Цвеќиња

Извонредна цвета роза „Покриена од земја“, летен ветер

Огромен број на цвеќиња на темна превез на луксузни лисја од роза „Summerwind“ остава траен впечаток. Ова е една од најпознатите обилно обоени розови покривки, кои не само што ефикасно тоне на земја, туку и се справува со функциите на исклучителна декорација на границите, жива ограда и разни парчиња на цветните леи. Извонредната убавина на класичната розова боја на цвеќето и нивниот огромен број се далеку од главните предности на сортата Летен ветер. На крајот на краиштата, оваа привремена модерна роза е тврда и скромен.

Розова градина, одделение „Летен ветер“ (Summerwind). © Ханес поздрави

Декоративните предности на изобилно цветниот и моќен прирачник за роза

„Летниот ветер“ го заработи статусот елита и сигурна сорта на крајот на минатиот век, кога го доби златниот медал на британското кралско друштво на градинари. Популарноста на розите само се зголеми кога, во истата 1987 година, го доби префиксот АДР во името. „Summerwind“ припаѓа на најспектакуларните розеви привлечни рози со моќни и густи гранки, кои, кога цврсто се засадуваат, му овозможуваат да одржува прилично компактен и густ, скоро грмушки облик. Во некои каталози, оваа роза генерално се појавува како флорибунда, иако со право се смета за една од најдобрите привлечни убавини од современиот тип.

Забелешка: „Summerwind“ се наоѓа во каталозите под други имиња - Сомервинд, Сари, Сомарвинд, Вент Ете, КОРЛАНум, Гетеборг Постен. Преведено од германски значи „летен ветер“

„Summerwind“ се издвојува меѓу сите розеви на копно за својот романтичен карактер и скромниот шарм. Оваа роза со ограничена палета на бои дава впечаток за благородна елеганција. Таа секогаш изгледа свежа, малку тврда и малку ладна, создава неверојатно шарени и како да блескаат бујни грмушки испреплетени со луксузни цвеќиња. Комбинацијата на нежност на цветни со темна боја на лисја, густината на зеленилото во оваа роза создава засенчен ефект: оваа сорта секогаш изгледа како да расте во сенка, иако всушност е една од најпознатите сонце-lуби-сè рози. Кога се одгледува на места во близина на рекреација или во големи цветни аранжмани, „Summerwind“ дури и без ладна палета носи ефект на свежина и свежина.

„Летен ветер“ се смета дека се исечени рози. Нејзините цвеќиња изгледаат одлично и траат долго во букети, нивната класична убавина и нежност, малку пригушен розов тон создаваат прекрасна светла позадина за рози со оригинална боја.

Силуета и зеленило

Summerwind достигнува висина од 60 см. Благодарение на силните пука, грмушката формира бујна, обемна маса, а на млада возраст оваа роза е целосно перцепирана како цветник.

Една од уникатните доблести на сортата Summerwind е неговата способност да се погледне истовремено како роза од грмушка и земја.. Густината на листопадна маса, густината на пука, нивната сила, скоро директно линии создаваат ефект на „срамнети со земја“, премногу парталава, но класична грмушка. Покривањето на розата „Summerwind“ изгледа моќно, се шири на почвата исклучиво во удобни услови и каде и се дава целосна слобода.

Отпрвин, грмушката се развива во висина, и достигнувајќи 60 см, почнува да се шири многу разделувајќи, создавајќи неверојатно убави каскади. Зеленилото на „Summerwind“ е темно, сјајно, пенливо под сонцето и многу мало. Малата големина на лисјата само го подобрува ефектот на извонредно цветни: круната се чини дека создава зелена чипка под луксузните цвеќиња. И заради контрастот со мали лисја, цвеќиња од шест сантиметри на роза изгледаат како поголеми.

Розова градина, одделение „Летен ветер“ (Summerwind). © Алексеј Иванов

Цветно време

Роуз на сортата Summerwind цвета навистина неуморно. Изобилно убава убавина од почетокот на јуни до првите есенски мразови произведува зачудувачка количина на средни, но многу убави цвеќиња, собрани во inflorescences. Разликата помеѓу брановите е скоро невозможна да се забележи, иако всушност фабриката поминува низ неколку фази на цветни.

