Растенија

Ардизија

Цветното тропско растение Ардисија (Ардисија) е претставник на под-семејството Мирсиновије (Myrsinoideae) на семејството Примороза (Primulaceae). Ова растение во природа може да се најде во Јужна и Северна Америка, Австралија, Азија, како и на островите на Тихиот океан. Сепак, претпочита да расте во тропските предели и суптропиците.

Овој род обединува приближно 500 видови (според некои извори, 800 видови). Ардизија е претставена со грмушки, дрвја и грмушки. Интересно е што, видот Ardisia japonica е едно од педесетте главни лековити растенија во традиционалната кинеска медицина. Најчесто користени украсни растенија се видовите Ardisia cricata (Ardisia crenata), кој исто така се нарекува „Божиќна Бери“ или „Корално дрво“.

Карактеристики ardiziya

Кај повеќето видови на ардија, кожени сјајни плочи со плочи кои се елипсовидни по форма. На пука, тие се поставени наизменично или се дел од псевдо-куртовите, кои се наоѓаат на врвовите на стеблата. За плочи со плочи, работ може да биде чешлив, цврст или назабен. Туберлите понекогаш се наоѓаат по должината на работ на зеленилото, а повеќето градинари ги земаат за симптоми на болеста. Кај овие туберкули се наоѓаат симбиотски бактерии за азот, кои му помагаат на грмушката да го апсорбира азотот, како и други корисни материи што се содржат во воздухот. Овие отоци не треба да бидат отсечени или повредени, затоа што заради ова, растот на ардизијата се влошува. Денес, научниците го испитуваат механизмот со кој зеленилото апсорбира различни хранливи материи на растенијата, бидејќи повеќето цвеќиња одгледуваат дома се познати по расчистување на воздухот во просторијата. Покрај тоа, не толку одамна, научниците откриле дека во ова растение и исхраната преку корените се јавува во симбиоза со габи кои имаат ендомикореза. Во овој поглед, неопходно е да се трансплантира Ардисија многу внимателно, користејќи го методот на транспозиција, при обидот да не се повреди кореновиот систем и треба да го земете со грутка земја. Забрането да се исплакне коренскиот систем со вода за време на трансплантацијата. Бидејќи ова растение има такви карактеристики, може да се одгледува во ист сад без промени за неколку години.

Панел или чадор inflorescence се состои од мали цвеќиња, кои имаат 4-5 сепали од зелена боја, како и aвонче корола, се состои од 4 или 5 ливчиња и stamens (има секогаш толку многу колку што има ливчиња).

Најголема декоративност на такво растение се нејзините плодови. Во просторијата Ардисија крената расте многу мали пијалоци со заситена црвена боја. Плодовите растат во декември и не спаѓаат од грмушката неколку месеци. Ако се грижите правилно за ардија, тогаш нејзиното плодување ќе стане целогодишно.

Грижа за ardisia дома

Голем број цвеќиња одгледувани дома, не заземаат корен, дури и ако се грижат правилно. Сепак, само понекогаш тоа се должи на фактот дека стекнатото растение е со слаб квалитет. И, како по правило, ова се должи на фактот дека цветот е на погрешно место за тоа.

Осветлување

На Ардиција му треба многу светла светлина, но не се препорачува директна сончева светлина да биде изложена на грмушка. Ако растението стои на прозорецот на јужниот прозорец, тогаш во лето мора да биде засенчено. Во овој поглед, за ardiziya треба да изберете прозорец кој се наоѓа во источниот или западниот дел од собата.

Температурен режим

Ова домашно растение расте добро на обична собна температура. Во текот на летото, температурата треба да биде помеѓу 18-26 степени. Во зима, се препорачува да го преуредите на ладно место (од 14 до 16 степени). Ова се должи на фактот дека во зима има положување пупка, која се јавува на температура од 14 до 18 степени. Ако во зима грмушката ќе биде топла, тогаш цветните ќе бидат редок. Во топла просторија, бобинки се сушат и се распаѓа многу брзо. Сепак таков цвет треба да биде заштитен од ладни нацрти.

