Растенија

Екстракт од Федоров Алое - Панацеа или Маркетинг

Постојат растенија чијашто лековита моќ е позната и неспорна. Според Федоров, екстрактот од алое се смета како лек за многу заболувања на очите кои можат да заменат дури и хируршка интервенција. Без да ги намалиме лековитите својства на природна аптека во лисјата од алое, го утврдуваме местото на лековито растение во современ третман.

Биохемискиот состав на лисјата на алое

Супстанциите извлечени од растението со растворање во вода се нарекуваат екстракт од алое. Ако се земе масло наместо вода, тогаш се добива подготовка за масло од алое вера. Екстрактот од мелени суровини во етанол се нарекува тинктура. Со третманот, лековитите супстанции се пренесуваат во течната фаза, погодни за употреба и со долг рок на траење.

Два вида се користат во медицински цели - алое вера и алое вера. Лековитната моќност на растението е концентрирана во шилести месести лисја. Домашно дрво, како алое, исто така, е заздравување, како и неговиот див конгеген, достигнувајќи четири метри по природа.

Најкорисните лисја на возраст од 15 години, собрани во зима по природа. За houseplant што се користи за медицина, листот мора да биде постар од три години. За да се зголеми концентрацијата на сокот, растението не се напои две недели пред сечење.

Како резултат на технолошките операции на даден режим, повеќе од 75 различни витамини и ензими минуваат во вода. Смолести супстанции, минерали и аминокиселини формираат екстракт од алое, без штетни нечистотии. Лековитите својства на растението се зачувани во екстрактот.

Ефектот на животворната сила се манифестира во широк спектар:

 1. Алоените гелови и мастите се користат како ефикасни средства за лекување на рани, се јавува регенерација на ткивата. Затоа, во козметологијата заснована на алое Вера, се вршат многу козметички операции.
 2. Има антимикробно дејство.
 3. Корисно за машкиот репродуктивен систем;
 4. Ефективно влијае на подобрување на видот во форма на специјални капки за очи.
 5. Го регулира метаболизмот во организмот.

Врз основа на екстрактот, достапни се течни формулации и таблети. Но, инјекциите се користат повеќе во терапијата, што стана возможно со развој на технологијата за добивање на екстракт од алое според Филатов.

Овие се дозирни форми на алое што ги пропишува лекар. Во овој случај, само-лекувањето е неприфатливо, бидејќи ефективниот биостимулатор може да има спротивен ефект кај пациенти кои страдаат од:

 • хронични заболувања на срцето и бубрезите;
 • висок крвен притисок;
 • воспалителни процеси во дигестивниот тракт;
 • бремена.

Само лекарот што присуствува може да утврди дали комбинацијата на лекови со алое ќе наштети. Пред да започнете со земање течност од екстракт од алое, треба да ги проучите упатствата и да ги следите.

Инјекција со алое вера

Ретко е да се создаде лек за инјектирање од растителни материјали. Покрај корисни екстрагенери, непотребните или штетните соединенија се пренесуваат во составот. Производот на екстракт од алое според Филатов исклучува нечистотии. Екстрактот се ослободува во ампули од 1 ml, администриран интрамускулно.

Овој производ не може да се добие дома. Се земаат само лисја на возраст од 15 години од алое во вид на дрво. Исечените лисја можат да издржат две недели на температура од 5-8 степени во мракот. За да се подготви екстрактот, дестилираната вода заситена со сребрени јони се зема во специјална индустриска инсталација.

Опсегот на апликации вклучува од неплодност до туберкулоза и пептични улкуси. Ова е лек насочен кон зајакнување на имунитетниот систем на организмот. Исто така, ги носи активните додатоци, ензими и витамини кои недостасуваат.

Капки за очи Алое Вера

Главниот товар од шесте сетила лежи на очите. Визуено оштетување е резултат на абнормална прекумерна употреба. Поголемиот дел од човештвото поминува многу време на компјутер или ТВ, што има негативен ефект врз мрежницата. Физиолошките причини или болестите ја влошуваат будноста, едно лице сака помош.

Екстрактот од алое според Федоров се состои од вадење растенија со додавање на природен мед. Заздравувачките природни производи вклучуваат биостимуланти и витамини, кои имаат корисен ефект кога се всадуваат во здраво, но уморно око.

Лекарите препорачуваат користење капки Федоров за спречување на очни заболувања. Ова не е лек, туку додаток во исхраната што може да ги ублажи сувите очи, но не и да лечи болест која бара хируршка интервенција.

Заради рекламни цели, за да се промовира лекот на масите и успешно да се продаде екстракт од алое вера според Федоров, тие почнаа да му припишуваат невообичаени функции во брошури за рекламирање. Како резултат на тоа, се губи скапо време за брза посета на лекар, а само-лекувањето може да заврши во слепило.

Познатиот офталмолог Борис Карлович Городецки луцидно објасни дека капките се прогласени за шпекулативно со името на Федоров. Хирургот не е поврзан со составот. И не постои лек што може да ги излечи сите болести на очите. Капките се добри како дополнителна поддршка за медицински третман. Тие вклучуваат:

 • екстракт од алое;
 • витамини
 • фолна киселина;
 • сребрена вода.

Лекарите советуваат да земаат капки себеси под тешки товари на компјутерот. Навлажнување на очите и јадење витамини ќе биде од корист. Во други проблеми со видот, капките, како помош за третман, може да ги препорача лекар.

Погледнете го видеото: Экстракт алоэ по Федорову (Март 2020).