Растенија

Лапагерија

Наоѓањето на лагажа во цвеќарницата е огромен успех. Работата е дека е доста тешко да се сретнеме надвор од живеалиштето. И, дури и во најголемите ботанички градини, овој цвет ретко се одгледува. Но, што е толку необично за него? Лапагерија е неверојатно убава, а нејзините цвеќиња во форма на bellвона се особено шармантни. Сепак, за целиот нејзин раскош, таа е доста расположена и бара.

Домашна нега за лапагерија

Гледајќи го ова прекрасно растение, кое исто така се нарекува чилеанска лијана, сигурно ќе сакате тоа да го украси вашиот стан. Сепак, мора да се подготви за фактот дека некој ќе мора да се соочи со многу тешкотии. И првото од нив е садење на овој цвет.

Пронаоѓањето на вкоренетите сечи на лапагерија е многу, многу тешко и, најверојатно, нема да можете да го направите ова. Сепак, не очајувајте, бидејќи може да се одгледува од семе, иако е многу тешко да се стори тоа.

Сеење

Пред садењето, семето мора да се натопи некое време. Чистата топла вода е совршена за ова. Во меѓувреме, подгответе го теренот, имајте на ум дека треба да биде доста лабаво. По ова, можете да продолжите кон директно садење семе. Тие не треба да бидат затворени многу длабоко.

Со цел првите зеле да се појават побрзо, можете да направите специјална минијатурна стаклена градина. Сепак, чекањето е сè уште доволно долго. Значи, во просек, 1,5 месеци (6 недели) поминуваат од времето на сеење до појава на зеле. Но, појавата на првите цвеќиња ќе мора да почека уште подолго. Како по правило, растение цвета само три години по сеидба.

Карактеристики за нега

Како што споменавме погоре, лапагерија е прилично каприциозна и барана растенија. Значи, нејзините лисја мора да се испрскаат секој ден, како и да се проветрува просторијата во која се наоѓа. Исто така, чилеанските лози треба да се трансплантираат секоја година во нов тенџере. Тоа е затоа што има многу моќен коренски систем кој расте доста брзо. Исто така, не заборавајте да го напојувате растението и да го нахраните на време. Патем, за време на подготовките за цветни и во процесот, растението губи многу сила.

Со цел овој цвет да се развива нормално, и не сте знаеле никакви проблеми со тоа, треба правилно да се грижите за тоа. Ако направите нешто погрешно, ова може да влијае на состојбата на вашиот цвет на многу негативен начин.

Значи, затоа не заборавате ништо и правите сè како што треба, проучете ја оваа мини-инструкција:

  1. За да може Чилеанската лијана да се чувствува добро, потребна е сончева светлина. Сепак, таа не толерира директни зраци на сонцето. Најдоброто место за неа е таму каде што има делумна сенка.
  2. Во жештината на летото, лапагерија се чувствува одлично, затоа што во овој период не се предвидени посебни температурни услови. Сепак, со почетокот на зимата, температурата во просторијата во која се наоѓа цветот не треба да биде повисока од 15 ° Целзиусови.
  3. Треба да се напои по потреба, односно додека не се исуши горниот слој, тоа не треба да се направи. Сепак, фабриката не сака сув воздух, затоа е неопходно да се навлажнува него и лисјата секој ден. Обично шише со прскалка и чиста вода најдобро одговара за овие цели. Имајте на ум дека не треба да биде тешко, така што водата треба да се омекне пред наводнување или прскање.
  4. Исто така, не треба да се заборава систематски да се храни чилеанската лоза. Ова треба да се направи во одредени месеци, кога се забележува најактивна фаза на раст, имено: во пролет и лето месеци. Комплексно минерално ѓубриво специјално дизајнирано за цветни растенија во затворен простор е совршено за ова. Врвниот облекување треба да се изврши 1 пат за 7 дена.
  5. Бидејќи овој цвет е лоза, тој никнува пука. Тие се прилично нежни и кревки и не лигнираат со текот на времето. Затоа, многу е важно однапред да се обезбеди сигурна поддршка за овие процеси. И штом ќе пораснат малку, треба да бидат врзани веднаш.