Летниот ветер цвета најобилно за време на првиот бран, кога на врвот на цветнито се чини дека вкупната маса на цвеќе ја надминува површината на зеленилото. Но, до крајот на есента оваа сорта ќе воодушеви со доволно голем број цвеќиња.

Цветни карактеристики

Купот во форма, густо двојно, скоро целосно отворајќи го центарот со прекрасни stamens, цвеќињата Summerwind обично се собираат во лабави, големи четки на inflorescences. Цветовите од оваа роза изгледаат поголеми од нивната вистинска големина - само до 6 см - заради масовноста на inflorescences. Овој привлечен роза и лесен мирис може да се пофали.

Гама на бои

Цветовите се насликани во темна, пригушена, скоро-розова нијанса, само малку менувајќи се од центарот кон надворешните ливчиња. Ливчињата на „Summerwind“ постепено горат на сонце и во моментот на порибување стануваат бледо розови, додека stamens, напротив, стануваат потемни. Обликот на цветот исто така се менува: ливчиња се украсени со брановиден раб. Таквата метаморфоза е многу привлечна; интересно е да се набудува роза. Всушност, цвеќињата со речиси рамен раб на ливчиња се трансформираат надвор од признавање.

Што да барате при купување

Рози од копно за покривање на сортата Летен ветер најдобро е да не се купуваат во контејнери. Оваа убавина треба да се стекне само во форма на силни, моќни садници со систем на отворен корен. Голите корени мора внимателно да се испитаат, за да бидат сигурни дека тие се силни, здрави, се развиваат рамномерно, а бројот на корени формира прилично моќна маса. Особено внимание треба да се посвети на пукањата на розата. Тие треба да бидат густи и силни. За „Summerwind“ тенки, слаби, со редок гранки се неприфатливи. Колку се подебели пука, толку подобро. За повеќе гранки, претпочитајте садници со посилни пука. Роза од оваа сорта ќе стане вистинска декорација на вашата градина ако изберете садници со 3-4 многу силни стебла.

Розова градина, одделение „Летен ветер“ (Summerwind). © baumschule-horstmann

Ако сè уште купите "Summerwind" во сад, тогаш во никој случај не купувајте рози што растат во сува почва. Ваквата набавка често резултира во големо разочарување и, поради специфичната природа на прилагодувањето на растенијата, може да доведе до смрт на роза во првата сезона.

Услови удобни за „Summerwind“

Да се ​​пронајдат растечките услови за рози од оваа сорта е прилично едноставно. На „Summerwind“, како и за повеќето розеви со прикривање, му треба најсветло осветлување. Оваа роза можете да ја засадите само на сончево место, бидејќи не толерира ниту најмала засенчување. Внимателно проценете го растојанието од големите дрвја, зградите, растојанието од другите грмушки што можат да создадат делумна сенка на круната за розата. За оваа сорта, неопходно е целата грмушка да биде рамномерно осветлена. Поради затемнување на дел од круната, розата може да се развие еднострано, развојот на скелетни пука ќе биде нарушен, а може да бидат потребни драстични мерки за да се врати привлечноста.

Препорачливо е да го поставите "Summerwind" на места заштитени од студен ветер. Но, за разлика од своите попривлечни роднини и особено старите сорти на прикриени убавини, Летниот ветер не се плаши од обични нацрти.

Барањата за почвата на Summerwind не се многу различни од преференциите на другите рози. На неа ќе и ’биде потребна хранлива храна и лабава почва, со доволен степен на вода и пропустливост на воздухот. Пред садењето, почвата мора да се подобри.

Садење рози

Пред-садење подобрување на почвата треба да се состои од длабоко копање и воведување на зрел компост во почвата. Се распрснува колку што е можно по првото копање и запечатено со макара или гребло. Ако почвата не е доволно хранлива, тогаш на тоа се додава и целосна минерално ѓубриво или друга органска материја.

Непосредно пред садењето, обрнете внимание на самите садници од роза. Ако сте го купиле „Summerwind“ во контејнер, изобилно истурете ја почвата и извлекувајќи рози од садот, не влевајте во фабриката, туку нежно допрете ја со вртење на садот. Обидете се да ја зачувате целата земја. Садници со отворен корен систем е потешко да се подготват. Растенијата мора да се натопат најмалку 10 часа, а по можност и ден во кофа со вода, целосно потопувајќи го ризомот. По натопување, извадете, безмилосно исечете ги сите суви, со траги од гниење и друго оштетување на корените. Скратете ги сите останати на должина од 25 см. Не штедете ни најсилни и најгусти корени. Исечете ги пукањата на роза до 15 см.

