Цвеќиња

Primrose розова - кралица на primroses

Еден од најпознатите обилно цветни primroses јаглика розова во градините е многу честа појава. Неговите inflorescences се убави и бројни, но растението има само неколку сорти, бидејќи е многу тешко да се подобри оваа веќе убава и светла јаглика. Неспоредливите нијанси на заситено розово и голем број цвеќиња предизвикуваат асоцијации со рози, а нивниот карактер е пријатно изненадувачки. За оваа јаглика, треба внимателно да изберете место, но во спротивно, пријатно ќе ги изненади дури и најзафатените и искусни градинари. Цвета едно од првите и се чини како мало пролетно чудо против позадината на градината што сè уште не се разбудила.

Јаглика е розова.

Опис на јаглика розова

Пинк јаглика - единствениот „културен“ претставник на јаглика, кој припаѓа на еден од ретките и малку познати делови - Ореофломис (Ореофломис). Претходно, оваа јаглика често се припишуваше на делот на прашкасти примарози, но денес нејзината класификација не е доведена во прашање. Ова е посебен пресек на примароми со средна големина со впечатливо мазни лисја со виткан јагуст раб и светли розови цвеќиња, кои можат да се уживаат во рана пролет. И покрај фактот дека името на класата не им е познато на повеќето градинари, неговиот светлен претставник е тешко да се меша со други примули.

Јаглика розова (Примула роза) - тревни повеќегодишни припаѓаат на класата на мали примарози. Во природата, розовата јаглика е ретка појава и еден од најистакнатите претставници на категоријата азиски јаглика, егзотичен за нас, но сепак е толку посакуван. Неговата убавина во дивината може да се ужива само на планините на Хималаите, на надморска височина од над 2500 m, скоро на снежната граница, каде што ова растение ги украсува своите заслепувачки цветни влажни области со специфична почва, главно се состојат од глина или тресет. Во хортикултурната култура, барањата за услови тешко се менуваат, што го прави розовиот јаглика да се издвојува од конкуренцијата.

Појавата на јаглика е розова, или, како што сакаме да ја наречеме, розова, се чини трогателна, нежна и кревка. Таа навистина остава впечаток на исклучително женствена и романтична трошка, иако нејзиниот лик е далеку од почит. Ова е компактно растение висока до 30 см (розета од лисја - до 10 см) со необичен коренски систем формиран од тенки, филиформни и впечатливо долги корени, дозволувајќи им на растението добро да се прилагоди на нестабилните услови и да нема недостаток на влага.

Растителните испуштања оставаат само во пресрет на и за време на цветни, но полноправните розети се формираат само по неговото завршување. Интензивен раст на крајот на цветни им овозможува на јаглика брзо да се здобијат со уреден и елегантен изглед. Младите лисја, сè додека не се отворат и достигнат максимални големини, се украсени со придушна мочурлива сенка на боја со бронзена обвивка.

Тие ја стекнуваат својата вистинска форма по цветањето на јаглика, удирајќи во идеална форма на лансиолатно-овална форма. Долниот раб остро се стеснува во крилести напивки. Должината на листовите е од 10 до 20 см. Работ е засечен, горниот дел е тап, површината на листовите е малку збрчкана. Sебовите изгледаат многу елегантно. Бојата на лисјата за возрасни е заситена светло зелена, која се издвојува против позадината на обичните градинарски растенија.

Розов цвет од јаглика е традиционално мај. Во региони со блага зима, цвета во рана пролет, но во средната лента на луксузната парада оваа јаглика треба да почека. Многу е тешко да се процени структурата и формата на inflorescences: на почетокот на цветни цветни стебленца се практично невидливи, но постепено, како што цветаат, тие почнуваат да растат и да се водат.

На педикели високи до 15 см високи, се креваат чадори со мали цвеќиња на inflorescences, кои се состојат од 4 до 12 цвеќиња. Цветовите од оваа јаглика се со средна големина, со дијаметар само 10-12 мм, но тие не изгледаат мали. Цветовите цветаат во такви количини што грмушките се претвораат во цврсти обоени места. Yellowолтото око и длабокото ниво на ливчиња го прават растението уште поелегантно. Лансолатните летоци од обвивката нагласуваат благодатна цилиндрична цевка и корола со рамен екстремитет длабоко дисицирана во лобуси со широк лансион.

