Летна куќа

Оригинално складирање на играчки: видови, идеи, практични совети

Кога во семејството се појавува нова личност, родителите организираат просторија за него со мудрост и претпазливост. И, се разбира, тие разбираат дека складирањето играчки е важен дел од ентериерот на детскиот простор. Со нив, тој ќе биде „пријател“ многу години, постојано го надополнува снабдувањето. Родителите треба да размислат однапред каде детето ќе ги стави своите вредности. Дали е погодно за него да ги добие. Дали е лесно за него да може да ги исчисти во место за да одржува ред во просторијата.

Денес, постојат многу начини да се постават детските работи, а некои од нив може да се направат независно. Запознаени со секој од нив, полесно е да се проценат нивните заслуги и да се забележат недостатоци. И на крајот направи мудар избор.

Складирање на играчки: оригинални идеи

Разумните родители се обидуваат да го навикнат детето да нарачува од детството. „Секоја играчка има свое место“, редовно потсетуваат. Послушните деца гордо ги ставаат своите вредности на безбедно место. Складирањето на играчки во детската соба подразбира одреден систем, кој мора да се испланира однапред.

Како што знаете, арсеналот на предмети за игри е прилично широк. Вклучува:

 • меки играчки;
 • пластичен ритам;
 • кукли;
 • автомобили;
 • топки;
 • топки;
 • едукативни игри;
 • конструктор;
 • книги за боење.

Невозможно е да се запаметиме апсолутно сите вредни предмети на малите деца. Но, внимавајте на местото за чување играчки под моќта на секој родител.

При изборот на соодветен дизајн, треба да размислите за возраста на детето, неговиот темперамент, полот и мерките за безбедност.

Се разбира, во огромна просторија е многу полесно да се инсталираат пространи складишта отколку во мала. За среќа, современите технологии помагаат да се опреми удобно складирање на играчки во такви простории. Размислете за неколку опции за дизајн.

Пространа полица

За да заштедите простор во просторијата или за зонирање, честопати се користат лавици. Тие се изградени долж theидот или како поделба на просторот. Компактните контејнери за трофеи за деца се поставени на дното на структурата. Може да биде:

 • кутии;
 • корпи;
 • садови за влечење.

Во центарот на структурата е инсталиран телевизор или музички центар, а на горниот дел се наоѓаат шкафчиња за ретко користени артикли. Таквиот мебел за играчки во расадникот се купува во специјализирани продавници.

Стилски корпи

Плетени контејнери што можат да се стават на низок кабинет изгледаат оригинални во внатрешноста. Дури и ако бебето не посегне по нив, тие ставаат играчки кои привремено не му се интересни. Таквите корпи, исто така, прекрасно се вклопуваат во долниот дел на решетката.

Некои родители инсталираат полици на идот на кои поставуваат корпи со играчки. Овој дизајн е еден вид декор за детската соба, каде играчките се на најистакнато место. Единствената негатива е што малите предмети брзо ќе соберат прашина ако не се покриени со убава наметка.

При инсталирање на полици на ид, треба да се користат сигурни методи за прицврстување. Во спротивно, тие можат да му наштетат на бебето, кое ќе преклопи или ќе земе играчки од корпи.

Симпатични џебови

Меѓу различните идеи за складирање на играчки, се издвојуваат слатки џебови. Честопати тие се направени со свои раце. За да го направите ова, користете импровизирани материјали:

 • густа ткаенина;
 • полиетилен;
 • нишки за плетење;
 • јажиња за макраме.

Во зависност од обемот на предметите, џебовите за играчки доаѓаат во различни големини. Мали верзии на полиетилен се прикачени на wallидот на дрвена структура. Лежеа таму:

 • мали детали за дизајнерот;
 • мозаични елементи;
 • ракотворби;
 • бои, моливи;
 • ножици;
 • пластилин;
 • скок јаже.

