Храна

Шпагети со печурки

Шпагети со печурки - класичен рецепт за италијанска кујна, што многу генерации кулинарски специјалисти ја сакаат. Ако отстраните путер и сирење од рецептот, тогаш садот е сосема погоден за вегетаријанска маса и посно мени.

Што да се готви со замрзнати мед печурки? Сигурно ова прашање го поставуваат многу берачи на печурки. Овие печурки се скриени во мали шуми во шумата, а медните печурки се собрани во големи гужви, можете да пополните цела кофа во исто време. Најлесен начин да се подготват печурки е замрзнување. Се разбира, пред ова, тие треба внимателно да се сортираат, да ги отсечат корените и да се мијат. Некои „собираат“ замрзнати мед печурки во намирници: можеби задоволството од собирање печурки не е тоа, но на шпоретот готовиот резултат нема да биде различен.

Шпагети со печурки

Ве советувам да ги готвите подароците од шумата со свои раце да вриеат во две води - природно, исцедете ја првата, исплакнете ги печурките и повторно истурете чиста вода во која гответе додека не се тендер.

 • Време за готвење: 1 час
 • Служби по контејнер: 3

Состојки за шпагети со печурки:

 • 210 гр шпагети;
 • 450 гр замрзнати мед печурки;
 • 120 гр моркови;
 • 70 гр кромид;
 • 120 гр домати;
 • 3 чешниња лук;
 • 1 подот на црвено чили;
 • 20 гр путер;
 • 15 гр растително масло;
 • 30 гр тврдо сирење;
 • сол, зачини по вкус.

Метод на готвење шпагети со печурки.

Замрзнатите мед печурки ги ставаме во длабока тава, истураме 5 гр солена маса, додаваме зачини по вкус: ловоров лисја, праз или кромид, црн пипер; не можете да додадете ништо, супа од печурки сепак ќе испадне мирисна. Готвиме печурки 45 минути на тивок оган. Покријте ја тавата со капак. Потоа, готовите печурки се исфрлаат на сито.

Варете замрзнати печурки

Загрејте рафинирано растително масло (без мирис) во длабока тава, ставете парче кремаст, а потоа ситно сецкан кромид. Истурете лажица топла вода. Пасус додека кромидот не стане про .ирен.

Ние поминуваме кромид

Ние ги чистиме чешнињата лук од лушпата. Ние ја исекуваме топлата чили пиперка на прстени. Ако не сте fanубител на зачинета храна, тогаш ве советувам да го исчистите чилито од партиции и семиња.

Додадете чили и лук во сосот од кромидот.

Додадете лута пиперка и лук

На доматите, направете засек напречно. Ставете во врела вода половина минута, а потоа изладете во сад со мраз вода, извадете ја кора. Ситно исецкајте ги излупените домати, додадете во тавата. Пржете околу 7-8 минути.

Сецкани излупени домати

Кога доматите се претворат во скоро униформа пире од компири, додадете моркови рендани на груб ренде и варени печурки. Сол по вкус, варете 15-20 минути.

Додадете ги варените печурки и ренданите моркови во тавата.

Додека го подготвувате сосот, варете ги шпагетите додека не се готви. Пресметка на шпагети за возрасен - 60-90 g по порција. Истурете 2,5 литри врела вода во голема тава, истурете 2 лажички сол. Додадете тестенини, варете според препораките наведени во пакетот.

Ние ставаме варени шпагети

Подготвените шпагети фрлете ги во шлаг, оставете малку течност (неколку лажици) во тенџере.

Варените тестенини фрлете ги во шлаг

Додадете сос од печурки во тестенини, измешајте. Можете да додадете малку повеќе путер, тоа нема да го расипе садот.

Измешајте шпагети и зеленчук

Подготвените шпагети посипете ги со печурки со рендано сирење, сервирајте топло на масата.

Шпагети со печурки посипете со сирење и сервирајте.

Шпагети со печурки подготвени. Бон апетит!

Погледнете го видеото: Spageti vo sos od pilesko i pecurki. Hrana i Vino MKD (Март 2020).