Засадувањето „Summerwind“ во средната земја е најдобро во пролет. Слетувањето треба да се направи што е можно поскоро, веднаш откако ќе се стопи снегот и почвата да се загрее. Оптималното растојание помеѓу грмушките од роза треба да биде околу 60-80 см. Не треба да засадувате поголеми тревни едногодишни поблиски од 60 см од "Summerwind". Ако планирате да создадете цврсти цветни расчисти со роза, тогаш треба да ги засадите на растојание од околу 50 см едни од други. Ако создавате граница и жива ограда, наредете ги грмушките на растојание од околу 35 см.

Садење јами за "Summerwind" е подобро да се ископа, фокусирајќи се не на специфични големини, туку на ризоми на садници. Самиот процес на слетување е едноставен:

 1. Подгответе ја дупката така што корените на розата слободно да се вклопат во неа и додадете 15 см на дренажата и продлабочувањето на точката на пупка.
 2. На дното на јамата лежеше слој од дренажа од скршена цигла, кршен камен и песок. Истурете крон од земја за дренажа.
 3. Измешајте ја почвата отстранета од јамата во еднакви пропорции со компост.
 4. Поставете го расад на рид од почвата, така што точката на пупка е 5 см под линијата на почвата.
 5. Внимателно пополнете ја дупката со подлогата, земете ја површината со дланката и направете заштитен круг од почвата околу периметарот на дупката за слетување.
 6. Наводнете ја розата либерално и, ако е можно, прекријте ја почвата.

Розова градина, одделение „Летен ветер“ (Summerwind).

Грижа за „Summerwind“

Оваа разновидност на прикриени рози не се плаши од суша. Но, Summerwind нема да одбие да поддржува наводнување (барем неколку пати во текот на летото), а дополнителното наводнување во жешките летни месеци ќе има корисен ефект врз бројот на цвеќе.

Секоја пролет, подобро е да ја прекривите почвата под розата со какви било достапни материјали и редовно да го ажурирате заштитниот слој. Willе го намали остатокот од грижата на минимум.

Со врвното облекување за „Summerwind“ се препорачува да не се претерува. Оваа роза не е премногу fondубител на вишок хранливи материи во почвата, згора на тоа, со вишок азот, станува ранлива на прашкаста мувла. Во првата година по садењето, оплодувањето на оваа роза воопшто не е потребно. Исто така, не можете да го нахраните „Summerwind“ од јули, во текот на целата втора половина на сезоната, азотните ѓубрива во која било форма се строго забранети.

Првото хранење за „Summerwind“ се спроведува на самиот почеток на сезоната, по можност дури и пред излевање на бубрезите. Најдобро е да се користат органски ѓубрива за оваа роза, попрскувајќи ги во форма на прекривка или да ги садат во почвата. Компостот, ѓубриво, хумус се совршени. Второто врвно облекување се применува во форма на специјални ѓубрива за рози или целосни минерални ѓубрива во фазата на пупка.

Неопходна компонента на грижата за розата Summerwind е одгледувањето. Пред тоа, потребно е да се отстранат сите паднати лисја и остатоци од почвата, да се отстранат малите и големите плевели, а потоа темелно да се олабави почвата, испуштајќи ја. Веднаш по постапката, пожелно е да се повтори мулчирање за да се подобри ефикасноста на задржување на влагата и зачувување на структурата на почвата, неговиот воздух и пропустливост на вода.

Оваа роза не дава шанса на какви било плевели. Плевелите не можат да се развиваат под него, но во исто време и самата роза не меша премногу во другите украсни растенија и ретко ги потиснува. Плевењето е потребно само за млада роза, сè додека не испушти голем број на пука. Грмушките се сосема доволно за возрасни грмушки.

Крпање на сортата Summerwind се врши секоја пролет. Роуз претпочита силно градинарење, за време на кое целосно се отстрануваат сите оштетени, суви, смрзнатини пука, а остатокот се скрати за 2/3 од должината, оставајќи само 3-5 пупки.