Влажност на воздухот

На овој цвет му е потребна висока влажност. Може да ја навлажнете растението од распрскувачот со употреба на вода на собна температура. Сепак, прскањето на грмушка за време на цветни и поставување на бобинки не е препорачливо. Со претерано мала влажност, се формираат помалку бобинки или се распаѓаат.

Како да водаме

Во лето, во топли денови, водата на цветот треба да биде обилна веднаш откако ќе се исуши горниот слој на подлогата. За време на ладењето, наводнувањето треба да се намали на умерено. Ако течноста стагнира во подлогата, ова ќе доведе до смрт на зеленило и смрт на грмушка. Ако зеленилото на растението е меко и трева, тоа значи дека треба итно да се напои.

Врвно облекување

За време на интензивен раст, неопходно е да се храни ардизија 2 пати месечно, за ова со користење на комплексно минерално ѓубриво. Во зима, целото хранење е запрено.

Градинарски

Формативното градинарење се изведува на почетокот на пролетниот период. Купениот цвет во собни услови почнува интензивно да расте. За да се одржи компактниот облик на грмушката, треба да биде систематски градинарски во пролетта пред да започне цветни.

Како да се пресади

Трансплантацијата на млади примероци се врши еднаш годишно на почетокот на пролетниот период, користејќи го методот на транспозиција и треба да се обидете да не го повредите кореновиот систем. Возрасна грмушка треба да се засади само кога капацитетот за тоа станува премногу затегнат. Новиот тенџере треба да биде само малку поголем од коренскиот систем на растението. Не заборавајте да направите дренажен слој на дното на садот. Кога садите ардисија во претерано голем тенџере, треба да бидете подготвени за фактот дека нема да цвета долго време.

Почва

Таквата култура не наметнува посебни барања за мешавини во почвата. Сепак, најдобро е да користите лесен подлога што овозможува добра пропустливост на воздухот. Ардизија расте добро во мешавина од тресет, лим и песок. Подлогата може да се користи од малку алкален до малку кисел. Експертите советуваат додавање на сфагнум, мали парчиња јаглен и мала количина на кокосово влакно во подлогата.

Цветни и плодни

Ардизија цвета во пролет или во првите летни недели. За време на овој период, растението треба да има доволно светлина, а исто така треба да се напои на време, проверете дали мешавината на почвата не се исуши. Ако почвата се исуши или грмушката претрпе ладен нацрт, ова може да предизвика пупките да се покажат. Од септември до декември, се забележува зреење на мали плодови (едноносечени пиперски бобинки). Ако условите се оптимални, овошјето нема да се распаѓа повеќе од една година. Овие бобинки не јадат, но не содржат отров.

Репродукција на Ардисија

Може да ја размножувате ардизата со сечи или свежи семиња и да го направите ова во пролет или лето.

Како да растеме од семе

Сеење семе произведено во јануари. За да го направите ова, изберете најголеми зрели плодови, со дијаметар достигнувајќи околу 10 мм. Месото треба да се отстрани од бобинките, притоа да се извлече цврста тркалезна коска со надолжно распоредени вени со светла боја. Засадете ги во мешавина од влажна почва, продлабочувајќи ги семето за 10 мм. До почетокот на пролетниот период, семето не треба да се чува, бидејќи брзо го губи својот ртење. Не заборавајте да го покриете садот со филм или стакло. Првите садници треба да се појават по околу 40 дена. Во исто време, така што семето да 'ртат, садот мора да се стави на топло место (од 25 степени и погоре).

Кога растението расте, тие треба да бидат ослободени во индивидуални мали контејнери, кои се исполнети со вообичаената подлога наменета за растенија во затворен простор. Theе бидат потребни 2 до 3 години садници да станат спектакуларни растенија.

Експертите советуваат дека пред сеидбата на коските да се подложат на лузна (малку поднесена), по што тие се потопени неколку часа во раствор на средства за поттикнување на растот.