Волуметриските торби со ткаенини ќе одговараат меки играчки, автомобили, кукли и неговите додатоци. Тие се обидуваат да постават такво складирање на играчки во полето на активност на детето. Како резултат, тој лесно може да ги извади од таму и да ги свитка со цел да се одржи редот во просторијата.

Домашна торба за детската ризница

Во текот на неколку години од животот, едно дете акумулира многу вредни предмети за одмор. Домашниот волуметриски дизајн помага да се реши проблемот. Ова е торба за играчки што е прикажано овде. За да го зашиете, ќе ви требаат:

 • парче ткаенина;
 • густа структура полиетилен;
 • нишки
 • ножици;
 • машина за шиење.

Дизајнот се состои од три елементи: основата (дното), чипка и главниот дел. Прво, две кружни парчиња се сечат од парче ткаенина. Тие се тесното дно на производот. Тогаш главниот дел е отсечен, земајќи ја предвид избраната ширина и висина на продавницата. Направете линија на врвот и повлечете ја чипка во неа. Користејќи машина за шиење, подготвените делови се поврзани. Кесата за играчки е подготвена.

Големината на структурата треба да биде избрана во согласност со бројот на предмети што треба да се чуваат.

Фиоки

Првото нешто што ми доаѓа на ум кога треба брзо да скриете нешто е да го ставите под креветот. Малите деца го прават токму тоа. Затоа, разумен родители го решаваат ова прашање со помош на фиока за играчки под креветот. Честопати, ваквите дизајни се продаваат во продавниците за мебел. Но, вешти момци ги прават со свои раце.

Фиоките можат да се инсталираат во долниот степен на креветчето, кои се искачуваат по скалите. Овде е опремена зона за игри, каде што сè што ви треба е при рака.

Град на тркала

За да ја спроведете оваа едноставна идеја, ќе треба да земете дрвена кутија и тркала со скејтборд. Со помош на специјални сврзувачки елементи, деловите се поврзани и добиваат оригинални мобилни гради. Можете да ставите во неа не само мали играчки, туку и обемни дизајнери, автомобили, кукли. Willе биде погодно бебето да користи такво складирање во секое време од денот.

Тајна клупа

Оваа оригинална идеја ви овозможува да го комбинирате ентериерот на детската соба со место за играчки. Клупа е поставена под прозорец или wallид, каде зафаќа мала површина. И под него е поставена капацитивна кутија. Може да биде на тркала, лизгање или лизгање по шините. Предноста на дизајнот е што е лесно да се извлечат работите и да се стават на нивни места.

Способност да покажете вештина - направете го тоа самите сводови

Речиси сите родители се соочуваат со проблем: ако куќата има мали деца, редот е многу тешко да се постигне. Насекаде каде и да погледнете, играчките се расфрлани насекаде. На подот, под креветот, на прозорците, па дури и зад телевизорот. За среќа, претприемнички луѓе можат лесно да го решат ова прашање. Вооружени со алатки, тие создаваат со свои раце различни системи за складирање играчки за нивните омилени деца.

Секој дизајн треба хармонично да се вклопи во целокупниот ентериер на собата. Бидете пространа, безбедна и достапна за бебето.

Дрвена кутија

За производство на такво складирање ќе бидат потребни едноставни алатки и материјали:

 • шрафцигер;
 • завртки за самопреслушување;
 • ножици;
 • иверички панели;
 • рулет тркало;
 • дрвени блокови за нозе;
 • тркала (по избор);
 • декор за надворешна декорација (ткаенина, боја, филм во боја).

Се разбира, човек со барем некои вештини во столаријата може да направи кутија за детски играчки со свои раце. Лесно ќе ги поврзе потребните делови со шрафцигер. Прикачете ги нозете или тркалата на основата и кутијата е подготвена.

Мама ќе биде среќна што ќе го дизајнира. Таа ќе го залепи садот со обоен филм, а внатре ќе направи плашт од ткаенина. Доверливо складирање е подготвено.