Wilted inflorescences "Summerwind" треба да биде редовно од грмушка. Тие се исечени на ист начин како и на сите рози - над првиот силен лист или едноставно "се отстранат" врвовите на пука со inflorescences по паѓањето на ливчиња. Обрнете посебно внимание на отстранувањето на навалените inflorescences по многу обилни дождови. Оваа роза не е најотпорна на врнежи, често нејзините цвеќиња се оштетени како резултат на премногу силни дождови. Оставањето на оштетени inflorescences на растенија е опасно, бидејќи тие можат да доведат до ширење на разни болести и штетници.

На "Summerwind" цвеќињата се сечат за букет со помош на специјална технологија. За да може розата да продолжи да цвета и да ве воодушеви со убавината на зеленилото до крајот на сезоната, при отстранување на inflorescences, потребно е да се влијае на лисјата што е можно помалку. Педанките се исечени над првиот лист на пука, обидувајќи се да претпочитаат кратки гранки за отстранување на долг педуншул со голем број лисја.

Розова градина, одделение „Летен ветер“ (Summerwind). © Алексеј Иванов

Подготовки за зимата

Подготовката на „Summerwind“ за зимување не е особено тешко. Штом првите настинки доаѓаат во есен и во предвидувањата се појавуваат предвидувања на првите мразови, розите треба да се попрскаат со која било градинарска почва до висина од 15-20 см, создавајќи уредна и висока гробница. Обично за услови на средната зона овие мерки се доволни за успешно зимување дури и во најнестабилна сезона. Ако штотуку засадивте роза, може да ја покриете потемелно за првата зима.

Материјалите за завиткување со Summerwind мора да се отстранат во пролет што е можно порано. Повторени мразови, кога станува збор за краткотрајни ноќни мразови, „Summerwind“ не се плаши, затоа тргнете го засолништето веднаш штом ќе дозволи времето.

Штетници и болести

Предностите на „Summerwind“ може да се припишат на целосна отпорност на болести, издржливост и неповредливост на штетници и болести. Со избор на здрави и силни садници, ова растение ќе стане едно од најсигурните жители на бројаница, нема да обезбеди непотребна неволја и нема да бара постојана превенција на габични заболувања.

Најголемата опасност за Summerwind е прашкаста мувла. Неопходно е да се справиме со тоа со комбинирани методи. Погодените рози на есен мора да бидат исечени на здраво дрво, а во текот на целата сезона и следната година, третирајте ги грмушките со специјални инсектициди ефикасни против прашкаста мувла.

Најпобедни забави во градинарските ансамбли:

 • во улога на контејнерска култура (во убави садови и големи рамки, пукањата се превиткуваат убаво надолу и создаваат неверојатно живописни каскади);
 • во жива ограда од мала висина, спектакуларни линии за разделување;
 • во дизајнирање на работ на клубот, како гранична фабрика околу строги цветни леи, особено за разлика од зимзелени култури;
 • во друштво на големи грмушки рози на цветни леи во прилог на растенија со украсно зеленило, особено партнери со сребро лисја;
 • во пејзажни места и во улога на украсување цветни леи.
Розова градина, одделение „Летен ветер“ (Summerwind). © baumschule-horstmann

Најдобри партнери за Summerwind

„Summerwind“ е толку ценет првенствено за неговата способност да цвета немилосрдно од почетокот на летото до првите мразови. Партнерите за неа се избираат според истите принципи: подобро е да ја комбинирате оваа прикриена роза со растенија, што исто така може неуморно да ве воодушеви со цветни до точно мразови. Најмногу шарени дуети ќе ја создадат оваа роза со флаери. Немилосрдно цветаните петунии, утринската слава, годишните мудреци и многу други растенија ќе бидат совршен додаток за оваа убавина.

Од другите грмушки, розовите розови бели и црвени цвеќиња високи околу 2 m се најпогодни за Summerwind како придружник.Од едногодишни, обрнете внимание на делфиниум, агапантус и лупин. Долната позадина за „Summerwind“ ќе создаде лаванда, која луксузно ја нагласува убавината на розовата нијанса на своите inflorescences.

Погледнете го видеото: ZEITGEIST: MOVING FORWARD. OFFICIAL RELEASE. 2011 (Април 2020).