Градината

Одгледувани плевели и плевели

Што се плевел? За мене, ова се растенија кои традиционално се сметаат за плевел (глуварче, пилиња, сее трн, притаен пченица, Cirsium arvensis, лосос голема, итн.), И култивирани растенија кои излегоа од послушност, одгледувајќи „надвор од своето место“.

Контролирајте ја ситуацијата

Еднаш донесов мала градина од градината, заборави ме-не-со небесно-сини модринки и ја засадив на место на памбабра. Наскоро, беше можно да се стекнат со заборави со бели и розови цвеќиња. Како се допирав кога гледав во овие шармантни растенија! И колку беше среќна кога во пролетта следната година нивните први потомци се појавија во близина! После неколку години, заборави ме-не самоуверено се насели веќе во целата област на страницата. Расте во сенка, и на сонце, во цветни леи, на кревет, под грмушки и на чакал патека. Ситуацијата се одвиваше надвор од контрола што сега мора да го испратам заборавениот заборав-не-во компост-куп со колички цело лето и есен.

Заборави-не-не (заборави ме)

И како се однесува Рудбекија? Само неколку растенија се доволни за огромна маса садници да се појават на локацијата. Рудбекија се искачуваат во малини, се наоѓаат под овошни дрвја, се вклопуваат помеѓу плочки околу украсен базен. Како резултат на природната селекција, се појавија полу-двојни хибриди, а на карпестите патеки и карпите - ситна џуџеска рудбекија. Се чувствувам како средновековен џелатор, намалувајќи го бројот на овие прекрасни растенија на најмилосрден начин.

Еднаш, кога го покажав алпскиот слајд на пријател, искусен цвеќарница, се случи нешто неочекувано. Без да кажам ниту еден збор, овој plantубовник на растенијата почна да извлекува еуфорија во форма на кипарис, која порасна во близина. Само неколку години подоцна го сфатив нејзиното чудно однесување. Тогаш никогаш не ми се чинеше дека тендерите „новогодишни елки“ ќе се населат насекаде каде е можно. Силно плетен и кисел со виолетови лисја. Соседите некогаш ја украсувале нејзината карнерија. Сега ова е плевел број еден во целото село.

Рудбекија (Coneflowers)

Неодамна, имав проблеми со тревникот, нејзиниот изглед е расипан од повеќегодишна маргаритка. Таа нè допре додека растеше во единечни грмушки. Тогаш растението растеше и совршено се прилагоди на косената трева со косилка за трева. Маргаригата значително се намали во големина и се шири на земја, се здоби со неверојатен отпор на газење.

Girировска треска, турска каранфил, аквилегија (слив), Брунер, вечерна јаглика, вечерна забава на Матрона (Хесперис Матрона, таа исто така е ноќна виолетова) и bellвонките спремно одат во кревет. Секој одгледувач може да го продолжи овој список.

Секоја градина има свои плевели. Значи, малкумина веруваат дека аспарагусот (аспарагусот) наскоро ќе стане за мене персона нон-грата. Во есента, црвените бобинки паѓаат на земја, обележувајќи го патот до купиштата компост. Во пролетта, пукањата се појавуваат на оваа патека. Аспарагус никнува дури и помеѓу плочки за поплочување. Пред неколку години, кон крајот на есента, температурата на воздухот започна брзо да се спушта под нулата, а снегот сè уште немаше. Морав итно да покривам некои слетувања со импровизирани материјали. Се користеа дури и исечени пука од повеќегодишни, некои од нив ги ставам под млада рибизла. Поради гужва, имаше и аспарагус. Во пролетта на плодна почва се појавија нејзините масовни пука, потсетувајќи на неверојатно убава мов. Понекогаш семето чудесно паѓа на кревет со копра. Таму садници се чувствуваат сосема безбедни - тешко е да се забележат. Потоа, на сите негодувања, тие заедно со билките паѓаат во салата и чинија сос.

Дејзи повеќегодишни

Вие не можете да дадете можност да се оплодуваат оние култури кои имаат предиспозиција за свештенството. Секако, навремено темелно плевење помага, но потребно е премногу време.