Карактеристики на размножување

Ова растение може да се пропагира на неколку начини. Значи, над веќе е опишано како да се направи ова со употреба на семе. И, исто така, се пропагира со сечи или искоренување на слојот.

Значи, за да може слојот да биде добро вкоренет, тој мора да биде доволно силен и млад. Треба да се свитка на површината на почвата и местото на контакт треба да биде фиксирано со жица, а потоа да се попрска со земја на врвот. Тогаш само треба да почекате додека бегството, како што треба, е вкоренето. Сепак, надевањето за брз резултат не вреди. Како по правило, треба да поминат неколку месеци. Не брзајте да ги раздвојувате слоевите дури и откако ќе видите дека веќе е добро вкоренето. Ова може да се направи само откако ќе се појават млади зелени лисја.

Сечињата исто така можат успешно да се пропагираат лапажерија. Како по правило, сечињата се вршат во летните месеци. За да го направите ова, сецканите сечи треба да бидат поставени во минијатурни оранжерии. Сепак, веќе вкоренетите сечи треба да се трансплантираат само по 12 месеци.

Сечење и обликување на круната

Иако чилеанската лијана расте исклучително бавно, после 2 години може да достигне неколку метри во висина. И, тогаш сигурно ќе се појави прашањето, што може да се стори со оваа убавина.

Како што споменавме погоре, за неговите пука е едноставно неопходно да се направи сигурна поддршка. Во спротивно ќе се скршат. Исто така од ова растение можете да формирате убава бујна грмушка. За да го направите ова, треба редовно да ги заковате стеблата што имаат голема должина.

Исто така, овој вид на кревач реагира добро на фризурата. Ова е затоа што кога ќе се отстранат старите лисја, младите почнуваат да растат на нивно место, што влијае доста на општата состојба на цветот.

Карактеристики на избор на сорти

И покрај фактот дека лапагеријата се смета за прилично редок цвет, нејзините семе има доста прифатливи цени. Сепак, изборот на сорта и видови дефинитивно не е голем. Значи, сортата наречена „Албифлора“ има многу убави бели цвеќиња со нежна кремска нијанса. И, како што Неш Курт има прилично розови цвеќиња.

Местење на цвеќе и садење

Чилеанскиот ползавец може да цвета кога го сака тоа дури и во лето, дури и во зима. Важно е да се спроведе вистинската грижа за неа, а потоа можете да уживате доволно од нејзините прекрасни цвеќиња.

Претежно ова растение се одгледува во куќата. Сепак, се чувствува доста добро на улица. Значи, ако е можно, тогаш однесете го тенџерето со лапагерија до засенчена веранда или на северниот балкон. Уште подобро, засади ја во градината под дрвјата. Таму ќе порасне и цвета доста добро.

Штетници

Значи, aphid е непријател на чилеанскиот притаен. И често може да се најде на млади пука. За да се ослободите од овој вид штетници, можете да користите хемикалии, но препорачливо е да ги користите само ако фабриката е надвор од куќата. Ако цветот расте во станот, тогаш користете го механичкиот метод или органска (тинктура од лук).

Ако засади лапагерија во градината, тогаш тука може да биде нападнат од друг вид штетници, имено, полжав. Најдобар начин за справување со нив е механичка (рачна колекција). Другите лекови ја покажуваат својата ниска ефикасност.

Следејќи ги сите горенаведени совети, можете добро да одгледувате дома убава чилеанска лоза, која ќе ве воодушеви со своите прекрасни цвеќиња повеќе од една година.

Погледнете го видеото: Real Life Trick Shots. Dude Perfect (Март 2020).