Кутија

По изглед, овој производ наликува на кутија, но тие го прават од густ картон. Главната предност е што бебето ќе може самостојно да ја сврти продавницата и да земе било која ставка од таму. Кутија за играчки DIY, прикажана на фотографијата, помага да се воведе овој производ во бизнисот.

За да го направите тоа ви треба:

 • голема кутија за пакување;
 • ножици или остар нож;
 • лента за скокање;
 • самолеплив филм со убава шема;
 • лепак;
 • Детска торба за подароци.

Првиот чекор е да го отсечете горниот дел од кутијата. Рабовите се залепени со лента, а страните, внатрешната површина и дното се покриени со самолеплив филм. Цвеќиња, животни и цртани ликови се исечени од разнобоен торба за подароци. Потоа нежно се држиме до страната како украсна декорација.

За девојче, кутија може да биде украсена со разни лакови, панделки или топки.

Трпа за ткаенини

Таквата продавница е направена од секаков вид ткаенина. Главната работа е дека тоновите не се привлечни и не го иритираат бебето. За да шиете детска кошница за играчки со свои раце, ќе ви требаат:

 • машина за шиење;
 • ножици;
 • нишки:
 • неткаен;
 • ткаенината.

Кога материјалот што ви припаѓа, се фаќа за бизнис. Прво исечете квадратен џет. Потоа внимателно е залепен со неткаен за густина и форма. Рачките се изработени од ткаенина, по што тие се зашиени на работното парче. Брз, едноставен и оригинален.

За производот, пожелно е да се користат различни видови и бои на ткаенини.

Цврст дрвен сад

Најтрајното складирање на играчки е производ направен од природен материјал. Вредни предмети од повеќе од една генерација деца ќе можат да се одморат во него и ќе бидат пренесени како трофеј на наследството. За да направите дрвен сад за играчки со свои раце, треба да ги земете следниве материјали:

 • табли;
 • иверица;
 • Дополнителни детали од стариот мебел.

Како прво, дури и искусните занаетчии прават скица на идниот производ на хартија. Потоа подгответе ги алатките:

 • чекан;
 • вежба;
 • шрафцигер;
 • сврзувачки елементи;
 • јамки;
 • пила;
 • лепак од дрво.

Од подготвените материјали, направени се странични wallsидови (4 парчиња), покривка и дно. Следно, со помош на сврзувачки елементи (завртки) се поврзани во еден дизајн. Поставете ги шарките за капакот. Подготвен простор за складирање е обоен со сите видови на обрасци или насликан во различни тонови.

Сите дрвени површини мора внимателно да се изшкуркаат за да се заштити бебето од неочекувани повреди.

Извонреден дизајн со дебела хартија

Честопати, по купувањето на фрижидер или ТВ, има пакет што е штета да се фрли. Но, за грижливите родители, ова е одличен наод. Да се ​​направи решетка за играчки од кутии со свои раце не е лесна задача, но вреди. Постојат материјали, останува да купите боја, лепак, декор, самолеплив филм, крафт хартија и да ја подготвите алатката:

 • канцелариски нож;
 • сложувалка за траен картон;
 • зграда или редовна фен за коса;
 • остатоци од неискористена позадина.

Користејќи алатки за сечење, структурата прво се отсекува и се прават длабоки полици за играчки. Потоа тие се поврзани заедно, претворајќи се во убава решетката. Неколку допири на декор и складирање се подготвени.

Слична структура може да се изгради од неколку картонски кутии. За да го направите ова, тие се залепени заедно на страните, по што тие се монтираат еден врз друг. Готовиот дизајн е покриен со специјален филм во боја. Таквиот багажник, иако не многу издржлив, ќе може да служи неколку години како привремено складирање на вредни предмети на бебето.

Погледнете го видеото: Week 5, continued (Март 2020).