Шемата на бои на јаглика розова е ограничена со блескави светли нијанси на бонбони со средни розови бои. Обично оваа јаглика се карактеризира со ладна розова боја, но има и исклучоци.

Поради прилично раното цветање, времето и времетраењето на парадата на розовата јаглика зависи од времето. Цветовите на оваа јаглика може да страдаат од мраз.

Јаглика е розова, одделение "Гигас" (Гигас).

Сорти и форми на јаглика розова

Оваа сорта на јаглика не може да се пофали со широк спектар. Но, ограничениот број сорти не се објаснува воопшто со залудноста на растението, туку нејзината извонредна убавина. Да се ​​подобри веќе светлото и обилно цветање на јаглика розова е доста тешко. Затоа, на продажба можете да најдете само две украсни форми на растенија и само една сорта.

Декоративна форма на Грандифлора (вар. гранфилора) - разновидност со многу поголеми цвеќиња со дијаметар до 2-х-3 см. Се чини повеќе луксузно обоена од основната фабрика. Во каталозите, оваа форма на јаглика често се служи како сорта на растенија.

Декоративна форма на Харис (вар. харисии) е кратка и темно розова сорта што е многу ретка.

Одделение Гигас (Гигас) е поголемо растение, чиј педангул може да се искачи до висина од 40 см. Светла розова, скоро фуксија, со жолто око, цвеќињата од оваа јаглика се собираат во поголеми, но забележително лабави штитови на inflorescences. Листовите се мазни, големи, во должина до 15 см, педанки - силни и задебелени.

Primrose розова во градина дизајн

Розовата јаглика е една од најпознатите хигрофилна јаглика. Може да се користи за украсување езерца, од мали езерца до големи езерца и потоци, лоцирани на крајбрежјето. Но, влажната почва, удобна за оваа јаглика, може да се најде не само во водните тела. Расте добро во влажни цветни леи, низини, во оние места што се непријатни со други примарози чувствителни на влага.

Засадување на завесите од оваа јаглика во пукнатините, сивата места на карпестите и карпестите градини, во подножјето на падините или на пониските нивоа на терасите, можете да го користите олеснувањето на теренот за да создадете идеални услови за растенија.

Розовата јаглика изгледа одлично како пролетен акцент. Неговото рано и многу светло цветни му овозможува на градината да цвета со розови дамки, така што ова растение честопати се става таму каде што во пролет нема доволно сезонски светли акценти.

Пимо од јаглика изгледа одлично:

  • како украс на тревници;
  • како мали пролетни акценти во класични цветни леи;
  • се користи за дамки во боја во предната градина;
  • како акцент во украсните рани цветни грмушки.

Розовата јаглика може да се одгледува во примарија, мешавини, мешани цветни градини од кој било стил, форма и големина. Ова растение е соодветно во градините со фокус на шемата за розова боја или во проекти кои мешаат различни бои. Совршено се вклопува и во редовни и во пејзажни композиции. Единствено ограничување на неговата употреба е скромната големина и цветното време.

Поставете јаглика за да може да се восхитува (во преден план или на места каде што погледот слободно ќе падне на него за време на цветни). Листовите на растението не ги расипуваат цветните леи, па затоа не треба да се плашите од празнини и лопати на нив.

Партнери за јаглика розова се избираат меѓу растенијата што цветаат во првата половина од сезоната. Сите луковични Primroses, вклучувајќи crocuses, snowdrops, scylles, Pushkinia, зумбули, шармантни мускари, луковични ириси, лалиња, нарциси, други видови на primroses, pansies, пролетни растенија ја надополнуваат и ја подобруваат нејзината убавина.

Растенијата не се губат во друштво на тревни едногодишни и какви било култури кои исто така претпочитаат влажна почва. Тие се совршено комбинирани со други растенија за крајбрежните линии на водните тела, вклучително и дневници, аквилегија, астилбе, домаќини, итн.

Јаглика е розова, декоративна форма на грандифлора (var. Grandiflora).

