Храна

Wildем од дива јагода со агар

Jamем од диви јагоди со агар-агар е густ и миризлив, за што не треба многу време или многу шеќер за да се подготви. Mistубовниците честопати наидуваат на проблем - за подготовка на густ џем, потрошувачката на шеќер значително се зголемува. Сепак, постои желба да заштедите пари, а модата помина - да се намали слаткиот отров во празни места. Агар-агар доаѓа во спасување во оваа ситуација - количината на шеќер може да се преполови, во однос на нормалните норми.

Агар е природен згуснувач, направен е од алги, затоа рецептот е погоден за вегетаријанци.

  • Време за готвење: 45 минути
  • Количина: 2 лименки со капацитет од 450 g
Wildем од дива јагода со агар

Состојки за правење џем од дива јагода со агар агар:

  • 1 кг диви јагоди;
  • 600 гр гранулиран шеќер;
  • 10 гр агар-агар;
  • вода.

Метод за правење џем од диви јагоди со агар-агар

Ние мериме гранулиран шеќер, истурете во сад во кој ќе се варат бобинки. За овие цели, секој сад од не'рѓосувачки челик или емајлиран со широко дно и високи страни е погоден - слив, длабок чорба или тава за пржење.

Додадете малку вода (40-50 ml) во шеќерниот песок, постепено загревајте додека не се раствори целиот шеќер.

Се стопи шеќерот

Ние внимателно ги сортираме јагодите, ги отстрануваме иглите на елка, гранчиња и сепали. Ставете ги бобинките во шпорет, исплакнете со ладна проточна вода.

Кристално јасни бобинки веројатно растат во девицата шума, но не можам да стигнам до таква шума, затоа претпочитам да измивам природна прашина од диви јагоди.

Ние чистиме и миеме диви јагоди

Бобинките ги префрламе во сируп што врие, доведуваме до вриење над висока топлина, а потоа го намалуваме гасот, готвиме 15 минути.

Јагодите ги пренесуваме во зовриен сируп и ги доведуваме до вриење

Во процесот на вриење, меки розова пена се собира на површината. Отстранете ја оваа пена со слотна лажица, ставете во сад.

Од детството, се сеќавам како јас и мојот брат се дружевме крај баба ми, чекајќи чинија со пена. Тогаш се чинеше дека ништо не вкуси подобро во светот.

Отстранете ја пената

Додека бобинки зовриваат, истурете агар-агар во чорба, истурете 50 мл ладна вода, оставете 15 минути, така што агарот малку отечен.

Додека џемот се одгледува, ние одгледуваме агар-агар

Истурете агар разредена во вода во зовриена маса со тенок поток, измешајте, повторно донесете ја масата до вриење, гответе уште 5 минути.

Истурете разведен агар агар во врела џем од диви јагоди

Банки за зачувување чисто, измазнете капаци со врела вода. Конзервите и капаците ги сушиме во рерната на температура од 120-150 степени Целзиусови. Многу е погодно да користите капаци со клипови за подготовка на џем, не мора да се грижите дали капакот е погоден, а готовиот производ изгледа многу привлечен.

Ние спакуваме врел џем од диви јагоди со агар-агар во топли и суви тегли. Агарот се стабилизира на температура од околу 40 Целзиусови степени, така што на почетокот масата ќе ви изгледа течна, но како што се лади добро се згуснува. Цврсто го затвораме целосно ладениот џем од дивата јагода цврсто, го ставаме на темно и ладно место за складирање.

Ние спакуваме врела џем од јагода со агар агар во стерилни тегли

Патем, наместо агар, можете да користите обична храна желатин. Античките предрасуди дека желатинот не може да се вари, одамна биле во минатото. Можете да направите џем со желатин според овој рецепт, со единствена разлика - желатин се раствора во врела вода. Тогаш препорачливо е да се исцеди растворениот желатин преку сито пред да се додадат на бобинки.

Погледнете го видеото: FNAF WORLD! STREAM! Continued! FNAF WORLD! СТРИМ! Продолжение! (Март 2020).