveубов и почит кај многу обожаватели на овие украсни растенија.

Тие се одликуваат со својствена посебна благодат и елеганција, шарм и благодат. Ова е еден вид елита во областа на цвеќињата.

Но, градинарите кои одлучуваат да ја красат својата градина со холандски рози, треба да го запомнат тоа овие исклучителни убавици се многу барани и пребирливи.

Сепак, со соодветно трпеливост и компетентен пристап, можете да ги одгледувате во вашата градина.

Најпопуларните сорти

Климатските услови на нашата земја бараат внимателен пристап кон избор на растенија за одгледување на лична парцела. Но, дури и меѓу Холанѓаните има сорти што успешно ги одгледуваат руските градинари.

Гран при

Можеби најпопуларната сорта. Тоа е висок, обемни грмушки со пупки со темноцрвена боја. Замрзнувањето до - 15 степени е доста на рамото на овој хибрид.

Гран при

Слобода

Цветовите имаат кадифена, темноцрвена боја, дури и поблиску до длабок шарлах тон. Ливчиња имаат брановидни рабови.

За разлика од повеќето други рози, оваа сорта сака полу-засенчени места. Но, апсолутната сенка ќе биде деструктивна.

Разновидна слобода

Мохана

Овој хибрид се карактеризира со невообичаено убави, светли жолти ливчиња со мали прошарани цреши нијанси на врвовите.

Грмушката е компактна, многу отпорна на дожд, мраз и болести.

Мохан сорта

Вендела

Роза од благородна бела и крем боја, луксузна декорација за секоја градина. Отпорноста на болести и дожд е просечна.

Припаѓа на сорти отпорни на мраз, но дури и кога температурата паѓа под + 6 степени, неопходно е да се обезбеди засолниште.

Разновидност Вендела

Висока магија

Цветовите на овој хибрид се црвено-жолта боја. Грмушките обично содржат еден пупка, но цветни со мали четки е можно, до 3-4 пупки на пука.

Хибридот се карактеризира со исклучително висока зимска цврстина и практично не е подложен на заболувања.

Вид висока магија

Лавина

Многу невообичаена роза од зеленикаво-бела боја, со обемни пупки. Цвета во текот на вегетативниот период до мразовите.

Има еден вид имунитет на прашкаста мувла.

Разновидна лавина

Прекрасна Лидија

Ниска граница роза, со цвеќиња од светло розова нијанса. Поради огромниот број на inflorescences, соодветно е да се погледне во преден план на градината заговор.

Толерира ладно, но отпорноста кон болести е просечна.

Разновидна прекрасна Лидија

Карактеристики и карактеристики на цвеќиња одгледувани во Холандија

Неиницијализираните loversубители на цвеќе често мислат дека холандските рози се таква сорта.

Всушност, поимот холандски рози значи дека одредени сорти на овие неверојатно убави растенија биле развиени од холандски научници.

Тие се одгледуваат и во Холандија и во многу други европски земји. Термин холандски рози тоа е еден вид квалитетна ознака.

Холандија веќе долго време се етаблира како лидер во областа на технологиите за размножување. Во оваа земја, одгледувањето нови, убави, отпорни сорти достигна невидени височини. Која е разликата помеѓу овие цвеќиња од сите други сорти?

Ако зборуваме за надворешни карактеристики, тогаш тие се својствени: пупка со средна големина (во зависност од сортата), нежни, грациозни цвеќиња со елегантна форма, густо богато зеленило на стеблото и прекрасна шема на бои на тонови и нијанси.

Покрај тоа, исечете ги холандските рози, како по правило, поседуваат голема издржливост и се способни да стојат во вазна, пријатно за око најмалку две недели. Тогаш Холанѓаните ги наоѓаме во прозорците на цвеќарниците.

Како да ги одгледувате овие исклучителни убавини во вашата градина?

Исечените холандски рози се многу издржливи и можат да стојат во вазна најмалку две недели

Слетување и грижа

Исклучително важен фактор за успешно одгледување рози е вистинското место. Со негов избор треба да се започне.

Овие цвеќиња, како никој друг, се особено чувствителни на топлина. Нивниот корен систем е слабо прилагоден на студените услови. Затоа, избраното место треба да биде добро осветлено од сонцето, а исто така да обезбеди заштита од силни ветрови.