Растечки услови за јаглика розова

Оваа неверојатна бујна јаглика не е голем fanубител на отворени, сончеви области. Во градината, таа треба да најде засенчени, изолирани области со дифузно осветлување. Во средниот опсег, јагликавата розова боја не расте во силно засенчување; за тоа е избрана дифузна penumbra. Заштита од нацрти, топли места без активни ветрови им овозможи на растението да цвета повеќе прекрасно.

Потеклото на јаглика розова не треба да биде погрешно. Овој јаглика, навистина, обожава мочурливи, влажни почви, крајбрежје, стабилна влажност, но се чувствува добро во обична свежа почва. Колку ова растение може да се прилагоди на сува почва зависи само од грижата.

Пимо од јаглика се чувствува подобро во хранливите почви. Фабриката претпочита тресет и глинени почви, лоцирани во близина на водни тела. Пинк јаглика не толерира алкални почви, но се чувствува добро не само во кисела, туку и неутрална типа на почва. Различните растенија се повеќе каприциозни, тие претпочитаат да растат во стабилно влажна почва во близина на водни тела.

Садење розова јаглика се врши според наједноставниот метод. За растението, тие ги ископаат јамите за садење според големината на кореновиот систем и садници, внимателно ја инсталираат јаглика, без да ги продлабочуваат точките на раст, и ја набиваат почвата наоколу. Обилното наводнување е единственото нешто што needs треба по садењето. Традиционално, оваа јаглика се препорачува да се пресади кон крајот на летото или почетокот на септември, но фабриката не се плаши од садење дури и за време на цветни.

Грижа за јаглика розова

Ова е една од примарите, практично не бара грижа. Во суша, кога почвата се суши или во екстремна топлина, дури и во близина на водни тела (ако јаглика не е засадена на засенчено место каде почвата никогаш не се загрева), подобро е да се спроведе дополнително наводнување за растението. На места со посува почва, наводнување треба да биде редовно.

Заштитете јаглика од плевелите и прегревање на коренот со мулчирање. Ако почвата не се прекрива, периодично плевење и олабавување се вклучени во програмата за нега.

Суви peduncles, ако тие нема да растат нивните семе, подобро е да се отсечат навремено.

Фабриката е одвоена само кога се појавуваат знаци на дегенерација на дел од завесите или старите розети. Тоа е трајна јаглика која не страда од штетници и болести.

За зимата, Primrose розовите грмушки се дополнително заштитени со мулчирање. Фабриката е доволно отпорна на мраз за средната лента, но може да исчезне во без снежни или крајно нестабилни зими. Грмушките се заштитени со едноставно покритие со слој суви лисја. Mulch мора да се отстрани во пролетта за да се спречи завесите да се исушат и да се отстранат пречките за да се засили растот.

Подобро е да се засади розова јаглика на засенчено место каде почвата никогаш не се прегрее.

Репродукција на јаглика розова

Пинк јаглика е лесно да се размножува со делење на грмушките. На главниот излез постојано се формираат растенија ќеркички, најчесто растат во група или количка. Поделбата на големи грмушки на 2-3 дела ви овозможува да добиете силни нови растенија кои се засадени како независни примероци. Ова не е најбрзо растење на јаглика, но расте доста добро. Оптималното време за раздвојување е по цветни и растот на розетите од втората половина на јуни до средината на јули.

Може да растете јаглика розова и од семе. Тие може да се сеат пред зимата, но бидејќи ртење подобро влијае не со замрзнување, туку со ладење стратификација, сеидбата најдобро се прави во пролет, во април или мај. Семето може да се чува неколку недели на температура од 2 до 4 степени Целзиусови, или по сеидба, чувајте ги садовите да се излади, на температура од околу 15 степени, сè до појавата.

Стратификацијата исто така може да се замени со сеење под снег. Семето се сее во светло универзална почва во контејнери, површно, со светло покривање на почва. Под филм или чаша, на светло и топло место (со употреба на стратифицирани семиња), садници се појавуваат по околу 2-3 недели.

Младите примрози се нуркаат откако ќе го ослободат првиот полн лист. Веднаш штом ќе дозволи времето, младите растенија се префрлаат на отворено тло - на постојано место или во кревет за одгледување. Садници од јаглика розова се подложни на враќање на мразови, затоа е подобро да се чека со трансплантација до крајот на мај или почетокот на јуни, водејќи сметка за дополнително наводнување за млади растенија.