Размислете седум пати каде да посадите

Декоративни форми на оние растенија кои се сметаат за класични плевели, брзо се совладани на локацијата. Нашата будност е здодевна од нивното „благородно“ потекло (честопати мора да одгледувате садници од купени семки, вклучително и увезени, или да ги набавите во убава амбалажа за прилично пристојни пари). По некое време, забележуваме дека овие растенија имаат лоши манири на дивите роднини - тие почнуваат да плевеат. Ова се однесува на лисја со виолетова лисја, притаен ползавец со црвено-виолетова или бело-зелена лисја, градинарски лебед со виолетови лисја, разновидни пупки од бршлен со притаени корени, пукави соништа. Потребна е постојана контрола над путер, притаен со двојни цвеќиња.

Различен разновиден (основен старец Вариега)

Постои уште една голема група на растенија што се шират околу локацијата во буквална смисла на зборот. Првиот е нане. Брзо се размножува со притаен ризом. Сите нејзини типови се одликуваат со активност. Подобро е да се чува нане во кој било капацитет ископан во земја или на друг начин да се ограничи склоноста кон развој на нови територии. Ризично е да се прекрие почвата со трева, во која дури и мало парче ризом од нане може случајно да заврши. Градинарски мешунки со убави брановидни лисја и канауфер (канапур) исто така се шири. Списанието виолетова не заостанува зад нив. Тој потиснува сè што добива само на негов начин. За кратко време, пелин од Луис може да се претвори од сребрена декорација на градина во градина во вистински проблем за градинар.

Но, како да се оправда однесувањето на градината „дрско“ кое, со возраста, почнува буквално да трча во соседите? Ова е златниот злато на Канада, и повеќето од повеќегодишни tersвезди, најлабавата, фрагменс и многу други култури.

Треба да се напомене енергичната активност на колковите од роза и некои украсни грмушки. Тие бараат да освојат што е можно повеќе територија, појавувајќи се дури и на оддалеченост од неколку метри од мајчиното растение. Погледнете колку се активни хмелците, тврдат брз раст. Неговиот ризом со маса на пупки за раст не може целосно да се извлече од земјата. Потребно е време да се извади луда краставица, семето од кое распрснува со тресок во сите насоки. Ова растение го сакаат децата, но многу возрасни го сметаат за неуреден изглед. Не е секогаш можно да се задржи леќата Сахалин (планинар Сахалин) на едно место. Овој висок повеќегодишен со притаен ризом формира вистински густости. Многу луѓе знаат како со текот на времето се проширува просторот што го зазема Ерусалимската артишок, ако не е ограничена на бариерите ископани во земја.

Луд краставица (краставица од зеле)

Повеќето култури од кромид, на пример, мускари (глувче за глувче), сини ѓубриња и нарциси, нè воодушевуваат во пролетта. Без периодична трансплантација, тие растат брзо, а понекогаш и оплодуваат, создавајќи проблем поврзан со затнувањето на местата резервирани за други култури. Неопходно е да се извлечат светилки дури и од ириси и други повеќегодишни.

Јас го ограничувам растот на растенијата кои се однесуваат на сличен начин, засадувајќи ги во контејнери длабоко во земјата (без дно или со дренажни дупки). Посебно оградени места се исто така погодни, од кои е тешко да се излезе ризом.

Па што, колку плевел!

Мојата страница е украсена со некои растенија кои традиционално се сметаат за плевели. Така, на пример, веднаш до аголен камен, изгледа едно одлично растение на незгодно растение, како што е осипување на трн. Но, штом цвета, веднаш го испраќам во грамада за компост. И колку е среќна во средината на април со нејзиниот цветен лак! На неа е доделено мало сончево место во близина на портата. Иван да Мерија изгледа шармантно, шарено виолетово три-бои, поле од цветни плодови, bellвонче (ширење и луковично), каранфилче (трева и мочуришна), долга лиснато вероника. Како да не ги ставите во близина на куќата? Секогаш ќе има место покрај декоративниот базен за гулаби и мочуриште Ирис. Еднаш „птиците“ донесоа лопен на нашата страница. Оттогаш, двометарските гиганти станаа белег на градината. Во првата година од животот на ова растение, се појавува розета од сребрени чувствувани лисја. Се чини дека е крзно животно кое се крие во тревата, што само сакам да го стопам на мекото крзно.

Колт

Како растенија за заземјување, многу растенија од природна флора се неопходни. Ова е малку работа, будра во форма на bellвоно, тијара во форма на срце, европска копита, даб од Вероника и други.Тие не само што изгледаат многу убаво меѓу камењата и под дрвјата, туку и го потиснуваат растот на вистинските плевели и не ги оставаат на нивна територија.

Погледнете го видеото: Культивация земли мотокультиватором Oleo-Mac MH197RK #деломастерабоится (Март 2020).