Холандски рози во најголем дел како малку кисела, хранлива почвашто пушта воздух лесно.

Растењето во оранжерии е најдобрата опција., бидејќи тие гарантираат услови што се најпогодни за овие растенија. Но, во зависност од сортата и регионот на земјата, Холанѓаните можат да растат добро на отворено.

Пред садење, треба правилно да ја подготвите почвата: користете дренажа и ѓубриво.

Одгледувањето во стаклена градина е најоптимална опција, бидејќи тие гарантираат услови што се најпогодни за овие растенија

Двата најчести начини за одгледување холандски сорти се или купете садници подготвени за садење, или коренови сечи. Садници се познати по високата цена, но ќе бараат малку помалку труд.

За многу градинари, розата од исечоците сè уште останува најатрактивниот и најпопуларен метод на размножување. Можете да купите сечи од соседи, во онлајн продавница или во расадник.

Сечињата се вршат во следната секвенца:

  • од средниот дел на пукањето со две или три пупки, се сечат гранчиња од 13-15 см во големина;
  • одоздола, направете коси сече на растојание од 1 см од бубрезите, одозгора исекот треба да биде исправен со алинеја од 0,5 см над горниот бубрег;
  • долните лисја се целосно отстранети, горните се скратени за околу една третина, трње исто така се отстранети;
  • горните делови се третираат со раствор од брилијантно зелена боја, долните рабови на сечињата се ставаат во раствор за средство за засадување и се чуваат таму за 12 до 24 часа.
Подготвените сечи се продлабочуваат во почвата за 2-3 см. Важно е долниот бубрег да се продлабочи во подлогата, а горниот да остане на површината. Сечињата се напои и се покриваат со пластично шише, откако го отсекоа вратот.

Како алтернатива на комерцијално достапните подготовки за раст на коренскиот систем, можете да користите инфузија од врба.

За да го подготвите, треба да исечете пет или шест 1-2-годишни пука на парчиња 3-5 см. Ставете ги во тенџере или чаша и истурете топла вода до половина од нивната висина. Нека се подготви за еден ден.

Со ова решение, можете да го наводите садењето на млади рози. Разредувањето не е потребно.

По околу 3-4 недели, ќе се појават првите силни лисја, по што ќе се отстрани шишето. Секој ден неколку пати на ден, сечињата треба да се испрскаат. По искоренувањето, садници се засадени на постојано место.

Двата најчести начини за одгледување холандски сорти се или да купите садници подготвени за садење или да ги искоренувате сечињата

На сличен начин Може да се обидете да ја одгледувате кралицата на градината од подарок или купив букет. Но, треба да се има предвид дека донесените цвеќиња, како по правило, се третираат со конзерванси, обезбедувајќи нов изглед на растенијата.

Таков хемискиот третман значително ја намалува способноста за искоренување. Сепак, практиката покажува дека дури и холандски рози од букет може да никне.

За успешно искоренување, цвеќињата од букет мора да бидат свежи. Најдобрата опција е да ги подготвите исечоците во истиот ден кога букетот беше купен или презентиран.

Ако не е можно веднаш да се извршат сечињата, тогаш е неопходно да се менува водата во вазната дневно, така што цвеќињата не изгние. Изберете ги најдобрите полу-дрвени пукана кои штотуку започна формирањето на пупки.

Холандски рози за растечки побарувања

Успешно растечките холандски рози вклучуваат голем број важни активности за нега:

  • задолжително врвно облекување со комплексни ѓубрива, тревна инфузија или лопен на инфузија;
  • наводнување само со топла вода под коренот наутро или навечер, спречувајќи влага да се навлегува на пупки и цвеќиња;
  • редовна пролетна и есенска градина за регулирање на подмладување, формирање и стимулирање на цветна грмушка;
  • употреба на специјални лекови за профилактичка контрола на штетници;
  • со цел да се избегне оштетување на мразот, обезбедете засолниште на рози (пилевина, филм, смрека гранки).

Расте рози во земјата и особено Холанѓаните не е лесна задачано доста остварливо. И добиениот резултат може да го оправда поминато време и труд.

Погледнете го видеото: NYSTV - The Seven Archangels in the Book of Enoch - 7 Eyes and Spirits of God - Multi Language (Март 2020).