Сечи

За брзо да се добие возрасна грмушка, ardisia ќе мора да се пропагира со сечи. Врвовите на стеблата се вкоренети, за оваа употреба мали садови. Коренувањето на сечињата е прилично долг процес, додека тие треба да обезбедат зголемена влажност, а подлогата не треба да биде постудена од 25 степени. Пред да садат сечи за искоренување, тие се третираат со алатка која го стимулира формирањето на коренот.

Болести и штетници

Aphids, scutes и црви можат да живеат на ardisia, и габични заболувања, исто така, може да влијаат на тоа. Исто така, многу често е засегната од хлороза, така што грмушката треба систематски да се храни со ѓубриво што содржи железо.

Можни проблеми

  1. Зеленилото станува жолто. Ова се случува поради претерано сув воздух или поради недостаток на хранливи материи во подлогата (обично азот). За да се елиминира пожолтувањето, испрскајте и храни ја грмушката. Може да биде потребна трансплантација.
  2. Истегнување на стебла, зеленило станува избледено. Ова се должи на недостаток на светлина, особено во зима. За да се отстрани овој проблем во зима, цветот мора да се стави на прозорецот на јужната ориентација, а во лето, да се пресели на улица.
  3. Зеленило. Ова се случува кога наводнувањето е неправилно или течноста стагнира во подлогата.
  4. Зеленилото станува посветло и оштетено од хлороза. Ова се должи на недостаток на железо. Цветот ќе треба да се храни со железни хелати.
  5. Рабовите или краевите на листовите на листовите стануваат кафеави. Поради претерано мала влажност. Обидете се да го зголемите нивото на влажност, во овој случај овлажнител за воздух помага многу.
  6. Браун дамки се појавуваат на лопатките на лисјата. Ова е симптом на бактериска болест која се развива поради многу висока влажност на воздухот и стагнација на течности во подлогата.

7. Меки искривени плочи со кафеава граница. Просторијата е претерано ладна или фабриката е изложена на нацрт. Може да се должи и на премногу ниска ноќна температура.

Видови на Ардисија

Ardisia cricata (Ардисија крената)

Овој вид е најпопуларен кај лозарите. Грмушката се карактеризира со бавен раст, а неговата висина не надминува 200 см.Сајните кожени лисја плочи имаат брановиден раб и темно зелена боја. Наместо цвеќиња што можат да бидат розови или бели, во зима се формираат корални црвени плодови. Плодувањето може да трае постојано во текот на целата година.

Виткана Ардисија (Ардисија криспа)

Висината на грмушката е околу 0,6-0,8 м Темно зелената сјајна кожа од лисја на плочи има брановиден раб. Цветањето е прекрасно. На стеблата се формираат голем број бели цвеќиња, додека на пука од претходната година сè уште има кружни плодови со корални-црвена боја.

Ардисија ниска (Ardisia humilis)

Големината на грмушката е помала од онаа на витканата на ардизијата. Должината на кожени плочи на плочи, насликани во темно зелена боја, може да варира од 5 до 15 сантиметри. Панирани овенати inflorescences се состојат од мали розови цвеќиња. На почетокот, плодовите се насликани во црвеникаво-кафеава боја, но со текот на времето тие стануваат црни и сјајни.

Ardisia solanacea (Ardisia solanacea)

Пукањата од грмушка се светло црвена, а кожаните лисјави плочи со бледо зелена боја не се толку широки како оние на ардизијата ниски и виткани. Под природни услови, овој вид е дрво, чија висина е 1,5-6 м. Цветовите се насликани во бледа јоргована или розова боја, тие не претставуваат никаква декоративна вредност. На местото на цвеќето, се појавуваат овошја кои првично се насликани бледо црвена боја, со текот на времето тие се затемнуваат и стануваат брилијантни.

Елиптика на Ардисија (елиптика на Ардисија)

Во САД, Хаваи, Австралија и островите на Карибите, овој вид е многу популарен, каде се одгледува како градина украсно растение. Бојата на цветовите е розова. Отпрвин, како што зреат плодовите, тие се претвораат во црвена боја, а подоцна оваа боја постепено се менува во заситената виолетова боја. Овој вид на ардија во алтернативна медицина се користи како антимикробно средство.

Погледнете го видеото: Real Life Trick Shots. Dude Perfect (Март 2020).